02/01/2020

מה עם הרכבת לאילת?

מה הקשר בין מלחמת הסחר הסינית-אמריקאית לרכבת לאילת?
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

ביולי 2012 נפגשו שרי התחבורה של ישראל וסין וחתמו על הסכם לשיתוף פעולה לבניית הרכבת לאילת והסכימו כי בתוך מספר שבועות יגיע צוות עבודה סיני לישראל כדי לגבש את תוכנית העבודה ולמעשה לקדם את בניית הרכבת. המימון לרכבת היה אמור להגיע מבנק ממשלתי סיני בשם exim והבנייה על ידי חברה סינית. וזאת כדי לחבר את אילת לרשת הרכבות הישראלית עם בניית תוואי דו מסילתי באורך 170 ק"מ ועשרות גשרים ומנהרות בדרך. בהחלט צעד חשוב עבור ישראל, וצעד לא פחות חשוב עבור סין כחלק מדרך המשי החדשה. אולם הבנייה לא התקדמה כשבשנים הבאות היו מספר פרסומים על המשך הבנייה הזאת, ב2012 האמונה הייתה כי עד 2017 הרכבת תיבנה אולם כל פעם נדחתה או בוטלה. הסיבות לביטול הבנייה היו: אי כדאיות כלכלית לעומת תעלת סואץ, אפשרות לסכסוך מול מצרים(כי ישראל לוקחת לה נתח מהתעבורה הימית), פגיעה סביבתית, ופגיעה ביחסים עם ארה"ב. האחרונה היא דווקא הנכונה.

ב2013 הכריז נשיא סין שי ג'ינפינג על "דרך המשי החדשה" תוכנית שאפתנית וגאו-פוליטית אדירת ממדים לחבר את סין ברשת דרכים, רכבות, נמלים, תשתיות ועוד לאיראן והמפרץ הפרסי(עבור דלקים) ולאירופה(עבור מסחר וייצוא) והכול תוך עקיפת המחסום של מצרי מלאקה. סין השקיעה בתשתיות בדרום מזרח אסיה, חותרת לבנות את "התעלה התאילנדית", בסרי לנקה, בפקיסטאן עם "היוזמה הכלכלית" והשקעות של עשרות מיליארדי דולרים, בנמלים בים הערבי ומפרץ עדן(עם בניית בסיס צבאי בג'יבוטי), עם בניית נמלים ותשתיות ביוון ומדינות הבלקן ושיתוף פעולה כלכלי וצבאי הדוק יותר עם מצרים. המטרה של הבניה הזאת היא לעקוף את המצור שארה"ב-יפן-אוסטרליה-הודו ובעלות ברית נוספות במזרח אסיה יכולות להטיל עליה בזמן מלחמה ולמעשה לרסק אותה כלכלית. אם יש לה רשת תשתיות והשקעות במדינות בעולם ומסחר יבשתי היא יכולה בדרך כלשהי לעקוף את המצור הזה. יחד עם זאת סין מקדמת את made in china 2025 או תוצרת סין 2025, תוכנית להפוך את עצמה לכלכלת שוק מקומי וכלכלת הייטק עד שנת 2025 דבר שמנוגד לחלוטין לאינטרס האמריקאי ומחריף את מלחמת הסחר בין שתי המדינות. ארה"ב, ולא רק ממשל טראמפ, רוצה לרסק את סין כשיותר ויותר חברי קונגרס וסנאט והממסד הביטחוני האמריקאי רואים בסין איום חמור. אנחנו רק בתחילת מלחמת הסחר.

ישראל, עם אילת וחיפה, נמצאות בדיוק באמצע הדרך בין הים התיכון ואירופה לים הערבי ומצרי באב אל מנדב(תעלת סואץ רחוקה משליטה סינית). ההצעה לבנות רכבת לאילת במימון סיני היא לא תמימה, יחד איתה הגיעה ההצעה להשקעות בנמל אילת ולמעשה לחכור את הנמל הזה, הצעה שישראל התנגדה לה(הנמל הופרט ב2013, לא לסינים). סין בהחלט יכולה לממן את "חזון השער הדרומי" של עירית אילת לבנות תעלה ימית באורך 7-9 ק"מ לתוך היבשה ממזרח לעיר, תעלה בעלות 3-3.5 מיליארד ₪ שתוכל לפרוק מכולות בהיקף נרחב, לספק עבודה ל5,000 מתושבי העיר, ולהזניק את אילת תוך הפיכתה לנמל גדול בים האדום. בהחלט הצעה מעולה ובשילוב הרכבת לאילת הצעה גאונית, רק שיש פה בעיה והיא שוב הסינים. בשביל סין אילת והרכבת היא רק התחלה. הצלחה כזאת תוביל להשקעות גדולות יותר בעקבה שבירדן ובסופו של דבר במצרים וקפריסין ולאורך הים האדום. ארה"ב מתנגדת לכל מהלך כזה בתוקף. סין מוכנה לממן מיזמים לא כלכליים כאלו מסיבות אסטרטגיות, חברות אחרות לא, וכרגע אין הצעה של חברה אחרת לא סינית למימון הזה, גם לא ישראלית למרות שמהלך כזה של הרחבת נמל אילת והרכבת לעיר הוא טוב לישראל.

סין מוכנה להשקיעה במיזמים לא כלכליים מפקיסטאן, בורמה, סרי לנקה, ומזרח אפריקה כחלק מדרך המשי החדשה, לא רק באילת והיא עושה את זה בחיפה בנמל המפרץ החדש. סין משקיעה בבניית תשתיות בישראל(חברה סינית היא זו שבונה את הרכבת הקלה בגוש דן), מרחיבה את המסחר איתה, רוכשת חברות ישראליות, משקיעה בהייטק ישראלי וכו'. במרץ 2015 פורסם כי חברה סינית שם sipg תהייה זו שתקבל את החכירה על נמל המפרץ החדש, בצפון חיפה, ותשקיע בפיתוחו. זו הייתה החברה היחידה שהגישה את המכרז לבנייה, היחידה כי הנמל לא היה אמור להיות כלכלי בשל ההיקף המצומצם של פריקת המכולות בו. אבל כאמור הסינים לא עשו את זה מכדאיות כלכלית. חיפה היא עיר אסטרטגית, המסחר בה אומנם נמוך לעומת זה של נמל אשדוד(שמתעסק בעיקר בפנים הארץ), אבל הוא אזורי. מפרץ חיפה הוא אחד הטובים במזרח הים התיכון, ליד העיר בעלת אוכלוסיית הרבע מיליון תושבים יש אזורי תעשייה גדולים, היא מחוברת ברשת רכבות בין צפון ודרום ישראל ואף מזרחה לבית שאן ועמק יזרעאל ואולי בעתיד לטבריה והגולן. באפריל 2017 שר התחבורה הישראלי הצהיר על יוזמת "רכבת השלום" שלו לחיבור חיפה ברכבות דרך ירדן למפרץ הפרסי להעמקת קשרי המסחר והכלכלה. חיפה כבר היום אחראית לחלק מהמסחר של ירדן ברכבת, צינור הגז הישראלי לירדן אמור לעבור בעיר הזאת, וכמובן בה נמצאים בתי זיקוק. כלומר השקעה בה היא אסטרטגית ונבונה. ישראל רוצה להרחיב את הנמלים שלה ומוכנה להשקיע בכך 7.3 מיליארד ₪ כשהאוכלוסייה שלה הולכת וגדלה ורוב המזון שלה מיובא. ב2021 אמורים להיות בישראל 5 נמלים, 3 מהם בחיפה.

אולם ארה"ב מתנגדת לכך. מדינאים ואנשי ביטחון אמריקאים גינו את המהלך הזה ואנשי תקשורת שמרניים בארה"ב אף הם גינו את המהלך הישראלי לאפשר לסין להיכנס לנמל חיפה. הכניסה הזאת עלולה להביא למצב של חתרנות סינית בישראל ובמזרח הים התיכון. הצי השישי האמריקאי עוגן בדרך קבע בנמל חיפה וזה לא ירצה כי חברה סינית תרגל אחריו, החברה הסינית תוכל לרגל גם אחרי תנועת כלי השיט של חיל הים הישראלי, וסין פועלת בהשקעות במדינות לאו דווקא לצרכים עסקיים אלא לצרכים חתרניים כדרך לשוחד של פוליטיקאים ואנשי ציבור וריגול תעשייתי. סין ככל הנראה כבר היום גונבת קניין רוחני וידע דיגיטלי והייטק מחברות ישראליות כפי שהיא עושה מארה"ב ושאר מדינות העולם. מדובר במדינה שלא מעוניינת באינטרס הישראלי אלא זקוקה למסחר ישיר עם המערב ולדלקים של המפרץ הפרסי(מכאן הקשר ההדוק עם איראן). סין פועלת כדרך של השקעות להשתלטות, היא מעניקה הלוואות כשהיא יודעת שהמדינה הלווה לא יכולה להחזיר ובכך מקבלת בחכירה נמלים ותשתיות. אפשרות דומה יכולה לקרות בישראל(על אף שכרגע זה לא סביר בזכות המצב הכלכלי המעולה של ישראל).

מלחמת הסחר האמריקאית-סינית רק הולכת ומתרחבת וארה"ב מגייסת עוד ועוד מדינות נגד סין. היא יוצרת "ברית פסיפית" שלה ושל יפן-אוסטרליה-הודו ומדינות אחרות במזרח אסיה נגד סין ומנסה לבודד אותה, במיוחד בכל הנוגע לדיגיטל והייטק, ישראל תצטרך במוקדם או במאוחר לבחור בצד, וברור שזה יהיה הצד האמריקאי(מעבר לביטחון ודיפלומטיה רוב רובו של המסחר הוא עם ארה"ב ואירופה). ישראל ככל הנראה תעדיף לבחור במדינות כמו יפן וקוריאה הדרומית מאשר סין במצב כזה של ניתוק היחסים עם סין כחלק ממלחמת הסחר.

בכך אופן כרגע בניית הרכבת לאילת על ידי חברה סינית שמוכנה לעשות זאת במחיר עלות ופחות ממנו לא צפויה בעתיד הקרוב כשארה"ב מתנגדת בתוקף לכל הרחבת דרך המשי החדשה, במיוחד דרך בעלות בריתה, הרחבת נמל אילת והרחבות נוספות בנמל אשדוד וחיפה יכולות בעתיד הקרוב להיות עם חברות אמריקאיות ומערביות ולא סיניות אם ישראל חפצה ביחסים טובים עם ארה"ב בטווח הארוך, וככל הנראה בניית הרכבת והרחבת נמל אילת תדרוש מימון ישראלי מלא.

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram