09/12/2019

התרגיל האיראני

תיאור של התרגיל האיראני האחרון על מערך הנ"מ שלה
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

בנובמבר 2019 קיימה איראן תרגיל הגנה אווירית גדול במרכז המדינה. ערוץ התעמולה האיראני באנגלית presstv הציג את התרגיל הזה כשיא הטכנולוגיה האיראנית עם אזהרה לישראל, ארה"ב, וסעודיה כי היא לא רוצה מלחמה אך מוכנה להגן על עצמה עם מלוא היכולות הצבאיות החדשות שלה. בתרגיל היא חשפה טכנולוגיות חדשות, בין אם טילי, טילי שיוט, ראדרים, ובעיקר מערכות נ"מ. היא חשפה שם לראשונה את מערכת הנ"מ הkhordad-15 מערכת מתוצרת התעשייה האווירית האיראנית שנכנסה לשימוש ב2019 ויכולה לזהות מטרות ממרחק 200 ק"מ וליירט אותן במרחקים של 45 עד 85 ק"מ. עוד הייתה בתרגיל מערכת הtalaasn גם היא חדשה, פותחה ב2017, על ידי התעשייה האווירית האיראנית ויכול ליירט ממרחקים של 150-200 ק"מ. בתרגיל המערכות יירטו בהצלחה חדירת מלט"ים וטילים לשטח איראן. התעמולה האיראנית טוענת כי 40 שנות אמברגו מערבי הביאו אותה לפתח תעשיות מקומיות מתקדמות וכי 80% מכלי הנשק שלה הם מתוצרת עצמאית.

תרחיש הלחימה האיראני הזה, שהתפרס על שטח של 416,000 קמ"ר במרכז המדינה, דימה התקפה אווירית על שטח איראני ולחימה במפרץ הפרסי, בין היתר נגד נושאת מטוסים אמריקאית. הוא הזדמנות עבורה לחשוף לא רק את יכולת ההרתעה הטילית-רקטית שלה נגד ישראל, סעודיה, וארה"ב אלא גם תצוגת היכולות הצבאיות שלה והתעשיות הביטחוניות שלה עבור השלוחים השיעים והסונים של איראן במזרח התיכון ואולי בהמשך באפריקה ומרכז אסיה. אחת המערכות שלה היא הmisagh-1 נ"מ שהוא למעשה טיל כתף שהיא מספקת לחיזבאללה, החות'ים בתימן, אסד והשיעים בעיראק. חיזבאללה גם מקבל ממנה טילי חוף-ים כמו הc-802 שפגע באוניה ישראלית ב2006 או שהיא מספקת מערכות קרקע-ים לחות'ים שפוגעים בספינות סעודיות בים האדום ומצרי באב אל מנדב.

בנוסף לכך בספטמבר היא קיימה תרגיל נוסף בדרום המדינה, אזור בנדר עבאס, זה היה תרגיל אווירי-ימי להגנה ימית על איראן עם תרחיש להתקפה נגדה במפרץ הפרסי ומצרי הורמוז. בתרגיל גם השתתפו 200 כלי שיט של איראן לרבות פריגטות. ביוני השנה היא הפילה מל"ט אמריקאי מתקדם בשווי 220 מיליון דולר מעל מפרץ עומאן ללא תגובה אמריקאית ההפלה היא חשיפה ליכולות הנ"מ שלה מצד אחד ולחוסר הרצון האמריקאי להגיב נגדה מצד שני(לפני כן היה ניסיון הפלה לא מוצלח. איראן הצליחה לחטוף מל"ט אמריקאי ב2011 ועל בסיסו לבנות רחפנים ומלט"ים אחרים בהם היא עושה שימוש בעיראק, סוריה, תימן, ובניסיונות התקפה נגד ישראל. ב1 בדצמבר 2019 פורסם כי היא תתחיל לבנות בקנה מידה תעשייתי טילי שיוט לירי מצוללות במפרץ הפרסי והים הערבי וכלי תעופה חדישים עבור חיל הים שלה היא גם חשפה ראדרים חדשים באותו תרגיל אבל מעבר לכך ומעבר לתעשיות המקומיות שהיא מתגאה בהן יש זוכה לסיוע טכנולוגי חיצוני. היא מקבלת נשק וידע טכנולוגי מסין ורוסיה. ב2015 רוסיה החלה לספק לה את מערכות הs-300 מה שהוסיף כוח רב להגנה האווירית שלה מכיוון מערב, הרי זגרוס וישראל, ומכיוון הדרום, המפרץ הפרסי עם סעודיה וארה"ב.

ההגנה הימית חשובה במיוחד עבור איראן. עיקר הכלכלה שלה מבוססת על ייצוא דלקים דרך המפרץ הפרסי ומצרי הורמוז ושם היא חייבת גם להטיל איום גדול על שאר מדינות המפרץ ומדינות העולם כי היא יכולה לשתק ובשעת הצורך תשתק את ייצוא הנפט התקין דרך המצרים. יש לה כ2,000 כלי שיט רובם קטנים ובעלי יכולת של התקפה ובריחה או חבלה, מצוינים להתקפות באזור הצר של מצרי הורמוז(34 ק"מ רוחב). בפברואר 2019 היא קיימה תרגיל ימי גדול במפרץ עומאן והים הערבי של 3 ימים עם כל היכולות הימיות שלה, חשוב לשים לב פה כי התרגיל היה ממזרח למצרים כמו מחוץ למפרץ הפרסי והיא יכולה לסגור אותו משני הכיוונים. בנוסף למערכות הנ"מ שלה יש לה טילי חוף-ים רבים, אחד מהם הוא הra'ad שנכנס לשימוש ב2007 עם טווח פגיעה של 300 ק"מ ויכול לשאת ראש נפץ של 350-450 ק"ג. כלומר איראן יכולה להגן על עצמה אווירית וימית בצורה טובה מאוד.

מהתרגיל הזה צריך להבין שני דברים על איראן:

  1. היא מאוד מוגנת גם במערך הרקטות והטילים שלה, גם ביכולות האיום שלה לסגור את מצרי הורמוז ובכך למנוע תגובה נגדה, וגם בהרריות שלה.
  2. איראן פועלת בעיקר דרך השלוחים שלה. כשהיא מוגנת מפני התקפה קרקעית או אווירית היא יכולה להפעיל אותם, לחמש אותם, ולפגוע בישראל או המתנגדות שלה במזרח התיכון, תוך שמירה על דיכוי האוכלוסייה וכל התנגדות מבית.

ולכך אפשר להוסיף דבר שלישי והוא אילו איראן תצליח, כפי שהיא מנסה, לחמש במערכות נ"מ ומערכות קרקע-ים את השלוחים שלה לישראל יהיה הרבה יותר קשה לפעול בכל פעולה שהיא לא תמרון קרקעי.

להורדת pdf עם הפניות למקורות מידע

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram