08/01/2020

פגישת ארדואן-פוטין

השלכות על לוב וסוריה בעקבות ביקור פוטין באיסטנבול
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

ב8 בינואר הגיע פוטין לאיסטנבול כדי לפגוש את ארדואן ולקדם את השותפות בין המדינות. הוא הגיע לטורקיה לאחר ביקור קצר בסוריה שם פגש את אסד כדי לתאם את המשך הישרדותו ולנסות למנוע לחימה בין איראן לישראל-ארה"ב בשטח סוריה. הביקור בין פוטין לארדואן חשוב במיוחד סביב נושא לוב. אומנם אנחנו רק בתחילת הביקור ורק חלק מהפגישות וההצהרות התרחשו ויש עוד מה לדעת בהמשך אך כבר עכשיו ברור שמדובר בביקור חיובי עבור טורקיה.

הפגישה האחרונה בין המנהיגים הייתה ב22 באוקטובר בסוצ'י רוסיה בשל מבצע "אביב השלום" של טורקיה בצפון רוג'בה. הפגישה הניבה הפסקת אש וחלוקת צפון רוג'בה בין טורקיה לאסד-רוסיה עם סיורים טורקיים-רוסיים משותפים. פגישה קודמת הייתה באוגוסט האחרון בה מנהיגי המדינות דנו בהרחבת עסקאות הנשק, s-400, מיגים, סוחוי ועוד. וגם על אידליב, באותו החודש אסד הייתה בתנופת כיבוש בדרום המובלעת במערכה על ח'אן שייח'ון והיה חשוב לארדואן להגיע להבנה סביב המערכה הזאת ואותה פגישה סייעה. עתה אידליב שוב נמצאת במערכה כבדה, כוחות אסד מתקדמים בצורה מסיבית בדרום מזרח המובלעת וגורמים למאות אלפי סונים לנוע צפונה, מה שמנוגד לאינטרס הטורקי. לא אסד ולא טורקיה ובטח שלא רוסיה לא רוצים בעימות ולכן הפגישה הזאת חשובה, גם כדי להסדיר את נושא צפון סוריה והכורדים. העוד הטורקים יכולים למתן את המיליציות הסלפיות משויכות אל קאעידה באידליב רוסיה יכולה למתן את הכורדים.

הגעת פוטין לאיסטנבול(עיר שארדואן רואה בה את הבירה האמיתית של טורקיה) התחילה בהצהרות חיוביות בין המדינות וחניכת צינור טורקסטרים, כשיחד עם צינורות אחרים אמור לספק לטורקיה מרוסיה 31.5 מיליארד מ"ק גז בשנה. הדבר מעולה לטורקיה כי יש לה עוד גז(על אף שהיא כפופה בגלל זה יותר לרוסיה) אבל הוא טוב לרוסיה כי הוא עוקף את אוקראינה דרך הים השחור בכך אפשר לראות צעד של טורקיה לטובת רוסיה. אחרי ההצהרות האלו המנהיגים נכנסו לשיחות על הנושאים החשובים באמת: סוריה, מזרח הים התיכון, ולוב.

ב2 בינואר הפרלמנט הטורקי אישר ברוב קולות לשלוח כוחות טורקיים ללוב זאת לאחר שב25 בדצמבר ארדואן הגיע לתוניסיה כדי לנסות ליצור תיאום ביטחוני בין המדינות בנושא לוב, על פניו תוניסיה סרבה אך את זה נראה בהמשך. ב6 בינואר ארדואן הצהיר כי טורקיה החלה לשלוח כוחות ללוב. ההצהרה הזאת היא לא פחות מניצחון גאו-פוליטי, במיוחד על רקע הגעת פוטין לאיסטנבול. בקרבות עד כה לח'ליפה ח'פתר יש יתרון משמעותי. לפני מספר ימים לממשלת טריפולי היו 30 הרוגים ו33 פצועים בהתקפה של ח'פתר על העיר, זה גם מחזיק במטוסי קרב. הוא קרוב רק מספר קילומטרים מדרום לבירה טריפולי וארדואן מרגיש דחיפות לשלוח כוחות ללוב כדי לעצור את התקדמותו. לוב, על מעל לטריליון מ"ק הגז שלה ו48.4 מיליארד חביות הנפט, יש חשיבות אנרגטית עצומה לטורקיה. איטליה, טורקיה, וקטאר הן היחידות בעולם שתומכות באותה ממשלה בעוד כל השאר, כולל רוסיה, תומכות בח'פתר. אם כך למה רוסיה מתאמת את האינטרסים שלה עם טורקיה בלוב נגד ח'פתר?

רוסיה היא לא היחידה שתומכת בח'ליפה ח'פתר גם ארה"ב, צרפת, מצרים, סעודיה, האמירויות ועוד. ניצחונו יכול להפוך אותו חזק מספיק כדי להתנגד לרוסיה וללכת עם האחרות אבל כשיש גורם כוח נוסף בלוב כמו ממשלת טריפולי שמאומנת ומחומשת על ידי טורקיה הוא עדיין חייב סיוע חיצוני ואם לרוסיה יש את היכולת לצלצל לארדואן כדי להפסיק לתקוף את ח'פתר אז היא בעלת כוח כמו במקרה של טורקיה בסוריה והכוח אל מול אסד. רוסיה מרוויחה פה.

האם ארדואן יהיה ללוב מה שפוטין היה לסוריה? נראה בהמשך כרגע אנחנו צריכים לחכות מספר ימים כדי שכל ההצהרות סביב הפגישה של פוטין-ארדואן תצאנה לאור.

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram