28/01/2020

עסקת המאה

האם עסקת המאה מסוכנת לישראל?
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

בימים האחרונים הגיעו לוושינגטון ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר המפלגה הגדולה בכנסת כחול-לבן בני גנץ. שניהם ייפגשו עם נשיא ארה"ב טראמפ כדי לקדם את עסקת המאה. לפי פרסומים שונים הממשל האמריקאי מתכנן להציג את חלקה השני של התוכנית, החלק הפוליטי(לאחר שהכלכלי פורסם ביוני) כדי לקדם את "יוזמת השלום" האזורית. עד כה ממשל טראמפ עיכב את פרסום החלק הפוליטי מפני שחיכה להרכבת ממשלה יציבה בישראל, ככל הנראה בגלל המורכבות הפוליטית של אותו חלק פוליטי שתדרוש יציבות ומשילות ארוכת טווח בישראל כדי ליישם אותה. אנחנו צפויים לעבור את הבחירות לכנסת ה-23 ב2 במרץ 2020 וההזמנה של הן נתניהו והן גנץ נועדה ככל הנראה לאותת שמבחינת טראמפ לא משנה מי יהיה בשלטון בישראל, אם נתניהו ינצח וירכיב ממשלה או שמא גנץ, הוא רוצה לקדם את התוכנית.

החלק הראשון שלה, החלק הכלכלי, פורסם ביוני 2019 ערב "הסדנה הכלכלית" או וועידת בחריין שבה השתתפו ארה"ב ומדינות ערב, בעיקר מדינות המפרץ הפרסי, אך לא ישראל. לפיה יושקעו 50 מיליארד דולר בקרוב ל180 יוזמות כלכליות(עסקים, תשתיות, חינוך, תקשורת, תעשיות ועוד) כדי לייצר מיליון מקומות עבודה ולהפחית לאפס את אחוזי האבטלה. ההשקעה אמורה להתפרס בקרב יהודה, שומרון, רצועת עזה, סיני, ירדן, ולבנון שם יש אוכלוסייה ערבית גדולה שמקורה בארץ ישראל המערבית. ארה"ב לא תשקיע את הכסף הזה אלא מדינות המפרץ הפרסי ומדינות "העולם". ההשקעות אמורות להיות לא רק לשם הפיתוח הפילנטרופי אלא גם לצרכים עסקיים, לפתח תעשיות, תיירות ועוד לשם רווח למשקיעים ויציבות ביש"ע ללא כל מתיחות על רקע כלכלי-חברתי ובכך להחליש את אש"ף והחמאס. ישראל היא חלק חשוב באותן השקעות, לא כי היא תשלם, אלא כי אמורה להיבנות דרך, כביש\רכבת, בין עזה ליו"ש ובניית תשתיות נרחבות ביו"ש, באזורים בהם צה"ל שולט היום.

ההיגיון הוא שאוכלוסייה משגשגת כלכלית לא תמרוד ולא תפנה לטרור אסלאמי או תקבל חסות מאיראן וטורקיה. בשביל מדינות המפרץ, בעיקר סעודיה, איחוד האמירויות, ובחריין זו הזדמנות גדולה לקבל השפעה בדרום הלבנט, לדחוק כל השפעה של האחים המוסלמים ואיראן ואף לחזק את השפעתן בירדן, שמנסה להתקרב לאיראן וטורקיה, בין היתר בלבנון עליה הן מתחרות נגד איראן כבר זמן רב. בירדן יש חשש רב כי המטרה היא ליצור את חזון "ירדן היא פלשתין" וזו רק מזימה נגד בית המלוכה והבדווים של המדינה, אולם אלו חסרי יכולת למרוד ברצון האמריקאי.

האם התוכנית הזאת מסוכנת לישראל? כן ולא. כן כי היא לא מאפשרת כל מצב של עידוד הגירת ערבים מיש"ע בשלבים מאוחרים יותר, זהו חלום של חלק מהמפלגות הימיניות בישראל היום ובעבר והוא דורש עוני(כמה שיותר כבד) בקרב ערביי יש"ע. אם העוני הזה לא קיים ויש אפילו שגשוג כלכלי אז החזון אבוד, יחד עם זאת ישראל תידרש להגביר את הפיקוח על יו"ש בגלל שגשוג כלכלי שעלול למשוך ערבים שהיגרו ממנו בעשרים השנים האחרונות לחזור. עם זאת צריך לציין שבמידה(שוב במידה) וחזון "ירדן היא פלשתין" הוא בצורה כזאת או אחרת חלק מהתוכנית הזאת אז זהו מצב מעולה לישראל כי חלק גדול מההשקעות הכלכליות יכולות להיות בירדן עצמה מה שיפנה את ההגירה והעבודה של ערביי יו"ש לשם. מעבר לכך התוכנית לא מסוכנת לישראל ואף תורמת לה.

במרץ 2019 ממשל טראמפ הכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן(אחרי ההכרה בריבונות בירושלים). חודש לאחר מכן ראש הממשלה נתניהו הצהיר, ערב הבחירות לכנסת ה-21, כי הוא מוכן לספח כל יישוב יהודי, אפילו המבודדים במקום. בספטמבר הוא הצהיר על הרצון לספח את בקעת הירדן ערב הבחירות לכנסת ה-22 וזמן קצר לאחר מכן צייץ על אפשרות לברית הגנה עם ארה"ב. ברור כי טראמפ וממשלו מודעים להצהרות האלו ואם אלו לא מתנגדים, ועד כה לא התנגדו, אז בקעת הירדן לא אמורה בכל חלק פוליטי של תוכנית המאה להיות בעלת ריבונות ערבית. החודש, ינואר 2020, בני גנץ גם הצהיר על רצון לסיפוח בקעת הירדן, מה שהופך את הסיפוח הזה לקונצנזוס ישראלי ולא ימין אלא מרכז המפה הפוליטית, וזאת לפני שהמריא לוושינגטון לפגוש את טראמפ.

מכך אנחנו יכולים ללמוד שאולי מדובר בריבונות ערבית כלכלית ומנהלית ביו"ש בערים הגדולות במעין "אמירויות"(אם להשתמש במונח של דוקטור מרדכי קידר) עם ברכה כלכלית לערבים תוך המשך שליטה ישראלית.

אבל מעל הכול צריך להבין שמדובר בבניית קואליציה ישראלית-ערבית מזרח תיכונית. קואליציה שאמורה לכלול את: ישראל, מצרים, ירדן, לבנון(סונית), סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין, כוויית, עומאן, ותימן(הסונית) נגד איראן. שמדינות אלו תשתפנה פעולה תוך הפחתת הלחץ הפנימי בהן להכרה בישראל כמה שיותר נמוך כדי ששיתוף פעולה זה יוכל להתקיים בזמן שארה"ב נוטשת את המזרח התיכון בשל אינטרס אנרגטי נמוך ביותר ואינטרס למכור כמה שיותר נשק לאותה קואליציה.

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram