25/01/2020

פסגת ברלין

המצב בלוב לאור הפסגה בברלין
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

המצב סביב לוב ממשיך להתפתח, בעיקר התחרות עליה בין המעצמות הקרובות והרחוקות. כמדינה עשירה ביותר בנפט באפריקה ועם עתודות גז, טורקיה, מצרים, ואחרות רוצות לשים עליה את ידן. בשטח השולטים העיקריים הם ממשלת בנגזי נגד ממשלת טריפולי כשכל מעצמה תומכת בממשלה מקומית אחת כדי להגדיל את השפעתה ובסופו של דבר לקבל חלק מנתח הדלקים הלובי.

ב8 נפגשו ארדואן ופוטין באיסטנבול. שני הצדדים העמיקו את השותפות האנרגטית סביב צינור הגז טורקסטרים שאמור להזרים 15.75 מיליארד מ"ק גז שנתי ובהמשך 31.5 מיליארד. הם דנו על התקדמות להפסקת אש בסוריה סביב מובלעת אידליב(כשבסוף ינואר הקרבות שם גברו) והם דנו על הפסקת אש סביב לוב כשטורקיה תומכת בטריפולי ורוסיה בבנגזי. ארדואן האשים את רוסיה שהיא שלחה 2,500 שכירי חרב לתמיכת ח'ליפה ח'פתר "המצביא המפוקפק" כפי שהתקשורת הטורקית אוהבת להציג אותו, שעומד בראש ממשלת בנגזי. ח'פתר זוכה לתמיכת מיליציות, שבטים, ושכירי חרב רבים ואף מטוסי קרב ונשק מתקדם שמקבל מרוסיה או מצרים. יש לו את המימון לשכור לוחמים רבים מפני שמדינות המפרץ תומכות בו כלכלית, זו הסיבה העיקרית למה בשנתיים האחרונות הוא כה התקדם בלוב, הוא גם מצליח לגייס מעצמות ושבטים לצדו עם הבטחות לגישה לשדות נפט וגז. בכל אופן הפגישה בין ארדואן ופוטין אמורה הייתה להביא להפסקת אש בלוב ב12 בינואר כשיומיים לאחר מכן הגיעו ח'פתר ופייז אל סרז'(ראש ממשלת טריפולי) למוסקבה על מנת לחתום על הפסקת האש, ח'פתר סרב.

לח'פתר אין סיבה לחכות זמן רב. באפריל האחרון הוא פתח בהתקפה גדולה על הבירה טריפולי ונמצא בפאתי דרום העיר. קודם לכן ב8 בינואר הוא הוזמן, יחד עם סרז', לרומא ונפגש עם ראש הממשלה האיטלקי שרצה לקדם הפסקת אש בין הצדדים כשאיטליה רוצה להרחיב את הפקת הדלקים בלוב באמצעות חברת האנרגיה שלה, eni. הפגישה הגיעה לאחר שכבש את עיר הנמל סירט, וכמו במקרה הרוסי לא הייתה לו סיבה לחתום על הפסקת אש. כל עצירה של התקדמותו תחליש אותו משמעותית במדינה. הוא חזק לעומת ממשלת טריפולי עם כוח אווירי כשטורקיה רוצה לחזק את טריפולי ולשלוח אליה כוחות.

על פי דיווח אחד כבר יש 2,400 שכירי חרב נאמני טורקיה שנלחמים בלוב לצד טריפולי וככל הנראה עוד 1,700 מתאמנים בטורקיה לפני מעבר ללוב. טורקיה הקימה מצפון לחלב, באזור ג'רבלוס עפרין שבשליטתה, מרכזי גיוס ואימונים לערבים וטורקמנים בהבטחת 2,000 דולר תשלום חודשי ואשרה טורקית אילו הם יצאו ללוב להילחם. ארדאון הצהיר כי חוץ מיועצים לא יהיו לוחמים טורקיים בלוב, דרך חשובה לשמור על בסיס כוח בטורקיה ולמנוע הרוגים טורקייה, הרוגים שיביאו לרעש תקשורתי גדול נגדו. ישנם דיווחים מהשטח שטורקיה שולחת לבסיס האוויר של טריפולי(mitiga) מערכות נ"מ ומכ"ם על מנת למנוע התקפות אוויריות של ח'פתר. בעקבות סירוב של תוניסיה למעבר כוחות טורקיים וחיל האוויר שלה משטחה ללוב טורקיה חייבת למצוא דרך לבנות כוח אווירי בטריפולי בצורה בטוחה מבלי שארטילריה, אוויר, או רקטות של בנגזי יפריעו למטוסיה, לכן החדרת המכ"ם והנ"מ. לצד זאת היא גם תצטרך להתקדם מספר קילומטרים דרומה כדי להפחית מהעוצמה הרקטית-ארטילרית האפשרית. ברגע שתעשה את זה כוח אווירי טורקי יכנס ללוב והמצב ישתנה לטובת טריפולי במהרה. היא גם החדירה מל"טים טורקיים מסוג bayraktar כשב22 בינואר דווח שהם השתתפו בקרבות מדרום לעיר. צרפת מצדה גינתה את "המעורבות הזרה" כלומר את המעורבות הטורקית.

ב15 בינואר התקיים פורום אנרגיה ים תיכוני נוס, בקהיר, שם שר האנרגיה הישראלי יובל שטייניץ הצהיר על השותפות הישראלית-מצרית מתחזקת בתחום האנרגיה וייצא הגז הישראלי אליה, לצד זאת שר האנרגיה המצרי קיבל בברכה את הבקשות של צרפת וארה"ב להצטרף כחברות לפורום. לצרפת ומצרים יש אינטרס אנטי טורקי אך מסיבות שונות. מצרים רוצה שחברות אנרגיה צרפתיות(בעיקר טוטאל) תחפשנה גז במזרח הים התיכון ותהייה לצדה נגד טורקיה, מצרים רוצה מאוד שח'פתר ינצח ללא נוכחות טורקית ממערבה ושצינור גז יבנה מלוב אליה כשתהייה לה יד בדלקים של לוב. צרפת מצדה לא מעוניינת להיכנס לעימות מול טורקיה, יש לשתי המדינות תחרויות קיימות באפריקה היום. מה שהיא כן רוצה זה מנוף לחץ נוסף עליה. אין לצרפת עניין בצינור הגז הישראלי, יש לה עניין בדלקים של לוב, בהשפעה בתוניסיה ואלג'יריה(גם שם טורקיה מחפשת להרחיב השפעתה), ובקרן אפריקה. כשהיא תומכת במצרים וישראל אז יש לה קלף נוסף מול טורקיה לוויתורים הדדיים במקומות אחרים, כמו למשל פחות השפעה טורקית בתוניסיה ובתמורה פחות השפעה טורקית לצד קפריסין למשל.

כל זאת קרה על רקע פסגת ברלין שהתקיימה ב19 בינואר כדי להביא לשלום ויציבות בלוב (או יותר נכון לחלוקת דלקים והשפעה במדינה). ערב הפסגה ח'פתר, שהוזמן אליה, עצר את ייצוא הנפט דרך החופים שבשליטתו, מה שעלול להביא להפחתה של 800,000 חביות ביום לייצוא, בין היתר לאירופה, ולפחות 55 מיליון דולר הכנסה יומית. המטרה היא גם לפגוע בהכנסות עם ממשלת טריפולי(שנהנית מייצוא הנפט והרווחים שלו בשל היותה הממשלה המוכרת על ידי האו"ם) וגם כדי ללחוץ על המעצמות לפעול למען האינטרס שלו.

המלחמה בלוב
באדום תחת שליטת בנגזי בירוק תחת שליטת טריפולי | https://libyancivilwarmap.com/

בכל אופן המצב בשטח ממשיך להתפתח. הוא רוצה לכבוש כמה שיותר מהר את טריפולי כשכל עצירה כרגע, בין היתר בגלל לחץ דיפלומטי, תאפשר לטורקיה את הזמן להתבסס במערב לוב לפני התקדמות מזרחה, מה שיפגע באינטרסים של ישראל ומצרים.

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram