09/01/2020

רוב גברי בישראל ובעולם

מה ההשלכות הגאו-פוליטיות של רוב גברי בישראל ובעולם?
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

כשחיים בחברה מונוגמית אז ברור שעל כל אישה צריך להיות גבר אחד ועל כל גבר אישה אחת כדי שכולם יוכלו להיות נשואים. זה חשוב לא רק עבור האושר האישי של כל מי שנמצא בחברה הזאת אלא גם בשביל המדינה כמדינה. ילודה גבוה חשובה בשביל שפירמידת הגילאים תהייה תקינה, כלומר שיהיו הרבה יותר צעירים מאשר מבוגרים במדינה ואלו יוכלו לשרת בצבא, להשתתף בכוח בעבודה, ליזום ולהקים עסקים ומפעלים, לצרוך, להשקיע ולחסוך, ולפרנס את כל מי שיצא לגמלאות. מה שמחייב כמובן ילודה גבוה ומן הסתם שוויון במספר הגברים והנשים. אבל זה לא כל כך פשוט.

"החורף הדמוגרפי" הוא שם לתופעה שבה אין כמעט ילודה בעולם המערבי ומספר הילדים הממוצע לאישה הוא פחות מ2.11 מה שאומר שיחד עם העלייה בתוחלת החיים אחוז הגמלאים עולה ואפשר להגיד שהאוכלוסייה זקנה יותר. בספרו של ג'ורג' פרידמן "100 השנים הבאות" הוא מתאר את החורף הדמוגרפי וההשפעות שלו על הגאו-פוליטיקה העולמית. בשל תופעה של ירידה חדה בתמותת תינוקות והעלייה בתוחלת החיים אוכלוסייה הופכת להיות מבוגרת יותר וכל העולם, כולל העולם המפותח באפריקה ואסיה, עובר את התהליך הזה. יחד עם שיפורים רפואיים ישנה התרחבות הפמיניזם ושחרור האישה מה שאומר שהיא לא חייבת גבר שיפרנס אותה והיא מפתחת קריירה ארוכה(מה שמגביל את היכולת שלה להביא הרבה ילדים בגלל ילודה מאוחרת), יש תופעות של אי רצון להתחתן, אימוץ ילדים, הפיכת ילדים מהכנסה כלכלית בחברה חקלאית ועול כלכלי ועוד לכן אוכלוסיות מזדקנות. הזדקנות האוכלוסייה אומרת הוצאות ציבוריות גדולות יותר, פחות צרכנות ויצרנות, פחות הכנסות ממיסים, פחות חיילים ועוד. עד שנת 2050 הילודה הממוצעת בעולם תהייה פחות מ2 ילדים לאישה ולכך יש השלכות גאו-פוליטיות. אולם האם לרוב גברי גם יש השלכות כאלו?

נישואין והבאת ילדים לעולם הם אפשר להגיד המשמעות הגדולה בחיי כל אדם, או רוב האנשים, כשאין נשים ביחס שווה לגברים אז זה לא אפשרי(אבל כן אפשרי אם יש יותר נשים מגברים, זו נקודה חשובה). מה שאומר שאילו בחברה יש 100,000 גברים יותר מנשים באותן קבוצות גיל נישואין אז לא משנה כמה יפים, חכמים, מסקרנים, מפרנסים אותם גברים יהיו הם לא יוכלו להתחתן פשוט כי אין עם מי. גבר אחד או שניים יותר זה לא משנה הרבה וזו בעיה אינדיבידואלית אבל 100,000 יותר זו כבר סטטיסטיקה עם השלכות חברתיות ופוליטיות.

נכון ל2020 ברוב מדינות העולם יש רוב גברי(בכל המדינות שבדקתי יש רוב גברי ברור בגילאי 0-29). בגרמניה אחוז הבנים בני 0-14 מסך האוכלוסייה הוא 7.3% לעומת 7% בנות מכלל האוכלוסייה בגילאים האלו. ברוסיה המספר הוא 8.5% בנים לעומת 7.9% בנות. בטורקיה 12.3% לעומת 11.7%. בבריטניה 9.1% לעומת 8.6%. בצרפת 9.3% לעומת 8.7%. בברזיל(מדינה עם מעל ל200 מיליון תושבים) 10.6% לעומת 10.1%. לא רק במדינות מתועשות ומערביות יש רוב גברי אלא גם במדינות לא מערביות. בניגריה זה 22.2 לעומת 21.2 כלומר אחוז אחד יותר באוכלוסייה בכלל, אפשר לטעון שזה שולי אבל מדובר על מעל ל2 מיליון גברים שלא ימצאו זיווג! בהודו, מדינה עם 1.4 מיליארד בני אדם, מדובר על 13.7 לעומת 12.4 מעל ל15 מיליון!. והשיא הוא כמובן סין מדינה שבה היחס הוא 9.5 לעומת 8.2 אחוזים כלומר מעל ל18 מיליון יותר גברים מנשים עד גיל 14. בגלל מדיניות הילד האחד בין 1979 ל2015 היו ככל הנראה כ400 מיליון הפלות כפויות, רובן המוחלט של בנות, מה שגרם לכך שיש רוב מוצק של גברים לעומת נשים בגיל הנישואין. למעשה לפי כתבה אחת שהתפרסמה ביולי האחרון בגילאי נישואין, 15-29, יש פי 2.8 יותר גברים מנשים בסין ועד 2026 המספר הזה יהיה פי 3 יותר, מה יעשו כל אותם גברים?. כבר היום יש 34 מיליון גברים שמחפשים אישה לנישואין ולעולם לא ימצאו בדרכים קונבנציונליות ותופעה של מסחר בנשים, חטיפת נשים, ונישואין למכירה(אישה עד 30,000$) הם מאוד נפוצים במדינה. יש מספר גובר של נשים שנסחרות בסין ומגיעות מקוריאה הצפונית, דרום אסיה ודרום מזרח אסיה. התופעה הזאת עלולה להתרחב עוד יותר ואפשר לטעון כי אחת הסיבות למה ממשלת סין החליטה לקבל מדיניות חוץ לוחמנית יותר היא פתרון לתעסוקת כל אותם רווקים.

בחברות פוליגמיות מדובר בבעיה חמורה יותר. אני לא יודע אם בזמנים קדומים יותר היחס היה שונה, אולי כן אולי לא, אבל מה שבטוח שבשל פוליגמיה(גבר אחד שיכול לשאת מספר נשים) המספר היה שונה והיה מחסור בחברות. אפשר לתאר מצב שבו שבט מסוים מבחין כי מספר גבריו גדול ממספר נשיו ובקרוב הגברים בשבט יתחיל להתחרות על קבוצת נשים מצומצמת ויפגעו אחד בשני, ואז ראש השבט מחליט לצאת להתקפה על השבט השכן כדי להרוג את הגברים בו ולקחת את השנים, על הדרך את הבקר והאדמות, ואולי בתקווה שחלק מהגברים שלו ימותו ובכך ישארו יותר נשים. ריבוי נשים לגבר אחד הוא תופעה נפוצה באפריקה, במרכז אסיה, והמזרח התיכון, בעיקר בחברות שעדיין שבטיות או אסלאמיות במהות שלהן שכן האסלאם מתיר לגבר לשאת עד 4 נשים. בספרו של דוד פסיג "2048" הוא מסביר שבסעודיה יהיו בשנים הקרובות בגילאי הנישואין 20% יותר גברים מנשים(לעומת 7% בחברות מתועשות) מה שיגרום למשבר חברתי גדול. לאחר מכן הוא מדבר על כך שבתימן יש יחס שווה בין גברים לנשים בגילאי 0-14 וכי אלו מונים 43% מתוך אוכלוסייה של מעל ל20 מיליון תושבים. רמז לפלישה למטרה מסוימת? אולי. חשוב לזכור כי אחת הסיבות למה מלחמת האזרחים בסודאן הדרומית פרצה ב2013 היא חטיפות המוניות של נשים.

סרטון של נשיונל גאוגרפיק על ריבוי נשים באפריקה

אבל אנחנו חיים בחברה מערבית ומודרנית ולא חברה "פרימיטיבית" אז כביכול השלכות כאלו לא שייכות לנו נכון? אולי. בכל אופן מדובר בתופעה חברתית וכמו כל תופעה חברתית מהותית(ונישואין והמשך השושלת זה מאוד מהותי) יש לה גם השלכות פוליטיות. כשחברי מדינה יבחינו שהם רוב גברי מובהק לעומת נשים ויבחינו שכל האחרים מבחינים בכך וכל האחרים יבחינו שכל האחרים הבחינו שכולם הבחינו אז תהייה התארגנות כלשהי שתביא לפתרון הבעיה בצורה פוליטית. וכשאלו יבחינו שיש הגירה גדולה בשביל נשים אז הבעיה תוחמר. מה זאת אומרת? ברגע שאותם 2 מיליון גברים בניגריה יבחינו שאין להם עם מי להתחתן הם יחפשו את המזל שלהם במקום אחר וירצו להגר לאירופה מה שיגביר את התחרות לגברים ביבשת באותו משקל כמו תחרות על מקומות עבודה. ה0.6% האלו בצרפת (360,000 גברים) עד גיל 14 יהיו מבוגרים יום אחד ומתישהו הם יבינו שמשהו קורה כאן. מתישהו אלו יתארגנו בקבוצות פייסבוק, טוויטר, יוטיוב, או כל פלטפורמה שתתפתח בעתיד ולהם יקומו מנהיגים כדי לפתור את הבעיה המהותית שלהם. וחשוב לזכור שהם יכולים\עלולים להפוך לכוח אלקטורלי.

פוליטיקאים שיצמחו מהקבוצות האלו או יזהו את ההזדמנות בהן יחפשו באמצעות חקיקה ומדיניות לפתור את הבעיה. אפשר לתאר את ההשפעות של המצב הזה בכמה דרכים:

  • סחר בנשים. זו כבר תופעה שמתרחבת בעולם של היום עם מודעות להכרה של אוקראיניות ורוסיות ברשת. אלו נשים שרוצות לעזוב את המדינה שלהן למדינות עשירות יותר דרך נישואין. התופעה הזאת יכולה להתרחב ואותו כוח אלקטורלי יוכל לדרוש הקלות ב"ייבוא" נשים כאלו.
  • ירידת פריון העבודה. זו תופעה שלילית של אי פתרון הבעיה הזאת שכן אי הקמת משפחה עלולה להביא גבר לאי רצון לעבוד, לצרוך, ליצור, ליזום או בכלל לתרום לכלכלה.
  • הגירת גברים למדינות אחרות לצורכי זיווג. מצב כזה מבחינת חקיקה יכול להביא להגבלה של הגירה או למשל לתת אישורי עבודה ואפילו תיירות רק לגבר נשוי עם ילדים או מנגד לסייע לגברים במדינה שהתארגנו פוליטית לקבל אישורים למדינות ואזורים במדינות עם רוב נשי בשביל הזיווג הזה.
  • מדיניות של משיכת נשים על ידי תמריצים ועבודה זולה. בדומה לנקודה הראשונה.
  • מלחמות. זה המצב הקיצוני ביותר ממש לפלוש לשם המטרה הזאת. קשה להאמין מצב כזה היום אבל אסור לשלול אותו על הסף.

גם ישראל לא חפה מהרוב הגברי. על פי פרסום של הלמ"ס מ2017 יש בישראל עד גיל 29 97,800 יותר גברים מנשים. כלומר על גיל 29 האוכלוסייה היא 51.1% גברים ו48.9% נשים(היחס שווה אצל כל המגזרים באוכלוסייה). מה שאומר שבעתיד יהיו 100,000 רווקים, פשוט ככה, לא משנה איך תסתכלו על זה. אם יש 100,000 יותר אז מישהו צריך להגר או למות או נשים צריכות להתגרש בקצב גובר כדי להתחתן עם מי שלא היה נשוי. ואם משום מה התופעה הזאת תתרחב בעשור הקרוב אז איפשהו בשנים הבאות תופעה של כוח אלקטורלי כזה עלולה להיות גם בישראל. וגם לה כמה השלכות:

  • ירידה בפריון הכלכלי של האוכלוסייה ואפילו ירידה בפריון מבחינת ילודה.
  • הגירה מישראל של גברים שיחפשו את הזיווג שלהם במקום אחר.
  • יבוא נשים לישראל. כבר היום יש תופעה של גברים יהודים שנוסעים לאוקראינה כדי להתחתן מה שידרוש פתרון מבחינת גיור על מנת למנוע התרחבות התבוללות בארץ דרך נישואין.
  • מניעת הגירה לישראל של זרים שמחפשים את הזיווג שלהם.
  • התארגנות חברתית-פוליטית כלשהי סביב הנושא הזה, לטובה או לרעה.
רוב גברי בישראל ובעולם
98,700 יותר גברים מנשים בישראל בגילאי 0-29

אני לא יודע אם התופעה הזאת היא חדשה בהיסטוריה או לא, יכול להיות שתמיד היה רוב גברי קטן, אבל מה שחדש הוא הגודל של אוכלוסיות בעולם ואפשרויות הניוד שלהן. בכל אופן את התופעה הזאת צריך לקחת ברצינות.

להורדת המאמר כקובץ pdf עם הפניה למקורות מידע

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram