17/10/2019

התקפה ישראלית בסוריה

האם בדיעבד הניטרליות הישראלית בסוריה הייתה נכונה?
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

אתחיל בווידוי. בשנים הראשונות של המלחמה בסוריה האמנתי כי משטר אסד בסופו של דבר ייפול וכי הסונים ינצחו. האמונה הזאת התבססה על הרעיון כי ישנה מלחמה סונית שיעית ואם ישנה מלחמה כזאת אז הסונים, שהם הרוב בשטח, ינצחו בגלל שהם רוב וכי ישנן מדינות סוניות חזקות מסביב שתתמוכנה בהם. האמונה הזאת נכשלה כי הרעיון הזה של "מלחמה סונית שיעית" לא משקף את המציאות בשטח. מתוך הרעיון הזה תמכתי בניטרליות ישראלית בשטח, זו למעשה הייתה המדיניות הישראלית כשביולי 2011 נתניהו התראיין לרשת אל ערביה ותמך בניטרליות כזאת עם אי תמיכה בסונים או באסד. אולם בדיעבד, החוכמה הקלה ביותר, הניטרליות שיחקה לרעת ישראל כשאסד ניצח במלחמה ואיראן בונה את הגשר היבשתי שלה. ואולי המדאיג ביותר היא מגמת הבדלנות האמריקאית.

המלחמה בסוריה פרצה במרץ 2011 בעיר דרעא ובמהרה היא הפכה להיות ממחאה שקטה למלחמה כוללת עם עריקות המוניות מהצבא הסורי שהפך להיות קואליציית כוחות תחת אסד(מכאן השם כוחות אסד ולא צבא סוריה). בשנתיים הראשונות של המלחמה הזאת "צבא סוריה החופשי" על פלגיו השונים הוביל את הקרבות נגד אסד אולם ב2013 עם נפילת קוסייר והתבוסה הסונית בחומס עם אי היכולת לכבוש את חמה עיקר הכוח בלחימה עבר לידי מיליציות סלפיות(ג'בהת אל נוסרא, אחראר א-שאם, נור א-דין א-זינקי ועוד). אם בהתחלה ישראל לא התערבה במלחמה מתוך אמונה כי הסונים ינצחו את אסד ולכן הגשר היבשתי האיראני יבוטל, וחיזבאללה ייחלש, אז עתה היא התקשתה לתמוך בסונים לאחר שצבא סוריה החופשי נוצח מפני שתמיכה כזאת הייתה אומרת תמיכה בסלפים, באל קאעידה, מה שהיה גורם לה לבעיה דיפלומטית קשה. לכן היא המשיכה בניטרליות, במיוחד כשרוסיה הגבירה את התמיכה באסד ומשטר אובמה חיפש פשרה עם איראן. המקסימום שישראל יכלה לעשות זה לתמוך בסונים\סלפים באזור דרעא, שהיה חוצץ בינה לבין אסד והשיעים, מבחינה הומניטרית ובצורה עקיפה בנשק ומודיעין. למעשה בראיון לאל ג'זירה ב2016 אחד מראשי השב"כ לשעבר הודה בכך(ההודאה הזאת הגיע דרך מארב תקשורתי).

למה לישראל כה חשוב להפיל את אסד? לא בגלל אסד, הוא לא בעל יכולת לנצח את ישראל. החשיבות הזאת נובעת מהחשיבות של חיזבאללה. זה לא סוד שמספר הרקטות והטילים שלו חצה כבר את ה120,000 לפחות ואולי הגיע ל200,000 עם הערכות גם ל14,000 טילים מדויקים בעל יכולת לשאת ראשי נפץ של מאות קילוגרמים המכסים את כל שטח ישראל עד אילת. חיזבאללה הלך והתעצם בכוחו עם ניסיון קרבי בתוך סוריה ועם נשק וטכנולוגיות שהגיעו אליו מאיראן בכמויות גוברות. הוא קיבל אותם עכשיו ישירות דרך נמל התעופה של דמשק וגם על ידי איראן שבנתה מפעלים לייצור נשק, דיוק טילים, ונשק כימי בצפון סוריה. יותר מכך בעקבות הגברת האחיזה שלה בעיראק איראן יכלה להגביר את משלוחי הנשק שלה ללבנון דרך סוריה. המטרה של איראן(כמו כל אימפריה פרסית לפניה) היא להשתלט על עיראק, כדי לעשות את זה היא חייבת להשתלט על סוריה אחרת תאבד את האחיזה לטובת טורקיה או מעצמה אחרת. שליטה בשיעים של עיראק תוביל לשליטה בכורדים שלה ובסופו של דבר בסונים של עיראק ושליטה בעיראק תגביר את השליטה בסוריה ובסופו של דבר בלבנון ומשם בטווח הרחוק על ישראל ועל המפרץ הפרסי. סוריה נכנסת לאמצע המשוואה הזאת וכיוון שישראל היא האויבת הראשית שלה(לצד סעודיה) היא לא יכלה להרשות לעצמה לאפשר לאיראן להשיג את מה שכונה "הגשר היבשתי האיראני".

המלחמה בסוריה
מפת סוריה נכון ל10.10.19 | kredit image: syria.livemap.com

במפה מעל אפשר לראות את פריסת הכבישים החשובה של סוריה. כביש m5 שחוצה אותה מדרעא בדרום דרך דמשק ועד חלב(עליה הסונים נלחמו נגד אסד לאורך כל המלחמה בצורה נחרצת). כביש 2 שהוא כביש בגדד-דמשק שכרגע האמריקאים חוסמים ואי חסימה שלו תיצור נתיב ישיר בין איראן ללבנון. כביש 4 עם מעבר אל קאעים שנמצא תחת שליטתו מאז סוף 2017 והבסת המדינה האסלאמית במקום. כביש 7 שהחלק המזרחי שלו כרגע חסום לאיראן בזכות הנוכחות הכורדית. וכביש m4 בצפון שכרגע טורקיה מנסה לכבוש אותו וארה"ב לאחרונה נסוגה ממנו. כיבושו על ידי טורקיה או מעבר שלו לאסד עלול ליצור נתיב נוסף לאיראן. כלומר פוטנציאלית לאיראן יש 4 דרכים להעביר נשק דרך סוריה אל לבנון.

המלחמה בסוריה
kredit image: belingcat | מפת סוריה נובמבר 2015

כשהמדינה האסלאמית הייתה בשיאה לא היה ממה לחשוש. היא שלטה ב2015 מהעיר תדמור ועד מוסול ופאתי בגדד. איראן הייתה רחוקה מאותו גשר יבשתי העלווים והשיעים היו על סף תבוסה. ישראל יכלה לפעול בחופשיות בעזה בצוק איתן ללא חשש מהתקפה שיעית מצפונה. אולם בסוף 2015 המדינה האסלאמית הותקפה בו זמנית על ידי רוסיה, איראן, השיעים בעיראק, אסד, סונים(כן הם נלחמו אחד בשני), הכורדים, טורקיה, וארה"ב. בסוף 2017 היא הובסה ונכון ל2019 אסד הוא המנצח הגדול של המלחמה כשארה"ב לא מתכוונת להמשיך להישאר בסוריה. יותר מכך אסד בתהליכי בנייה מחודשת של צבאו שמונה כ100,000 לוחמים. יש לו את משמר הרפובליקה המונה כ25,000 ואת כוח אל נאמיר המונה כ4,000 לוחמים(כוח זה לא הפסיד אפילו קרב אחד במלחמה) והוא משתף פעולה עם שבטים ומיליציות סוניים בסוריה. ההתקפה האחרונה על צפון רוג'בה על ידי טורקיה למעשה דוחפת את הypg וypg המונים לפחות 25,000 לוחמים ביחד לידי זרועות אסד. וכמובן צריך לזכור כי יש לו את החסות האיראנית ורוסית שמגבילה התקפה של צבא גדול על שטחו והוא גם טיהר את המדינה אתנית ממיליוני סונים.

המלחמה בסוריה
מפת סוריה היום | ויקיפדיה

לאחר שכבש את רוב הכבישים וייצב את שלטונו עדיין יש בישראל את התקווה שהדבר הבא יקרה: איראן תפשוט את הרגל כלכלית בזכות הסנקציות האמריקאיות והעולמיות, רוסיה תיסוג מסוריה, טורקיה תתקוף ישירות אותו, ולכן חיזבאללה וחמאס יפשטו את הרגל וסוריה שוב תיכנס למלחמת אזרחים. אבל השאלה היא האם מבחינה ראליסטית זה יכול לקרות? ואם זה לא יקרה?

מאז 2017, ובעיקר מאז 2018 ההתקפות הישראליות בסוריה הולכות וגוברות כשב2019 היא החלה לתקוף בעיראק וכנראה חזרה לתקוף בלבנון. זה לא סימן חיובי בכלל כי הוא מראה כי אסד ואיראן מתחזקים. ישראל חווה את התגברות הכוחות האיראנים בצפון סוריה ואף בדרומה, עם ניסיונות חוזרים של החדרת מלט"ים ורחפנים לשטח ישראל.

מה היה קורה אילו היינו תוקפים, נניח ב2013, בהתקפה אווירית נרחבת בדמשק, טרטוס, לטקיה, ומחסלים במספר ימים של גיחות אוויריות תשתיות צבאיות וכמה אלפי הרוגים לאסד? חלק מכוחותיו שנותרו היו נסוגים והסונים היו מגבירים את ההתקפה ועם המשך לחץ הוא היה נופל וסוריה הייתה נכנסת למערבולת קשה יותר של לחימה אחד בשני. התגובה? היו כנראה מתמודדים מול תגובה של חיזבאללה, תגובה דיפלומטית של רוסיה, ואולי אפילו התקפה בליסטית מכיוון איראן אבל בהשוואה לאפשרות של מלחמה כוללת בחזית הצפונית זו החלופה הטובה ביותר.

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram