03/03/2020

התחרות על החלל

התחרות על כלכלת החלל
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

ב18 ביוני 2018 טראמפ הכריז על החשיבות של הקמת כוח חלל על אף התנגדות פוליטיקה פנימית בתוך ארה"ב וזאת אל מול הרצון של סין ורוסיה להתחרות בארה"ב בתחום החלל לצד מדינות אחרות שעלולות לערער על הדומיננטיות האמריקאית בחלל כשהוא קורא לדומיננטיות אמריקאית בתחום החלל והקמת זרוע 6 של הצבא האמריקאי. המילה דומיננטיות פה היא מאוד חשובה כי היא אומרת שהאמריקאים ישלטו בחלל באופן מוחלט, דומיננטיות כזאת גם יכולה להיות הצבת(בסופו של דבר) יכולות גרעיניות צבאיות על הירח. הקמת הכוח הזה אמורה להיות עד 2020 לפי ההכרזה הראשונה ואכן ב20 בדצמבר 2019 טראמפ אישר תקציב של 738 מיליארד דולר לאותו כוח חלל והקמת זרוע צבאית שישית של הצבא האמריקאי. וזאת על מנת להגן על האינטרסים האמריקאים בחלל.

ארה"ב היא לא היחידה שרוצה לנצח בחלל כשלצדה פועלות עשרות חברות מרחבי העולם במטרה להגיע לפריצות דרך(למטרות כלכליות ומחקריות) בירח ובחלל בכללותו. סין ורוסיה ומדינות אחרות חותרות לפתח יכולות צבאיות מפותחות יותר בחלל ובאוגוסט 2019 צרפת הכריזה כי תקים כוח חלל עם חימוש הלוויינים שלו במכונות ירי ולייזרים תוך שיתוף פעולה של חיל האוויר הצרפתי, אולם בתקציב נמוך משמעותית לעומת חיל האוויר האמריקאי, רק 4 מיליארד דולר ופיתוחו עד 2025.

התחרות הזאת על החלל דורשת ממדינה הון עצום להשקיע במחקר והפיתוח של כל תחום טכנולוגי ואסטרונומי אפשרי. לממשלות אומנם יש הון מסוים אבל הן זקוקות גם לטכנולוגיה שלרוב נמצאת אצל חברות פרטיות מעבר לסוכנויות חלל. לארה"ב יש מספיק חברות כאלו. אילון מאסק שעומד בראש חברת spacex(שעוסקת בשירותי שיגור לוויינים ופיתוח חלליות מטען וחלליות מאוישות) הודיע כי הוא תומך ביוזמה הזאת ומוכן לשיתוף פעולה עם הצבא האמריקאי בנושא הטכנולוגי. למאסק יש גם תוכנית להגיע למאדים ואכן החברה שלו פועלת בכיוון עם בניית יכולות רקטיות מתקדמות יותר ויותר עם השנים. לצדו יש את ג'ף בזוס המייסד ומנכ"ל של אמזון ואחד האנשים העשירים בעולם. בזוס הוא בעל חזון להציב תחנות חלל בירח במטרה להשאיר שם נוכחות אנושית לתמיד. במאי 2019, במהלך הרצאה, הוא חשף חללית בשם blue moon שהחברה שלו(blue origin שעוסקת בפיתוח מנועים רקטיים, טילי שיגור לחלל, ותיירות חלל) מפתחת כחלק מהחזון שלו ליישב את הירח ולמצוא בו מים. באוקטובר 2019 פורסם כי בזוס מוכן לשתף פעולה עם תעשיות ביטחוניות בארה"ב, כמו למשל לוקהיד מרטין(שמפתחת לוויינים, גשושיו וכו') כדי לממש את אותה תוכנית. לא רק אמריקאים וחברות אמריקאיות עוסקות בכך גם החברה virgin galactic  של ריצ'רד ברנסון מפתחת יכולות חלל. אותה חברה היא חברת "תיירות חלל" תחום שאמור להיות רווחי מאוד בעתיד, בפברואר 2019 חללית של החברה הגיע לשיא של טיסה בגובה 89.9 ק"מ מעל פני הקרקע.

בספרו של הגאופוליטיקאי ג'ורג' פרידמן מ2010 "100 השנים הבאות" הוא מדבר על כך שמלחמות מקדמות טכנולוגיה ומלחמה בחלל תזניק קדימה את טכנולוגיות וכלכלות החלל. זה נראה שאנחנו בניצני הפתיחה של התקופה הזאת. ממשלה היא בעלת הון, צבא, אינטרסים, וגם יכולות טכנולוגיות ומחקריות והחברות הן בעלות יכולות נוספות בתחום הטכנולוגיה. זה שילוב נדרש שלארה"ב יש אותו. וממשל טראמפ(כולל אובמה לפניו) לוקח את תחום החלל ברצינות.

רוסיה, עם הסנקציות והבעיות הכלכליות והכלכלה המוגבלת שלה, נמצאת רחוק מאחור בתחרות על החלל. כן יש לה לוויינים בחלל(153 בלבד לעומת 901 של ארה"ב) אבל לא את ההון או הרמה הטכנולוגית על מנת להתחרות בארה"ב והיא הרחק מאחור לעומת היכולות שלה במלחמה הקרה.

מה יש מבחינה כלכלית בחלל? קודם כל מינרלים ומשאבים. כלומר ברזל, זהב, נחושת, כספית, וכל חומר גלם חשוב אחר שחשוב לטכנולוגיות על פני כדור הארץ. ככל הנראה יש 800,000 אסטרואידים במערכת השמש שלנו עם מרכיבים כאלו שלהם כמובן יש חשיבות כלכלית ובאוגוסט 2019 פורסם כי נאס"א מתכננים לחקור אסטרואיד ענק בשם 16 psyche שלו יש מינרלים בשווי 700 קוונטיליון דולר! השיגור אליו יצא לפועל ב2022 ולוויין אמור להתחיל לחוג סביבו ב2026 למשך שנתיים. השיגור הזה בא ממטרות מחקריות אבל ברור למה יש לו השלכות כלכליות. יש עוד אסטרואידים רבים אחרים בחלל כמו ryugu שבו יש מינרלים בשווי 80 מיליארד דולר.

יש כאן שתי בעיות בכריית המינרלים ומשאבים באסטרואידים. הראשונה היא כלכלית, ולא עלות הכרייה אלא הפיחות הרציני בשווי על פני כדור הארץ. אילו אסטרואיד כזה "נתפס" ומובל לכדור האר. שווי המתכות יורד דרסטית בגלל היצע גדול מידי ולכן חוסר כדאיות. השנייה היא חוסר יכולת טכנולוגית כרגע לפעול בצורה הזאת ומה שחברות וממשלות עושות זה לכוון לירח.

למעשה בירח יש ככל הנראה יסודות לייצור והפקת מים ויש מים, שלג, וקרח מתחת לפני השטח וחברות נמצאות בתחרות ליישב את הירח להפיק את המים האלו, להקים מושבות, ולהשיג את הטכנולוגיה לפני הקפיצה לאסטרואידים וירחים של כוכבי לכת אחרים שגם בהם(ובירח שלנו) יש מינרלים. מים הם הנפט של החלל והשגת פריצת דרך בייצור\הפקת מים שם למעלה היא ניצחון מוחלט בתחום החלל.

כבר היום יש תחרות בתחום החקיקה על החלל כשמדינות רוצות לבטל חוקים קודמים שמגבילים את האפשרות לטבוע בעלות על שטחים בירח וכמובן מתחרות בפיתוח יכולות צבאיות בתחום החלל וזה נראה שארה"ב מובילה בו. ניצחון כזה נותן למדינה כמה יתרונות:

  • השתלטות על הירח ועל השטח שמסביב לכדור הארץ ולכן יכולות ריגול מוחלטות ושיגור נשק גרעיני ואחר אל פני כל נקודה על פני כדור הארץ.
  • יכולות להפיק מים בירח, יחד עם מינרלים ומתכות אחרים לצרכים כלכליים, והכנה טכנולוגית ומחקרית לקראת ירחים ואסטרואידים אחרים.
  • שליטה בתחום תיירות החלל.
  • השתלטות על אסטרואידים וכרייתם ולכן רווח כלכלית ושליטה במרבית שוק המתכות על פני כדור הארץ.
  • התרחבות לשאר החלל.

זה אולי נשמע רחוק, ואכן זה רחוק, אבל נראה שאנחנו בכיוון הזה מהבחינה המעצמתית. ישראל, למרות ששיגרה לוויינים לחלל, נמצאת הרחק מאחור בתחרות הזאת והיא חסרה את ההון הנדרש על מנת לפתח יכולות חלל כאלו. באפריל 2019 הגשושית\חללית בראשית של העמותה הישראלית spaceil הצליחה להקיף את פני הירח אולם התרסקה בעת ניסיון הנחיתה. השיגור שלה היה כחלק מתחרות של גוגל והיא נתנה לישראל גאווה רבה אך לא את היכולת להיות משתתפת בתחרות הזאת אלא אם כן היא עושה זאת לצד ארה"ב.

להורדת קובץ pdf עם הפניות למקורות מידע

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram