08/12/2019

הראיון עם האלוף בריק

סיכום הראיון עם האלוף בריק
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

ב27 בנובמבר 2019 קיימתי ראיון עם האלוף יצחק בריק(לשעבר נציב קבילות החיילים 2008-2018) על מוכנות צה"ל למלחמה הבאה בחזיתות של ישראל. בריק קובע שצה"ל לא מוכן למלחמה. זהו ראיון של 53 דקות לכן החלטתי לתמצת פה את עיקריו ולמה לדעתו צה"ל לא מוכן למלחמה הבאה, אי מוכנות שהגיע בעיקר בתקופת ברמטכ"ל אייזנקוט.

בשנים האחרונות התפתח מושג המב"מ, או המערכה שבין המלחמות, כשבמלחמה זאת צה"ל משתמש בחיל האוויר שלו(שהפך להיות "צבא העם") כדי לפגוע נקודתית בכל תהליך התעצמות רקטית של שלוחי איראן בעזה, בלבנון, ובסוריה. הפעילות הזאת לא נועדה לעקור מהשורש את החגורה הרקטית סביב ישראל אלא רק לעצור נקודתית התעצמות כזאת סביבה. אולם מלחמה רב זירתית עלולה לפרוץ בכל רגע, אפילו בטעות, בין ישראל לשלוחי איראן עם התקפות רקטיות מסיביות על העורף הישראלי שלא מוכן לעצור 1,500-2,000 רקטות שתפולנה כל יום על ישראל ובעיקר על גוש דן כשלחלקן יש ראשי קרב של 700 ק"ג. מה שיחייב פלישה של ממש בגלל שלצה"ל אין דרך ליירט את אותן רקטות ומערכות כמו כיפת ברזל הן יקרות מידי בשביל יירוט מסיבי(יש את האפשרות של הסקייגארד שכרגע בהמתנה).

מערכת הטילים של איראן ושלוחיה היא מתקדמת מבחינה טכנולוגית כשצה"ל, כחלק מהמב"מ, מנסה למנוע את פרויקט דיוק הטילים והתחיל להפציץ גם בעיראק כדי למנוע ירי טילי שיוט ממערבה לישראל. אבל שוב זו פעולה נקודתית והחלק העיקרי הוא הצורך בפלישה קרקעית אבל פלישה קרקעית דורשת סד"כ גדול של לוחמים, מאומנים, מצוידים, ועם מערך לוגיסטי ותומכי לחימה שמגבים אותם בפלישה והכול בשילוב של הכנה מתאימה למתארי לחימה לא רק בעזה אלא בעיקר בלבנון וסוריה. ופה נכנסת הביקורת של בריק.

כחלק מדו"ח וועדת לוקר ב2015 הוחלט לצמצם בצורה מסיבית את המערך הלוגיסטי, הנגדים, משרתי הקבע, ואף 100,000 משרתי מילואים. יחד עם זאת להפריט מערכים רבים של הצבא לגופים אזרחיים. באותה שנה גם התפרסם תר"ש גדעון של הרמטכ"ל אייזנקוט שלפיו צה" יהפוך לצבא קטן, טכנולוגי, וקטלני. אלו יחד הביאו לקיצור שירות הבנים לשנתיים ו8 חודשים(ובהמשך רק לשנתיים) עוד קיצוצים במשרתי הקבע והכול מתוך הנחת יסוד שהמב"מ ימשיך לתמיד ואין צפי למלחמה גדולה או מלחמות גדולות לא תהיינה עוד אלא רק לחימה נקודתית בעזה ואולי לבנון. גם האימונים הפכו להיות יותר כאלו שמתמקדים בשבטחים עירוניים ולא הטופוגרפיה הלבנונית.

התוכניות האלו הביאו לכמה בעיות יסודיות:

-מיעוט ניכר של רכבים למטרות לוגיסטיות, אלפי ריאויים שפרוסים בשטח ללא זיווד וללא אנשי קבע או סדיר שמתפעלים אותם.

-מיעוט ניכר של אנשי מקצוע בחימוש, נשקיות, אופטיקה, מדריכי נשק, מדריכי טנקים, מדריכי אימונים, מחסנאים ועוד. מה שמשפיע על כשירות הלוחמים והלוגיסטיקה שלהם.

-ימח"ים, בהם יש את הנשק והציוד לשעת החירום, לא מתוחזקים מה שעלול לגרום בשעת מלחמה לעיכוב רציני של הוצאת הציוד הנדרש ללחימה.

- מחסור בציוד משלים לציוד הלחימה שנקנה. כלומר אמצעים מתקדמים או כלי ירי חסרים ברגים או רתמות פשוטות כדי לתפעל אותן וכל זאת כי אין ביקורת על הרכש.

וזאת בנוסף לסד"כ נמוך יותר של אנשי מילואים(וחוסר אימונים לאנשי המילואים) או לוחמים בסדיר או מוטיבציה לשרת וכו'. הוא טוען שהקיצוצים בצבא היו רוחביים, כלומר היו קיצוצים "שווים" בכל יחידה ללא ייעול.

עוד הוא מוסיף את חוסר ההכנה הקרבית של צה"ל למלחמה בלבנון או אפילו בעזה שהיא לא חלקית כלומר חוסר הכנה למלחמה כוללת. הוא טוען שטנקיסטים מתאמנים בירי לחלונות של בתים מטווח 100 מטרים, לעיתים ללא מטרות אמיתיות ורק ירי על חול, ולא מתאמנים במתארים הרריים של עד 4 ק"מ, מה שיידרשו לו בזמן מלחמה בלבנון נגד חוליות של חיזבאללה. צה"ל והדרג המדיני לא לקחו בחשבון את מצרים שנמצאת בתהליכי התעצמות צבאית גדולים מאוד עם פריסת כוחות בסיני(הוא טוען שמצרים היא כבר הצבא החזק במזרח התיכון) או כי אסד נמצא בסיוע איראן בבניית מחודשת של מערך השריון שלו.

את הבעיה הוא תולה בשניים. הראשן הוא הדרג המדיני והפחד של פוליטיקאים מהחוסן הלאומי בישראל, או היעדרו, עם פחד של הציבור להרוגים, בין אם חיילים בקרב או אזרחים בעורף. ולכן רצון ליצור צבא שנמצא מאחורי הגדרות ולא כזה שמסתער ואת העורף לגבות במערכות נ"מ קינטיות. ואת השני בתרבות השקר, לדבריו, שפשטה בצה"ל. העידר דיווחי אמת, מצגות שווא של הצבא בפני הקבינט או ראש הממשלה, פקודות שלא יורדות מהקצונה הבכירה לשטח או שהקצונה הזעירה לא מעבירה דיווחים נכונים לקצונה הבכירה וכן הלאה. לכן צה"ל לא ערוך למלחמה והגיע למצב של בעיות יסודיות.

הוא טעון שישראל חייבת להגיע לברית הגנה כמה שיותר מהר עם ארה"ב כדי להעניק לישראל בין 5-7 שנים של התארגנות לקראת המלחמה הבאה שהיא בלתי נמנעת ודורשת תמרון קרקעי עמוק. אותו תמרון קרקעי דורש סד"כ גדול ומאומן(סדיר ומילואים) יחד עם מערך לוגיסטי ותומכי לחימה מימון שמגבה אותו. תר"ש תנופה של הרמטכ"ל כוכבי יכול להיות פתרון נהדר אך הוא דורש את הרכבת הממשלה והגדלת תקציב הביטחון. ישראל לא יכולה להסתמך רק על חיל האוויר שלה ולאיים שהיא "תחזיר לתקופת האבן" את המדינות סביב כי היא בפני עצמה מטרה מקובצת ללא מערך נ"מ מספק ורק תמרון קרקעי של צבא מוכן ומימון עם סד"כ מתאים יכול לתת לישראל את הביטחון שהיא נדרשת לו.

מילה על חשיפת מידע רגיש בפרסום הראיון בערוץ ובמקומות אחרים(היו לו הרבה שיתופים) עלתה שוב ושוב הטענה על חשיפת מידע שהוא ביטחוני לישראל. הראיון הציג את חוסר היכולת של מערך הנ"מ ליירט רקטות על העורף וחוסר היכולת של צה"ל לבצע כיום תמרון קרקעי שיביס את שלוחי איראן ויביא לישראל את השקט שהיא נדרשת לו. ובגלל החשיפה הזאת איראן מקבלת סוג של "אור ירוק" כדי לתקוף את ישראל. הטענה הזאת שגויה בגלל שהיא לא לוקחת בחשבון שני דברים. האחד הוא המירוץ חימוש של איראן ושלוחיה לבנות חגורת רקטות סביב לישראל והתכוננות של התקפה של ממש בעתיד, כלומר המלחמה היא בלתי נמנעת. והשנייה, והכי חשובה, היא אי העברת דיווחי אמת בתוך הצבא או של הצבא לדרג המדיני. בגלל שבמשך שנים לא היו דיווחי אמת אז צה"ל הגיע למצב של אי מוכנות והדרג המדיני לא ידע איך להתמודד מול המצב הזה. בריק החליט לחשוף את אי המוכנות מתוך הבנה שבדרכים המסורתיות ישראל תמשיך להיות לא מוכנה עד שתפרוץ המלחמה ועדיף לשבור שתיקה וליצור את הלחץ הציבורי בשביל להכין את צה"ל למלחמה.

ההצעה שלו היא כזאת. לחתום על ברית הגנה עם ארה"ב, לפרוס את מערכת הסקייגארד, וליצור דרך שבה וועדת החוץ והביטחון תהייה בעלת יכולת אכיפה ופיקוח על הצבא ולא רק הרמטכ"ל ושר הביטחון תוך שילוב המל"ל בתוכניות העתידיות של צה"ל.

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram