08/01/2020

עליית המעצמה הישראלית

מה הדרך של ישראל בדרך לעצמה עולמית
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

מעצמות נבנות לאט, במיוחד מעצמות שנשארות מאות שנים קדימה. ישראל נבנתה לאט מתוך הציונות ו66 שנות בניית יישוב שהופך למדינה ומדינת ישראל של היום נבנית לאט לבעלת כוח אזורי ויש לה את האפשרות עם הזמן ועשרות השנים קדימה להיות הגמוניה מזרח תיכונית ומעצמה עולמית עולה במאה ה-22. אבל דבר כזה ידרוש יד מכוונת והוא לא יהיה מקרי. הוא דורש דור אחרי דור של מדינאים מבריקים בישראל שיוכלו לבנות אותה בכיוון ברור של התעצמות המדינה. והפיכתה למעצמה.

לישראל יש גאוגרפיה ויש מאפיינים טובים ולא טובים כמו כל מדינה רק שאפתנות בפני עצמה לא תהפוך אותה למעצמה ויש מאפיינים שצריך לממש כדי שהיא תהייה כזאת. כל מי שקורה את זה ורואה את עצמו כמדינאי ישראלי בעתיד יכול לקחת זאת בתוך טיוטת עבודה.

ראשית מה הם האתגרים של ישראל כמדינה נכון ל2020:

 • בחזית הצפונית של המדינה יש שני איומים קשים בשבילה. מצד אחד אלו השיעים של דרום לבנון שיושבים בטופוגרפיה הררית קשה לכיבוש. הגליל הוא בעל טופוגרפיה זהה שממשיכה עד לליטני ורק שם יוצרת גבול טבעי הגבול הזה חייב להיות בידיים של ישראל. יחד עם זאת חיזבאללה חמוש במעל ל130,000 רקטות לפחות ואלו יכולות להרוס את העורף הישראלי. בדרום סוריה המצב עלול לחזור על עצמו מבחינת איום רקטי והישמרות משטר אסד, אולם המישוריות של הבשן מפחיתה מעוצמת האיום בצורה ניכרת.
 • בירדן ישנו משטר לא יציב וחברה שעלולה להתפרק אילו לא תהייה מאוחדת על ידי מעצמה חיצונית(בין אם זו תהייה ארה"ב או טורקיה\איראן) ולה יש את הגבול הארוך ביותר עם ישראל יציבות וקשר עם ישראל נדרשים.
 • דרומה משם ישנה מצרים בעלת אוכלוסייה של 100 מיליון תושבים וככל הנראה תגיע ל151 מיליון עד אמצע המאה הזאת. היא רואה בעצמה מעצמה אזורית עם צבא ענק שרק משתכלל. המישוריות של הדלתא יחד עם המישוריות של צפון סיני יכולים להיות פרצה לצבא הזה עד למישור החוף. את רצועת עזה צריך לראות באותו הקשר של מצרים היות והיא סוגרת את שערי רפיח להגירה עליה.
 • יחד עם מצרים ישנם מצרי טיראן והמוגבלות של ישראל לייצא למזרח אסיה דרך הים האדום ומצרי באב אל מנדב בזמן מלחמה בגלל הצרות של הים האדום והמצרים שלו.

לצד זאת אפשר להוסיף שתי מעצמות גאוגרפיות היסטוריות שפועלות במזרח התיכון, טורקיה ואיראן, ושואפות להגיע לכוח בכל המרחב כולל בים התיכון והן יכולות להביא לכיתור גאופוליטי של ישראל. מישור החוף שמקבל הגנה בזכות השליטה בהרי השומרון עלול להיות פגיע אילו ישראל לא תשלוט ביו"ש(אך זה לא סביר). הניצחונות באתגרים האלו הם לא רק חשובים בשביל התעצמות ישראל אלא בשביל הביטחון הבסיסי שלה ואותם ניצחונות מובילים למעצמה ישראלית, כלומר דבר אחד קשור בשני.

יש עוד מספר אתגרים:

 • לישראל יש מחסור חמור במים, מחסור חמור יותר מאשר בסוריה או בעיראק. הבצורת המזרח תיכונית לא מפסיקה ויחד עם האוכלוסייה הצומחת שלה היא חייבת להמשיך להעמיק את התפלת המים. לצד מחסור במים היעדר אקלים או שטח מתאים לגידולי מזון נרחבים מה שאומר שהיא תלויה מאוד ביבוא מזון, בעיקר דרך מזרח הים התיכון.
 • ישראל עדיין מתמודדת מול איום דמוגרפי. גם אם ניקח בחשבון את ההערכות החיוביות ביותר לרוב יהודי מדובר על פחות מ70% ממערב לירדן וילודה גבוה כוללת הגבלות על הערבים נדרשות כל שכן שעידוד עזיבה.
 • לישראל נדרשת יציבות פוליטית חזקה יותר משטר דמוקרטי נשיאותי בן 5 שנים שימנע שבריריות קואליציונית.

מעבר לאתגרים יש כמה יתרונות בולטים מאוד לישראל שאפשר להשתמש בהם כדי להמשיך בתהליך התעצמותה:

 • החברה הישראלית היא משכילה ויזמית מאוד באופייה. מגזר ההייטק בישראל צומח בקצב מואץ מה שמאפשר לה להתעשר ולהשתכלל טכנולוגית במינימום מאמץ פיזי והיא יכולה בזכותו להרחיב את השפעתה בתחומי החלל והסייבר.
 • לאחרונה ישראל הגיעה לעצמאות אנרגטית, לפחות בתחום הגז, ויחד עם ההערכות לעתודות נפט היא יכולה לספק לעצמה את כל הצרכים לאוכלוסייה גדולה ומשגשגת עמוק אל תוך המאה הזאת ולהיות יצואנית דלקים.
 • למרות התחרות עם טורקיה ואיראן היא רחוקה מהן. לבנון, סוריה, עיראק, ירדן, אלו חלשות מידי בשביל לאיים על ישראל ומשמשות לה כמדינות חוצץ מה שנותן לה זמן ומרחב.
 • לישראל יש קשר למעצמת העל של העולם וכוח אלקטורלי בתוכה.
 • הדמוגרפיה היהודית תקינה עם ילודה גבוה מה שיכול לאפשר לה להגיע ל16.2 מיליון יהודים בישראל עד 2065. עם פירמידת גילאים בריאה.
 • לעומת המוגבלות דרומה מערבה, דרך הים התיכון, היא יכולה לשוט בחופשיות ללא מגבלות(לפחות כרגע, כל עוד טורקיה לא הגיע לשיא כוחה).

אז מה הם שלבי התעצמותה. הנקודה הראשונה יכולה להיות ממומשת ולמעשה צריך להיות ממומשת עד 2030 אפילו רק בשביל הגנתה:

 • כיבוש 3 החזיתות סביב לישראל. כיבוש דרום לבנון עד הליטני ודחיקת האוכלוסייה השיעית צפונה. כיבוש דרום סוריה עד דמשק(לא כולל) ודחיקת האוכלוסייה הסונית צפונה כשהר הדרוזים הופך להיות שטח חוצץ ישראלי. וכיבוש רצועת עזה עם דחיקת האוכלוסייה למצרים, בכל מחיר שנדרש כולל מלחמה. לאחר הכיבוש הזה ישראל למעשה תשמור על ביטחון ברמה הגבוה ביותר לעורף שלה.
 • הכפפת ירדן לשלטון ישראלי אפילו אם זה ידרוש פריסת כוחות צבאיים.
 • חתירה לערעור יציבות בסוריה ועיראק כדי שמדינות אלו תשארנה מפורקות ללא יכולת להתאחד ומניעה של כל נוכחות איראנית או טורקית בהן.
 • מצב דומה כזה של ערעור יציבות במצרים בין היתר בתמיכה באתיופיה.
 • בשלב כזה או אחר חזרת שליטה ישראלית בסיני עם השמדת האיום הצבאי בה כולל שליטה בתעלת סואץ על המסחר של התעלה.
 • עידוד הגירת ערבים מיו"ש כדי לשמור על רוב יהודי מוחלט.
 • עידוד ילודה יהודית גבוה יותר כדי להפוך את ישראל לכמה שיותר גדולה באוכלוסייה שלה עם מטרה של 40 מיליון(לפחות) עד 2100 וזאת עם אוכלוסייה צעירה. יחד עם זאת שינוי שיטת החינוך ואופיו כדי שיהיה יזמי וטכנולוגי יותר ויאפשר לה לצמוח כלכלית מהר יותר עם יתרון בולט בתחום הסייבר והחלל. כוח כלכלי עצום כזה יוכל להיות מופנה(לאחר ביטול האיום היבשתי) לבניית צי ימי גדול.
 • הכוח הימי החזק של ישראל צריך להיות מופנה לדחיקת האיום הטורקי ואפילו שליטה ישראלית חלקית בקפריסין ועד הים האגאי כשמדרום ישראל שולטת בים האדום, מצרי באב אל מנדב, האי סוקוטרה ואפילו בעלת נוכחות ימית באיי סיישל ומפרץ עומאן. אותה נוכחות הכרחית למניעת סגירת מצרי באב אל מנדב, אותו אפשר לחסום בקלות, ודורשת פריצה אל תוך האוקיינוס ההודי.

בסופו של דבר כל זה ביחד יכול להפוך את ישראל למעצמה עולמית וישראל לא יכולה להיות מעצמה אם אין לה ביטחון פיזי מלא בגבולות שלה, אוכלוסיית ענק, ושליטה בכל נתיבי השייט הימיים סביבה.

למי שרוצה להוריד את המאמר כpdf

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram