22/12/2019

השחמט של טורקיה

למה המהלכים האחרונים של טורקיה עלולים להפוך אותה להגמוניה אזורית
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

בחודש האחרון טורקיה זוכה להרבה כותרות בתקשורת העולמית על המהלכים שלה בלוב ומזרח הים התיכון, אולם אני חושב שלמרות הכותרות אין מספיק מודעות לחשיבות הגדולה של המהלכים האלו ולמה למעשה היא הולכת ומנצחת כשארה"ב לא מגיבה נגדה כלל. כאלו מהלכים היו אמורים להביא לתגובה אמריקאית או בריטית או צרפתית או מעצמתית כלשהי אבל הם לא כשטורקיה מספחת עוד ועוד חתיכה ממזרח הים התיכון.

ב27 בנובמבר נפגשו באיסטנבול ארדואן ופייז אל סרג', מנהיג ממשלת טריפולי. הם חתמו על שני הסכמים. האחד ימי, חלוקת מזרח הים התיכון כשלמעשה כל השטח שבין טורקיה ועד מזרח לוב בבנגזי הוא של טורקיה או ממשלת טריפולי ומחייב כל בניית צינור גז(ישראל) באישור טורקי או לובי וכמובן כל עתודות הגז והנפט הפוטנציאליות של הים הזה שייכות להן. דבר זה גם מגביל את השאיפות של יוון לתביעת בעלות על 39,000 קמ"ר ימי מדרום לכרתים. השני הוא צבאי, אפשרות לשליחת כוחות טורקיים ללוב, אימונים צבאיים משותפים, מודיעין משותף, סייבר משותף, לוחמה בטרור לוחמה בפיראטיות, הקמת כוח שיטור טורקי-לובי ועוד. כלומר טורקיה נכנסת ללוב צבאית. זו לא תהייה הפעם הראשונה של טורקיה שכן היא כבר הייתה אחראית להקמת מיליציות של צבא סוריה החופשי ואת קואליציית המיליציות הערביות-טורקמניות "הצבא הסורי הלאומי" שמונה כ80,000 לוחמים בצפון סוריה. אפשר לשאול האם למעשה ארדואן מרוויח מההתקפה של ח'ליפה ח'פתר? אותו מצביא מקומי למעשה פתח באפריל האחרון התקפה על ממשלת טריפולי, הוא מגובה על ידי צרפת, מצרים, איחוד האמירויות הערביות, ורוסיה(שככל הנראה מגבה אותו עם 1,400 שכירי חרב, "ואגנר"). ב17 בדצמבר ארדואן שוחח טלפונית עם פוטין בנוגע ללוב וסוריה, על פי הקרמלין חודש הבא מנהיגי שתי המדינות אמורים להיפגש כדי לדון על הרצון של טורקיה לתמוך בממשלת טריפולי ועל סוריה. מאז מבצע "אביב השלום" הטורקי בצפון רוג'בה רוסיה וטורקיה הגבירו את שיתוף הפעולה שלהן במקום, עם סיורים משותפים, הפסקת אש בתיווך טורקי, הקמת בסיסים רוסיים בצפון רוג'בה ועוד ככה שזה בהחלט אפשרי ששתי המדינות תגענה להבנה כלשהי בנוגע ללוב.

טורקיה מחזקת את היכולות הימיות שלה במזרח הים התיכון, בנובמבר האחרון היא קיימה תרגיל ימי גדול עם השתתפות ציים זרים, בהם ארה"ב, לבנון, ירדן ופקיסטאן. האם טורקיה יש שאיפות ימיות גם בלבנון? כנראה נראה בהמשך(נכון ל2013 באגן הלבנט יש פוטנציאל ל1.7 מיליארד חביות נפט ו3.45 טריליון מ"ק גז). לפי העיתון הטורקי daily sabah הקשרים הצבאיים עם פקיסטאן הולכים ומתרחבים. באפריל 2019 אותו עיתון פרסם על קשיים להקים את הבסיס הצבאי שלה באי סואכין שבסודאן בגלל משבר סודאני פנימי, אבל סודאן זקוקה לסיוע חיצוני במיוחד משטרו החדש של עבד פתאח אל בורהאן והיא כנראה תמשיך עם טורקיה והשאיפות הימיות שלה בים האדום ומשם בקשר עד פקיסטאן. זוהי נקודה חשובה מאוד בים האדום נגד מצרים. טורקיה גם בונה את הanadolu נושאת מטוסים זעירה שמבוססת על החואן קרלוס הספרדית, היא בעלת יכולת לשאת 12 מסוקים ואף מטוסי f-35 מדגם b ולעמוד בראש מבצעים ימיים מרוחקים, בנייתה החלה ב2016 והיא צפויה להיות מבצעית ב2021 בדיוק בזמן כדי לכפות ההסכמים הימיים שלה בלוב ומזרח הים התיכון. כל זה חשוב לא רק בשביל לוב אלא בעיקר בשביל קפריסין שהיא היעד האסטרטגי העיקרי במזרח הים התיכון, מי שישלוט בה יוכל לשלוט במזרח הים התיכון, וטורקיה מגבירה את השאיפות שלה בקפריסין, לא רק בשליחת אוניית גילוי גז שלישית אלא בכוח צבאי של ממש.

לפי פרסום מה18 בדצמבר טורקיה מתכננת להקים בסיס ימי בקפריסין הטורקית עם הכשרת הקרקע למסלולי המראה ונחיתה של מטוסי f-16 וכי הצבא הטורקי במקום מתכנן לבנות בסיס צבאי ביישוב trikomo. טריקומו יושבת במפרץ חשוב במזרח קפריסין עם יכולות להגביר את הכוח הימי והאווירי של טורקיה, היא עברה לידי השפעה טורקית במלחמת 1974 ורוב תושביה היוונים גורשו. לפי הדיווחים האלו פוליטיקאי מקומי מזמין אותם לעשות זאת כשמספר ימים קודם לכן קפריסין הטורקית אישרה החדרת מלט"ים טורקיים מסוג tb2 bayraktar לבסיס האוויר המקומי lefkoniko זאת במקום נוכחות בבסיס האוויר הטורקי במערב אנטוליה dalaman, מה שכמובן מקצר משמעותית את הטיסה הטורקית, לשם השוואה המרחק בין אדנה הטורקית לחיפה הוא 470 ק"מ ובין טריקומו לחיפה הוא 280 ק"מ אווירית, עם מטוסי f-16 היא זוכה לכוח רב. את הפרסומים האלו עושה בעיקר העיתון הימני טורקי yeni safik שמקורב לארדואן והakp ככל הנראה הוא בודק את השטח לראות האם יש או אין תגובת נגד עולמית לתוכניות האלו. ערוץ התעמולה הטורקי באנגלית trt world ממשיך להציג זאת כהגנה על התושבים הטורקיים של קפריסין או על ממשלה לגיטימית בלוב וכי היא טורקיה מחויבת להגן על התושבים המקומיים ולכן לפלוש.

trikomo
מיקום אפשרי להקמת הבסיס הטורקי | ויקיפדיה

בכל אופן הפרסומים האלו לבניית נמל טורקי והחדרת מטוסי f-16 הם רק בדיקת שטח אבל החדרת מלט"ים ב16 בדצמבר הם לא. אלו הוחדרו כדי לסייע לאוניות בגילוי הגז הקפריסאי למען טורקיה, ערוץ התקשורת voanews ראיין פרופסור טורקי מהאוניברסיטה הטכנית באנקרה וזה אמר שמדובר רק בהגנה על הנכסים האנרגטיים של טורקיה, וכי טורקיה ככל הנראה גם בדרך לבנות נמל ימי ואווירי בקפריסין וגם כי נאט"ו לא תילחם בטורקיה. יש משהו בדבריו, וועידת נאט"ו החודש הייתה מהולה בסכסוכים בין כל המדינות המשתתפות כשטורקיה דרשה סיוע למלחמה שלה נגד הכורדים. איטליה עצמה למשל דווקא תומכת בטורקיה, שתי הן המדינות היחידות שתומכות בממשלת טריפולי, ובסתיו 2020 צינור הגז הטרנס אדריאטי אמור להיות מושלם עם יכולת העברה 10 מיליארד מ"ק גז בשנה מאזרבייג'ן דרך טורקיה ויוון אליה. ניקוסיה ואתונה פנו החודש לאו"ם ומועצת הביטחון לכינוסן וגינוי הפעולות הטורקיות אך דבר לא קרה, הן דרשו את הפעלת הסנקציות של האיחוד האירופי אך שוב ללא תגובה, אלו ערכו החודש תרגיל ימי משותף עם צרפת ואיטליה אך מהשנייה בטוח לא תגיע עזרה(וסיכון באיבוד 20 מיליארד מ"ק גז בשנה מאזרבייג'ן ולוב?). שגריר טורקי לשעבר טען שלטורקיה יש צרכים אנרגטיים שהיא יכולה למלא רק דרך מזרח הים התיכון, מה שאומר שירידה דרומה של טורקיה היא בלתי נמנעת, החודש כבר היו לה שתי תקריות אלימות עם ישראל ושוב האם ישראל תעמוד לצד יוון? טורקיה שלחה לרוסיה משלחת כדי להכין את הקרקע לקראת השיחות על סוריה ולוב זאת בעוד גרמניה עצמה הזמינה ב16 בדצמבר את ארדואן לברלין כדי לדון על לוב, אז תגובה אירופאית? האופוזיציה הטורקית, הchp, אומנם מגנה את המהלכים האלו של ארדואן אך זהו גינוי רפה כי מתחת לפני השטח הם לא יכולים שלא לתמוך באינטרסים האנרגטיים של טורקיה, וגם לגינוי שלהם אין הרבה כוח כשארה"ב לא פועלת נגד טורקיה וענקית האנרגיה אקסון מובייל שפועלת בקפריסין ומצרים אפילו הביע רצון לעבוד עם חברות אנרגיה טורקיות.

ההצהרה של ארדואן מה10 בדצמבר, שהוא מוכן לשלוח כוחות צבאיים ללוב, נתפסה כהפתעה. אולם בדיעבד האם זו באמת הפתעה? הרי לטורקיה יש שאיפות ימיות ואנרגטיות חזקות מאוד ולוב היא נקודת מפתח בשאיפות האלו. המעורבות שלה בלוב היא תחרות גלויה יותר בצרפת וברוסיה, אבל היא יכולה להיות גם שיתוף פעולה גדול יותר עם גרמניה ואיטליה או אפילו ארה"ב(לזו אין בעיה להחליף פתאום תמיכה ממשלת בנגזי לממשלת טריפולי) הפגישה הצפויה ב7 בינואר 2020 בין ארדואן לפוטין היא חשובה מאוד וצריך לעקוב אחריה מקרוב שכן בה הן ככל הנראה תגענה להסכם או הבנה על לוב בדומה לצפון סוריה מה שיסייע לטורקיה לחדור ללוב וחדירה ללוב פוגעת קשות בישראל, יוון, וקפריסין, וגם מצרים. העיתון הערבי באנגלית al-monitor דיווח בחשש גדול כי המהלך הטורקי יהפוך את לוב לסוריה כשטורקיה תציב את נושאת המטוסים שלה מדרום לכרתים על יד מצרים ולוב ואף תחתור בתוכה בקרב האחים המוסלמים. בעוד העיתון הערבי חושש העיתון הטורקי מתרגש ושוב חוזר על הסיסמה שמדובר בהגנה על הטורקים בקפריסין, בהגנה על ממשלה חוקית שהוכרה על ידי האו"ם בלוב, ומדובר בזכויות ימיות ומניעה מישראל לבנות את צינור הגז התת ימי שלה. איזו מעצמה בעלת יכולות מתכוונת לעצור את טורקיה?

בשביל ישראל והשאיפות האנרגטיות הגדולות שלה מדובר באיום רציני. החודש פרסם שר האנרגיה יובל שטייניץ בדף הפייסבוק שלו את הנחישות לבנות את צינור הגז, את הפחתת התלות בפחם ל0% עד 2030 ואפילו יעד שאפתני של יצירת חשמל באמצעים ירוקים בהיקף של עד 30% עד 2030 וגם כי החודש תתחיל הפקת הגז ממאגר לווייתן. אכן מדובר בשאיפה מבורכת ביותר עם פוטנציאל גדול לישראל אבל כשארדואן מצהיר שישראל תצטרך עתה לבקש רשות מטורקיה כדי לבנות צינור שיעבור בשטח הימי שלה או של לוב(שתהייה תחת חסות טורקית) אז לישראל יש בעיה. אפשר לטעון כי במרץ 2019 ביקר מייק פומפאו ומנהיגי יוון וקפריסין בישראל ואלו חתמו על הסכמים על בניית צינור הגז הישראלי והכרה אמריקאית בכך וזו טענה נכונה, אבל קשה להאמין שארה"ב תגיב נגד טורקיה. במיוחד לאחר המהלך של טראמפ באוקטובר והבגידה בכורדים והsdf, הצורך שלה בטורקיה כקניינית נשק אמריקאי ולא רוסי, וגם כי חברות האנרגיה שלה יכולות לפעול עם טורקיה ולאו דווקא השחקניות האחרות באזור.

שאיפות האנרגיה של טורקיה הולכות וגוברות. צריכת הגז שלה בין 2008 ל2018 עלתה מ35.3 מיליארד מ"ק גז ל47.3 מיליארד מ"ק וצריכת הנפט מ686 אלף חביות ביום לקצת מעל למיליון חביות נפט ביום באותן שנים. חשוב להבין שזה לא בגלל ארדואן והשאיפות שלו להיות סולטאן אלא צרכים שגם אילו המפלגה החילונית chp הייתה בשלטון הייתה חייבת למלא, לכן זה לא פלא שעלו דיווחים בחודש האחרון(בינתיים לא מאומתים) שיש מגעים חשאים בין ישראל לטורקיה לחדש את בניית צינור הגז ישירות לשם.

מכל מה שקורה פה אנחנו צריכים להפיק מספר מסקנות:

  • ישנה אפשרות הולכת וגוברת לעימות יווני-טורקי ישיר סביב המים בים האגאי, קפריסין, ומדרום לכרתים.
  • צינור הגז הישראלי עלול להתבטל כשמצרים תהפוך להיות ספקית אנרגיה גדולה וישראל תידרש להתחבר אליה, בכך שאיפה מצרית תמומש על חשבון ישראל כשהיא יכולה להנזיל 10-12 מיליארד מ"ק גז בשנה לעומת העברת 10 מיליארד מ"ק גז של הצינור הישראלי.
  • ישראל עלולה לאבד את קפריסין ויוון והשתיים הראשונות לאבד משקיעים וחברות אנרגיה חיצוניים מפחד טורקיה.
  • טורקיה פורסת זרועות. האם נראה אותה מתחילה לבנות בסיס אווירי בקפריסין בפברואר 2020? או אולי בסיס מלט"ים בלוב במאי 2020? כשאין תגובה נגד המהלכים שלה למה שתעצור?
  • ללא תגובה אמריקאית שום דבר לא עוצר אותה להשתלט על הגז של מזרח הים התיכון ואם היא עצמאית אנרגטית אז היא הגמוניה אזורית.

ישראל לא יכולה להישאר אדישה וחייבת לפעול נגד טורקיה במישור הדיפלומטי ולגייס את ארה"ב לסנקציות נגד טורקיה ולהישאר נאמנה להסכם שלה עם ישראל ממרץ 2019 לבניית צינור הגז הישראלי.

אנא הפיצו את המאמר.

להורדת pdf עם הפנייה למקורות מידע

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram