23/10/2019

הפרס של טורקיה

הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

טורקיה היא מעצמה בכל קנה מידה אפשרי. היא הכלכלה ה-19 בגודלה בעולם(771 מיליארד דולר) עם תעשיות רבות ומגוונות, היא יושבת בצומת אסטרטגי בין אפריקה, לאסיה, ואירופה ומוליכה דלקים לאירופה ממרכז אסיה והמזרח התיכון ושולטת על המסחר הימי בין הים השחור לים התיכון. יש לה אוכלוסייה גדולה, היסטוריה מעצמתית, יכולות להיות בעלת דומיננטיות דתית במזרח התיכון, יכולות צבאיות וטכנולוגיות גבוהות בזכות שיתוף הפעולה שלה עם נאט"ו וארה"ב, חיל ים עצמתי, ושכנות חלשות מדרומה ומערבה. בניגוד לשכנות שלה יש לה שפע של מים ועצמאות תזונתית כשהיא יכולה בזכות סכרים להשאיר את המים אצלה על חשבונן. אולם חסר מאפיין אחד כדי להפוך אותה להגמוניה אזורית והוא דלקים.

נפט וגז טורקיה
credit image: eia

בשל המיקום שלה היא נקודת מעבר לנפט ופוטנציאלית נקודת מעבר לגז(צריכת הגז בה עלתה ב30% בשנים האחרונות ומאז 2010 היא יבואנית גז). דרך המצרים הטורקים עוברים על גבי מכליות 2 מיליון חביות כל יום. יש לה רשת של צינורות. הראשיים שבהם הם:

-צינור באקו-טביליסי-ג'ייהאן שמעביר נפט והים הכספי ומרכז אסיה אליה ולנמל ג'ייהאן. מעביר 1.2 מיליון חביות ביום.

-צינורות כירכוכ וארביל-ג'ייהאן שמעבירים לנמל 1.5 מיליון חביות ביום.

-נמל ג'ייהאן אחראי לייצוא של מעל למיליון חביות ביום.

-צינור הגז תבריז-אנקרה.

-צינור הגז בלו סטרים.

-צינור הגז דרום הקווקז.

-צינור הגז הטרנס אנטולי(יהיה בנוי ב2020 ויעביר גז דרכה מהקווקז לאיטליה).

יש עוד צינורות שנמצאים בתהליכי תכנון ובנייה(טורק סטרים יהיו בנוי בסוף 2019). תפוקת הנפט הטורקית היא נמוכה מאוד, פחות מ100,000 חביות ביום אולם הצריכה בה היא מעל למיליון חביות ביום. גם תפוקת הגז שלה נמוכה ביותר והיא נאלצת לייבא קרוב ל50 מיליארד מ"ק גז בשנה.

נפט טורקיה
גז טורקיה

למרות שיש לה ככל הנראה כ4 טריליון מ"ק גז בעתודות(כמות עצומה) אלו ברובם המוחלט לא מוכחים שכן הם נמצאים באזורים נתונים במחלוקת, בעיקר בים האגאי, בינה לבין יוון. עם יוון יש לה סכסוך ארוך שנים וחיל הים הטורקי מכין את עצמו למקרה של מלחמה ימית בה הוא יהיה חייב לכבוש בהתקפות אמפיביות את האיים של מזרח הים האגאי, בעיקר רודוס ולסבוב. למעשה טורקיה תלויה ביותר במדינות השכנות שלה, בעיקר: עיראק, רוסיה, ואיראן כדי לקבל את הדלקים שלה. רוסיה לבדה מספקת לה מעל למחצית הגז שלה מה שנותן לה מנוף לחץ אדיר עליה במקומות כמו הקווקז, סוריה, עיראק, הבלקן, ומרכז אסיה, כל שכן באוקראינה שם לטורקיה יש שאיפות חזקות.

נפט טורקיה
מקורות הגז של טורקיה

הטבלאות למעלה מראות איפה בדיוק טורקיה תלויה ובמי. 83% מהגז שלה מגיע בצינורות, 16% הוא גט"ן(גז נוזלי שמגיע על גבי אוניות) ורק 1% הוא הפקה עצמית. אילו יכלה לשלוט בצורה ישירה או עקיפה על עתודות הדלקים הייתה למעצמה אימתנית. לאזרבייג'ן יש עתודות של 2.1 טריליון מ"ק גז ו7 מיליארד חביות נפט עליה כבר יש לה השפעה ניכרת והיא פחות תלויה ברוסיה. לקזחסטן יש 1 טריליון מ"ק גז ו30 מיליארד חביות נפט עם קשרים חזקים לטורקיה אך אחיזה חזקה של רוסיה. לאיראן יש 155.6 מיליארד חביות נפט ו31.9 טריליון מ"ק גז(השנייה בעולם אחרי רוסיה) והיא כן יכולה להיות ספקית הגז של טורקיה, אך בשל הסנקציות הקשר הזה מוגבל. לסוריה יש רק 0.3 טריליון מ"ק גז והיא לא "הפרס" של טורקיה, צינור הגז הערבי של מצרים היה אמור להגיע לטורקיה בסופו של דבר אבל הוא כרגע לא פוטנציאלי. ויש את עיראק שלה יש 147.2 מיליארד חביות נפט ולפי bp 3.6 מיליארד מ"ק גז, לפי משרד האנרגיה האמריקאי 3.8 מיליארד מ"ק, ולפי הערכה של אופ"ק יש לה עד 6 טריליון מ"ק גז. אם טורקיה תוכל לחבר את כל מקורות האנרגיה האלו אליה, בעיקר את עיראק ואיראן, היא תוכל להפוך להיות אגן האנרגיה של אירופה על חשבון רוסיה, להתעשר ובו זמנית להשתחרר מהאחיזה הרוסית מה שיעניק לה כוח גדול יותר במזרח התיכון, הבלקן, ומזרח אירופה. וזאת בלי לקחת בחשבון אפשרות שהיא תגדיל את האחיזה שלה על הגז של מזרח הים התיכון או המפרץ הפרסי(דרך קטאר). 16% מהגז שלה מגיע בצורה נוזלית דרך קטאר, אלג'יריה, וניגריה. בקטאר היא פרסה כוח מצב קטן נגד הפלישה הטורקית כשהיא חולמת לבנות צינור גז ישירות מקטאר דרך איראן אליה, בניית צינור כזה תחליש משמעותית את סעודיה במפרץ הפרסי ותחזק את טורקיה.

עיראק שמדרומה היא אחת מענקיות האנרגיה של העולם ומייצאת מעל ל4 מיליון חביות נפט ביום אולם למרות עתודות הגז שלה אלו לא מנוצלות והיא נדרשת לייבא גז מאיראן השכנה כולל יבוא חשמל ממנה. כאמור לפי ההערכה של אופ"ק יש בעיראק עד 6 טריליון מ"ק גז אולם עובדה מעניינת יותר היא ש89% מהגז הזה נמצא בשטח של כורדיסטאן העיראקית זאת לצד 43.7 מיליארד חביות נפט מוכחות ועוד 25.5 מיליארד לא מוכחות. השטח הזה, שבו חיים 5 מיליון כורדים באוטונומיה משלהם, הוא חלש ביותר מבחינה צבאית על אף הניצחון שלו על המדינה האסלאמית. הוא מחולק בין שתי משפחות חזקות: טלבאני וברזאני, כשהראשונה נאמנה לאיראן. באוקטובר 2017 בקרב מהיר ניצח צבא עיראק עם מיליציות תומכות את הפשמרגה את הכורדים בכירכוכ, גרש 100,000 כורדים, וכבש את העיר על מתקני הנפט שלה. לטורקיה יש מאז אמצע שנות ה-90 חיל מצב בצפון עיראק, כולל על יד העיר מוסול. חיל זה מונה נכון להיום 2,000 חיילים ומפוזר ב9 בסיסים הוא משתף פעולה עם צבא עיראק ומתאמן איתו וזאת כדי להילחם בpkk. למעשה כורדיסטאן העיראקית תלויה בצורה כבדה בטורקיה. 80% מהכלכלה שלה מבוססת על ייצוא נפט, ושני הצינורות היחידים שלה מגיעים לטורקיה, כשעדיין אין לה צינורות גז(למשרד האנרגיה הטורקי יש תכנית לבנות במקום צינור גז אליה) ורוב המסחר שלה הוא עם טורקיה. ככה שהיא תלויה בה נכבדות. טורקיה פשוט חייבת עוד גז כשהיום 29% מהחשמל שלה מבוסס על גז

כלכלת טורקיה ממשיכה לצמוח. התמ"ג לנפש בה הגיע ל12,519 דולר ב2013 והוא ירד ל9,311 ב2018(בגלל מלחמת הסחר עם ארה"ב) אך הוא עדיין בעל פוטנציאל גדול לצמוח. צריכים לקחת עוד שני מאפיינים בחשבון האחד הוא הדמוגרפיה הצעירה שלה, עדיין ילודה של 2.08 ילדים לאישה כשבני 0-14 הם 24% מהאוכלוסייה. וגם כי רק 75% מהאוכלוסייה הם עירוניים כשיש עוד מקום רב לצמוח מאותה בחינה וברמת החיים שלה.

בשביל  האוכלוסייה הזאת צריך עוד גז, המון ממנו, עם כמה שפחות תלות ברוסיה. יש את קטאר, אך היא בעייתית מידי בשבילה בגלל המרחק ובגלל סעודיה ואיראן. יש את קפריסין שלה יש 3.45 טריליון מ"ק גז ו1.7 מיליארד חביות עם צריכת נפט של רק 60,000 חביות ביום. כבר ביולי 2019 טורקיה שלחה את אוניית הגילוי והקידוח גז השנייה שלה "yavuz" כדי לגנוב לה גז כשהיא שואפת לספח את כל קפריסין ולספח את הגז של כל שטחה הימי, היא מתנגדת נחרצות לצינור הגז הישראלי לאירופה ורוצה את הגז של מצרים תוך החזרת משטר האחים המוסלמים למדינה. אולם זו משימה בעיתית מידי בגלל האיחוד האירופי והמשך נוכחות אמריקאית לעת עתה.

מה שמשאיר את החלק הכורדי בעיראק כאפשרות הטובה ביותר. שם ההתנגדות היא איראנית. בין טורקיה ואיראן יש יחסים מתוחים. שתי המדינות מתחרות על אותם אזורי השפעה, עיראק היא אחת מהן כששתיהן שולטת על בערך 20% מהשוק המקומי בין שתי המדינות יש יחסי מסחר חזקים עם שיתופי פעולה אנרגטיים וצבאיים(בעיקר נגד הכורדים והמדינה האסלאמית) טורקיה תומכת בתכנית הגרעין האיראנית כשב2010 היא בלמה, יחד עם ברזיל, הטלת סנקציות על איראן. הן שותפות בארגון כלכלי eco שכולל גם את פקיסטאן וכל מדינות מרכז אסיה. הן מתאמות את הפעולות שלהן בסוריה כשיחד עם רוסיה הן קיימו 12 פסגות משותפות מאז 2016 ועד ספטמבר 2019, כדי למנוע התנגשות בין הכוחות. הייצוא האיראני לטורקיה עמד ב2017 על 1.4 מיליארד דולר לאחר שיא של 4.9 מיליארד ב2010, בעיקר דלקים, אך זה ירד בגלל הסנקציות. הייצוא הטורקי לאיראן עומד ב2017 על 3.15 מיליארד דולר לעומת 9.82 מיליארד ב2011, שוב בגלל הסנקציות המסחר בין המדינות מוגבל. הפלישה האחרונה של טורקיה לסוריה העלתה את החשש\תקווה(תלוי בעיני המתבונן) שהנה מגיעה מלחמה בין איראן לטורקיה, אך דבר כזה יכול להגיע בסבירות מאוד נמוכה.

האפשרות העיראקית היא הטובה ביותר עבור טורקיה. כבר יש לה נוכחות צבאית והיא יכולה בשעת הצורך לפלוש ולכבוש את המקום אם תגיע לתיאום קודם עם איראן. כיבוש כזה יאפשר לה גז לקרוב ל100 שנים(על בסיס הצריכה הנוכחית) ללא שום תלות ברוסיה או כל מדינה אחרת. היא תוכל להפוך להיות יחד עם איראן ספקית האנרגיה של אירופה ולאט לאט לחבר את הקווקז ומרכז אסיה אליה וממנה לאירופה, זאת גם בלי לקחת החשבון את קטאר ומזרח הים התיכון. התעשיה והכלכלה שלה תוכל לצמוח מהר יותר והיא לפעול בחופשיות במזרח התיכון ומסביבו.

האתגרים שלה הם:

-שיתוף פעולה עם איראן בנושא.

-התנגדות רוסית.

-המשך הנוכחות האמריקאית.

ישראל חייבת לקחת אפשרות כזאת בחשבון.

להורדת pdf עם מקורות מידע

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram