30/10/2019

השאיפות הימיות של טורקיה

למה טורקיה זקוקה לכלי נחיתה אמפיביים?
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

במאי 2018 קיימה טורקיה תרגיל צבאי גדול אל מול חופי איזמיר, בתרגילים השתתפו מדינות רבות(כולל ארה"ב) כחלק משיתוף פעולה צבאי ומודיעיני איתה. התרגיל גם היה הזדמנות עבור טורקיה להציג את מגוון כלי הנשק של התעשייה הביטחונית המתרחבת שלה, חשוב לציין כי ייצוא הנשק הטורקי הוכפל בשנים האחרונות והיא שמה לעצמה יעד להיות עצמאית מבחינת אספקת הנשק שלה עד 2023, יעד שכרגע נראה שלא תעמוד בו. כדי לקדם את מכירות הנשק היא הציגה עצמה צבאית עצומה בתרגיל הזה, מסוקים, מטוסים, נגמ"שים, רובי סער חדשים, לייזרים, פריגטות משופרות של הצי הטורקי, וכלים אמפיביים. רגע....למה טורקיה צריכה כלים אמפיביים?

כלי אמפיבי הוא כלי התקפי שמשמש חילות נחתים על מנת להסתער על חופי או איי האויב. חיל הנחתים הוא יחידת עילית של לוחמים מאומנים היטב על מנת לתקוף את אויב בשטחו ולכבוש ממנו איים ונקודות מפתח, אין שום דבר הגנתי בחיל הזה ולכן בכלים האלו. לטורקיה יש חטיבת נחתים המחולקת ל3 גדודים. כשמסתכלים במפה רואים שאין לה יותר מידי כיווני התקפה כאלו. יש את הים השחור עם רוסיה ואוקראינה , מקומות רחוקים מידי עבור התקפה כזאת. יש את ישראל, סוריה של אסד(עליו רוסיה מגינה), ומצרים אבל גם הן רחוקות מידי עבור התקפה כזאת. יש את קפריסין אבל צפונה כבר נשלט על ידי טורקיה לכן אין צורך בהתקפה מהסוג הזה. ויש את יוון והים האגאי. הים האגאי עשיר באיים ורצועות איים ועליו בין טורקיה ויוון יש מחלוקת ארוכת שנים עוד משנות ה-70 על מי שולט איפה. התקפה אמפיבית יכול בקלות להיות מכוונת כנגד יוון ולכבוש ממנה איים.

טורקיה מנסה לבנות את מה שנקרא "צי כחול"(blue navy בלעז) כלומר צי מספיק חזק עם כלים משוכללים שיכולים לפעול בימים רחוקים בין אם הים האדום, כל רחבי הים השחור, כל רחבי הים התיכון, ואפילו מערב אפריקה והים הערבי. היא בונה את הצי הזה לאט ובהדרגה. בפברואר 2019 היא קיימה את התרגיל mavi vatan או "המולדת הכחולה", זה היה התרגיל הימי הגדול ביותר שלה עד אותה עת והוא התקיים בו זמנית בים השחור, בים האגאי, ומזרח הים התיכון. התרגיל נועד להקרין עוצמה באזור, להרחיב את ייצוא הנשק שלה, ולשמור על מאגרי הגז שלה(כלומר אלו שהיא מנסה לקחת). 3 חודשים לאחר מכן היא קיימה תרגיל גדול יותר בשם "זאב הים" שבו השתתפו בו זמנית באותם 3 ימים 131 כלי שיט טורקיים, 75 מטוסים ו33 מסוקים של חיל הים שלה. התרגילים האלו הם תצוגת עוצמה אדירה כשיש תחרות גדלה בין רוסיה, מצרים, וישראל על מזרח הים התיכון לאור האפשרות שארה"ב תצמצם משמעותית את הנוכחות שלה במקום. בינתיים זה נראה כי טורקיה מובילה בתחרות הזאת והקרנת העוצמה הזאת מפריעה במיוחד ליוון.

ב2 בספטמבר ארדואן הצטלם על רקע מפה בשם "המולדת הכחולה" המפה הוצבה באקדמיה הצבאית באיסטנבול מה שמראה כי מה שמופיע בה הוא מטרה רשמית, לצד האישור המרומז של ארדואן לאותה מטרה. במפה מסומנים השטחים הימיים עליהם טורקיה תובעת בעלות: 462,000 קמ"ר, למעשה כל דרום הים השחור, כל צפון מזרח הים התיכון על רוב שטחיה הימיים של קפריסין, וכל מזרח הים האגאי כולל רודוס, לסבוב, והחלק הימי שממזרח לכרתים. יוון מרגישה את האיום הזה והוא מוצדק בהחלט. טורקיה מפירה תדיר את המרחב הימי והאווירי של יוון. ב2016 היא הפרה את המרחב האווירי שלה 1,671 פעמים, ב2017 3,317 פעמים, וב2018 "רק" 920 פעמים.

אפשר לטעון כי יוון תוגן על ידי נאט"ו אולם זה לא המקרה. נאט"ו לא הגן על אוקראינה ולא יגן על הבלטיות ופולין בשעת הצורך נגד רוסיה. מדינות כמו צרפת וגרמניה או אפילו בריטניה לא מאוימות מכיבוש שרשרת האיים המזרחית של יוון בים האגאי(כרתים זה כבר סיפור אחר) ואולי איטליה תרגיש איום כלשהו. חיל הים הטורקיה הוא חזק ביותר עם עשרות שנות אימונים ושיתוף פעולה עם ארה"ב. הוא כולל:

  • 12 צוללות(תוצרת גרמניה).
  • 16 פריגטות(תוצרת ארה"ב, גרמניה, ושיפורים טורקיים).
  • 10 קורבטות(תוצרת עצמית או שיפור של תוצרת פורטוגלית).
  • 18 אוניות תקיפה(תוצרת גרמניה או עצמית).
  • 16 אוניות פטרול(תוצרת עצמית).
  • 11 אוניות לפינוי מוקשים(תוצרת גרמניה או עצמית).
  • 33 כלים אמפיביים(תוצרת ארה"ב או עצמית.

לא בדיוק "כלים סובייטים ישנים". חיל הנחתים שלה כולל גם ארטילריה, מסוקים, טנקים ונגמ"שים. טורקיה מרחיבה את תעשיית הספנות שלה והיא סיימה השנה לבנות את נושאת המטוסים הזעירה שלה "אנדולו"(אנטוליה בטורקית) שתהייה מבצעית ב2021. זאת מבוססת על הדגם של נושאת המסוקים הספרדית החואן קרלוס והיא גם כלי אמפיבי שנושא בתוכו טנקים חיל רגלים ועוד. היא גם מתכננת להפוך אותה לנושאת מטוסים כשמטוסי f-35b יוכלו להמריא בהמראה קצרה ממנה או לנחות בה אנכית. פה אפשר לטעון, בצדק, שהיא הושעתה מפרויקט הf-35, אבל חשוב להבין שישנה תחרות גוברת בעולם של שווקי נשק. ארה"ב רוצה את טורקיה לצידה כלקוחה ושהיא לא תהייה לקוחה של רוסיה, לדוגמא אפשר לקחת את האירועים של אוקטובר 2019 עד כמה היא הסירה את "הסנקציות" מעליה כשהיא פלשה לצפון רוג'בה.

בכל אופן המטרה פה היא לכבוש כמה שיותר שדות נפט וגז במזרח הים התיכון עבור המשק הטורקי הצומח והעלייה ברמת החיים בה כולל המעבר שלה שוק האנרגיה הטורקי ממבוסס פחם למבוסס גז. היא כבר תובעת בעלות בצורה ישירה או דרך קפריסין הטורקית על רוב השטחים הימיים של קפריסין ושתי אוניות קידוח וגילוי גז(fetih ו-yavuz) למעשה נמצאות בתהליך גילוי גז. ב7 באוקטובר הממשל הטורקי פרסם כי הוא מצפה מה-yavuz למצוא גז ונפט בשטח קפריסין בתוך 3 חודשים. האוניות האלו מלוות בפריגטה וחיל האוויר הטורקי להגנתן והאיומים של האיחוד וארה"ב בסנקציות לא מרתיעים את טורקיה.

מטרה גדולה יותר היא הגז והנפט של הים האגאי. לפי פרסום מ2013 של "הסקר הגאולוגי של ארה"ב" יש בצפון הים האגאי עתודות לא מוכחות של 4 מיליארד חביות נפט לפי פרסום של חברת אנרגיה יוונית מ2018 יש בים האיוני ומדרום לכרתים ככל הנראה 3 מיליארד חביות נפט ו1.2 טריליון מ"ק גז. אין הרבה הערכות או פרסומים לגבי הים באגאי ועתודות הנפט וגז שלו בגלל אותה נפיצות וההערכה השנייה מדברת על הים האיוני ומדרום לכרתים שם לטורקיה אין תביעות בעלות ויוון מרגישה בטוחה יותר. בשביל יוון העתודות דלקים האלו יכולות לסייע בצורה נרחבת לכלכלתה. היא נפגעה קשות בעקבות המשבר הכלכלי העולמי של 2008. האבטלה בה עומדת על 18% ב2018(ירידה מ27% ב2013) וסך התמ"ג שלה צנח מ354 מיליארד דולר ב2008 ל218 מיליארד ב2018 היא חוותה משבר חברתי עם הפגנות נרחבות בגלל חבילת הסיוע הגרמנית שדרשה ממנה לקצץ בסובסידיות והמגזר הציבורי. פה יש לה הזדמנות גדולה לשיפור כלכלתה אילו השטח הימי והאיים לא ייפלו לידי טורקיה. צריכת הגז השנתית שלה עומדת על 4.7 מיליארד מ"ק גז והיא צורכת 323 אלף חביות נפט ביום נכון ל2018 ואילו של טורקיה על 47.3 מיליארד מ"ק גז בשנה ומיליון חביות נפט ביום, כלומר היא זקוקה לדלקים האלו הרבה יותר ויש לה כוח רב יותר לקחת אותם. יוון מייצרת רק 28.4% מהחשמל שלה על בסיס גז ו20% על בסיס אנרגיה הידראולית, היא רוצה לעבור מייצור חשמל על בסיס פחם לייצור חשמל נקי יותר, אבל דבר דומה גם עובר על טורקיה עוד סיבה לחוסר נכונות לפשרות. יש לה נחיתות אל מול המעצמות סביבה. יוון הייתה רוצה לשמש נתיב מעבר לייצוא גז. צינור הגז הטרנס אדריאטי יהיה בנוי ב2020 והוא יוליך גז מהקווקז דרך טורקיה ויוון לאיטליה אבל אף חברת אנרגיה יוונית לא שותפה בבנייתו. חוץ מזה אין לה צינורות ייצוא ויש רק את התוכנית הישראלית לצינור הגז המזרח ים תיכוני דרך יוון ואיטליה שזוכה לגיבוי אמריקאי. אבל זה שוב מחזיר את טורקיה לתמונה שלא תרצה לראות את יוון מתחזקת יתר על המידה, להפך היא תעדיף לראות אותה נחלשת כלכלית ואנרגטית שעה שהיא משתלטת על הים האגאי ובטווח הרחוק על קפריסין.

בהתקפה אמפיבית היא תוכל בשעת הצורך לתקוף ולכבוש את האיים רודוס, לסבוב, ואחרים כשכל שרשרת האיים המזרחית עוברת מידיים יווניות לידיים טורקיות. ומשם תוכל להשתלט על מאגרי הדלקים של הים האגאי.

להורדת pdf עם הפניות לקישורי מידע

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram