10/12/2019

הפתרון לכיתור הגאופוליטי

ברית הגנה ותמרון קרקעי כמענה לכיתור הגאופוליטי
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

לאחרונה פרסמתי מאמר על הסכנה שישראל תהייה תחת כיתור גאופוליטי וכי הנסיגה האמריקאית מהמזרח התיכון עלולה להביא את ישראל להתמודד מול איראן לוחמנית, טורקיה שיורדת דרומה במזרח הים התיכון, ומצרים שחוזרת כמתחרה צבאית לישראל. וזאת בלי לקחת בחשבון את השלוחים של איראן סביב לישראל. ישראל תצטרך להתמודד מול שלל איומים קשים סביבה עם מערך רקטות לא פחות מעצום ומדויק ללא יכולת ליירט אותו שעה שהוא משוגר אל עבר העורף הישראלי.

מה הפתרון לאותו כיתור גאופוליטי? יש שני פתרונות, האחד הוא ברית הגנה והסכם סחר חופשי עם ארה"ב, והשני הוא הכנה מקיפה לקראת תמרון קרקעי ומתקפת מנע.

קודם כל צריך להבין למה ארה"ב עוזבת. עד 2011 היא הייתה שחקנית מפתח במזרח התיכון אחרי שכבשה את עיראק למען אספקת דלקים תקינה מהמפרץ הפרסי ושליטה על שוק הנפט והגז העולמי. ארה"ב הייתה מוכנה להשקיע הון כלכלי וצבאי כדי למנוע ממעצמה אחת לעלות בכוחה המזרח תיכוני ולשלוט במפרץ הפרסי וקודם לכן היא הייתה חייבת לסגור את חופי אירו-אסיה מפני מוצא סובייטי לאוקיינוסים. ברה"מ קרסה וב2007 החלה מה מהפכת פצלי השמן שהביאה לאחרונה לשיא של 13 מיליון חביות נפט ביום. ארה"ב כבר היום היא יצואנית גז נטו, יצואנית הגז הנוזלי השלישית בגודלה בעולם עם צפי להיות הגדולה בעולם עד 2024, היא מתחרה ברוסיה על שווקי גז באירופה ומזרח אסיה, ועד 2025 היא צפויה להיות יצואנית נטו של נפט. מה שמייתר לחלוטין את המזרח התיכון ואת הצורך להגן עליו, יותר מכך היא הגבירה בצורה ניכרת בין 2014-2018 את מכירות הנשק למזרח התיכון לעומת 2009-2013, כלומר מזווית עסקית מלחמה תהייה אפילו כדאית. אלו מביאים לבדלנות האמריקאית, כשהיא לא מגיבה על תקיפות של החות'ים בים האדום, לא מגיבה על תקיפות איראניות לאורך 2019 במפרץ הפרסי, לא מגיבה על הפלישה הטורקית והפגיעה המהותית בכורדים בין אם ב2017, ב2018, ושוב ב2019, לא מגיבה להשתלטות האיראנית על עיראק או להתחזקות הטליבאן באפגניסטאן וכן הלאה. כי אחרי הכול למה לה? אם יש לה כזה שפע עצום של דלקים בתוך שנים ספורות אז אפשר לעזוב. ואם עוזבים אז אין צורך להגן על בעלות ברית מקומיות ששיתפו איתה קודם פעולה.

בשביל ישראל העזיבה האמריקאית היא דבר רע מאוד. אם ישראל נשארת לבד היא צריכה להתמודד מול כוח האדם המצומצם שלה מול שלל מעצמות סביבה שמוכנות לפעול מולה. לכן נדרשת עבור ישראל ברית הגנה. בספטמבר האחרון צייצו גם טראמפ וגם נתניהו על ברית הגנה. רבים בישראל תקפו את ההצעה הזאת בטענה שישראל תאבד את חופש הפעולה שלה ואף תהייה חייבת לפעול במדינות זרות. קודם כל צריך להבין שברית הגנה יכולה להיות מנוסחת בצורה שונה מאשר בין ארה"ב למדינות אחרות וכל עוד יש כוח יהודי גדול בארה"ב(דבר זה משתנה בגלל התבוללות וילודה שלילית) וכל עוד יש תמיכה אוונגליסטית בישראל אז יש לנו מנוף לחץ על וושינגטון לנסח את הברית כך שתהייה לנו טובה. ישראל צריכה להשתמש בכוח התקשורתי והאלקטורלי שלה בארה"ב כדי להגיע לברית שתהייה פחות או יותר כזאת:

 • נושאת מטוסים אמריקאית שנוכחת קבוע במזרח הים התיכון, עדיף קפריסין(שמאפשרת לציים זרים לעגון בה להגנתה). נושאת מטוסים ו\או כוח ימי אמריקאי במזרח הים התיכון יכול להרתיע את טורקיה לא לרדת דרומה ואת מצרים לא לצאת למסע הרפתקני נגד השאיפות הישראליות מה שיגן על המתקנים האנרגטיים שלנו ויסייע לצינור הגז המזרח ים תיכוני להיבנות.
 • כוח אווירי אמריקאי קבוע בישראל יחד עם שותפות אווירית קבועה ו\או כוח אווירי אמריקאי בקפריסין. כוח כזה יחויב להצטרף לכל הגיחות האוויריות של ישראל בזמן מלחמה כוללת.
 • פריסת מערכת הסקייגארד בישראל כדי להגן על שמיה.
 • תמיכה דיפלומטית לא מסויגת שעה שישראל מפנה אוכלוסיות שלמות בזמן מלחמה.
 • פריסת מערך רקטות אמריקאי בישראל ו\או בקפריסין להתקפות נגד שלוחי איראן בלבנט.
 • השתתפות של יחידות עילית אמריקאיות בלחימה לצד ישראל נגד שלוחי איראן.
 • שיתוף בטכנולוגיות, ידע, ייצור, מדע ועוד בזמן מלחמה בצורה חופשית.

האם לארה"ב יש סיבה ראליסטית לברית כזאת? התשובה היא לא, אבל יש לה סיבות אלקטורליות לברית כזאת. ברית כזאת יכולה בשעת הצורך להביא אפילו מדינות כמו בריטניה להילחם אווירית וימית לצד ישראל וישראל תצטרך כל כוח אווירי וימי נגד שלוחי איראן בשעת הצורך.

לצד זאת חשוב להוסיף גם הסכם סחר חופשי. ככל שעידן ברטון וודס הולך ונגמר(מה שאנחנו רואים יפה מאוד עם מלחמות הסחר האמריקאיות) שווקים עלולים להיסגר וישראל עלולה להיפגע בצורה קשה כלכלית בזמן מלחמה, פתיחת השוק האמריקאי עבור ישראל ללא מגבלות תסייע לה לא רק בייצוא וייבוא תוך אספקת דלקים אלא בעיקר במשיכת השקעות זרות אליה ממדינות בעולם בצורה עקיפה בדרך לארה"ב כשממדינות אלו אי אפשר להשקיע בה ישירות.

ברית ההגנה בפני עצמה יכולה להוות כוח מספיק מרתיע אבל היא לא תספיק וישראל בסופו של דבר תצטרך ללכלך את הידיים ולתקוף בעוצמה. מה שאומר שיהיה צורך בתמרון קרקעי. בגלל ההיקף העצום של הרקטות של איראן ושלוחיה סביב ישראל ההגנה האווירית שלנו לא תוכל ליירט את המסה הזאת מה שמחייב את ישראל לתקוף, לתקוף ראשונה בתוך, ולתקוף קרקעית לא בתוך כמה ימים אחרי ריכוך אווירי אלא ישר, קרקעית. הכשרת כוח מילואים גדול וביטול הקיצוצים של תר"ש גדון, הכשרת מערך לוגיסטי גדול בשביל הפלישה לשטח האויב, הפסקת קיצור שירות הבנים בצה"ל, הכשרת שריון ללוחמה בשטחים הרריים וירי לטווחים ארוכים, הכנת העורף להרוגים, מוכנות להשמיד את הצד השני.

ההתקפה על הצד השני צריכה להגיע ב3 חזיתות, ואלו הן בסדר החשיבות:

 • לבנון היא עיקר האיום על ישראל עם קרוב ל150,000 רקטות וקרוב ל80,000 אנשי חיזבאללה ושטח הררי ביותר. ישראל תהייה חייבת לא רק לפלוש אליה אלא לכבוש את כל השטח שמדרום לנהר הליטני תוך גירוש האוכלוסייה השיעית צפונה וחיסול כל התשתיות לאוכלוסייה השיעית בדרום ביירות ובכלל מצפון לליטני ועד ביירות ברמה שלא יכולה לקום אוכלוסייה או ארגון עוינים חדשים והטלת מורא עצום במזרח התיכון.
 • פלישה לעזה השמדת חמאס, הג'יהאד האסלאמי, וכל ארגון אחר. פתיחת מעבר רפיח להגירה המונית החוצה וזאת בלחץ משותף של ישראל-ארה"ב על מצרים.
 • פלישה לדרום סוריה עד דמשק, השמדת כל ארגון שיעי אפשרי ומניעת התבססות אפשרית של איראן בדרום סוריה.
 • לצד זאת הפצצות עומק קשות(בשילוב ארה"ב) נגד מטרות מהחוף העלווי, דיר א-זור, ומערב עיראק.

ניצחון ישראלי במערכה כזאת למעשה יסיר כל איום אפשרי עליה בשני המעגלים הראשונים שלה. הוא לא ישמיד את איראן ולא יכריע אותה בשום דרך אבל כן ימנע ממנה את היכולת לפגוע בישראל וימנע ממצרים וטורקיה מנופי לחץ על ישראל וזה יפנה לה הון אנושי וכלכלי לכל מטרה אחרת.

זה הפתרון בקצרה לכיתור הגאופוליטי האפשרי של ישראל. יחד עם זאת להוסיף את המובן מאליו, לא להכרה במשטר האיראני, לא להסרת הסנקציות מעליה, ולא להסכם חדש איתה. המשך לחץ המשך סנקציות המשך בידוד בכל רמה אפשרית.

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram