02/12/2019

העצמה של הצי המצרי

למה מצרים מעצימה את הצי שלה?
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

ההתעצמות הצבאית של מצרים בשנים האחרונות הולכת ונהיית גלויה בישראל, הרי אי אפשר להתכחש לכך שמצרים מפרה פעם אחר פעם את הסכם השלום עם ישראל, מבט קל בצילומי לוויין דרך מפת גוגל וכל אחד שיודע להשתמש במחשב יכול לראות את הבנייה הצבאית המסיבית שלה. נשים רגע בצד את כוחות היבשה שלה וננסה להתמקד בצי הימי שלה, שהוא לדעתי, בשלב זה יותר חשוב מבחינת נקודת לחץ על ישראל.

במלחמת יום הכיפורים ישראל חוותה התקפת פתע משני כיוונים, הסורים שחדרו לרמת הגולן והמצרים שצלחו את התעלה בדרכם אל תוך סיני, ישראל קיבלה מארה"ב מה שכונה "רכבת אווירית". הועברו אליה נשק וציוד רב מטנקים ורובי m-16 ועד ג'ריקנים. אבל מה? רק 5% הגיעו דרך האוויר השאר דרך הים. חיל הים הישראלי היה בעליונות ימית מוחלטת על הציים של מצרים וסוריה במזרח הים התיכון לאורך כל המלחמה, הוא ניצח בקרבות מטרטוס ועד פורט סעיד אבל החליט לא להטיל מצור ימי על שתי המדינות(שקיבלו אספקה משלהן דרך הים מברה"מ) בעוד ארה"ב יכולה לשלוח אספקה דרך הים לישראל. החלק הזה של המלחמה היה חשוב מאוד והוא חשוב מאוד במיוחד היום כשלוקחים בחשבון את ההתעצמות הצבאית של מצרים בסיני ואת האינטרסים האנרגטיים במזרח הים התיכון. מצרים, בכל מקרה של סכסכוך אזורי נוסף(בין אם נגד ישראל או טורקיה) חייבת את מזרח הים התיכון תחת שליטתה ובשביל זה צריך צי חזק.

על פי business insider הצי המצרי הוא כבר השישי בגודלו בעולם כשיש לו 319 כלי שיט. אם מוציאים את רוסיה מהמשוואה ואת הצי האיראני(שהוא חלש ומיושן ומיועד בעיקר ללוחמה אסימטרית) אז הוא הצי הגדול ביותר מהים השחור, דרך הים התיכון, הים האדום, והים הערבי. אכן צי גדול ביותר. הוא עובר בשנים האחרונות תהליך שדרוג והתעצמות. הוא מרחיבה את מספר ואיכות הצוללות שלו. באוגוסט 2017 ממצרים קיבלה את הצוללות השנייה מתוך 4 שהיא אמורה לקבל מגרמניה, ובמאי 2019 היא קיבלה את השלישית. אותן צוללות נחשבות למתקדמות כשהיא מגבירה את האימונים של לוחמת הצוללות שלה. בישראל עלתה ביקורת נוקבת כלפי ראש הממשלה על שנתן אור ירוק לגרמניה למכור למצרים עוד 3 צוללות וכי המהלך הזה מסכן את היתרון האיכותי של ישראל כנגד מצרים. מצרים טוענת שהמטרה היא לחימה נגד לוחמי "אנצאר בית אל מקדיס" שבצפון סיני, אולם ברור שזו טענה לא נכונה כשמבינים שמדובר בארגון חלש מידי שלא דורש צי חזק נגדו. מצרים נמצאת בתהליך שדרוג מסיבי של הצי שלה תוך החלפת כלים סובייטים ישנים ברכישת סטי"לים מארה"ב, פריגטות מצרפת, קורבטות מספרד, צוללות מגרמניה ועוד מדינות מתקדמות טכנולוגית בנושא הימי. אולי אחד הדברים המדהימים הוא רכש של שתי נושאות מסוקים צרפתיות מדגם מיסטרל. אלו נועדו תחילה לטובת רוסיה, אולם בשל הסנקציות עליה בעקבות סיפוח קרים ב2014 העסקה בוטלה. כל אחת מאותן נושאות מסוקים יכולה לשאת 16 מסוקים כבדים או 35 מסוקים קלים והן גם יכולות לשמש ככלים אמפיביים ולשאת עד 900 לוחמים וטנקים לקרב. היכולת הזאת ישר מעלה את השאלה: לשם מה יכולות אמפיביות? האם יכול להיות שמצרים מתכננת לפלוש ללוב או קפריסין או מדינות קרן אפריקה או להעביר כוחות ליוון נגד טורקיה? נשאיר בינתיים את השאלה הזאת ללא מענה.

צרפת סיפקה לה את שתי נושאות המסוקים כבר ב2016 כשאחת שטה בים התיכון ואחת בים האדום בטענה של "לחימה בטרור". שתי המדינות האלו מחזקות את הקשר ביניהן. ב2015 צרפת החלה לספק לה פריגטות מדגם freem בעלות יכולות משולבות כמו נשיאת מסוקים או ירי טילים. אלו מיוצרות בשיתוף של צרפת ואיטליה, שתי מדינות בעלות אינטרס אנרגטי הולך וגדל במזרח הים התיכון ומצרים היא נקודת מפתח טובה לאזור. צרפת גם הגיע להסכם עם מצרים למכור לה 24 מטוסי קרב מדגם rafale בעלות יכולות רב ביצועיות ונועדו ללחימה מעל פני המים ועם טווח טיסה של עד 1,850 ק"מ. באוקטובר 2019 ציי צרפת ומצרים ביצעו תרגיל ימי משותף בים התיכון שהתחיל בנמל אלכסנדריה שכלל צוללות, פריגטות, שימוש במסוקים בעומק הים, ולחימה בטרור. זה לא התרגיל הראשון שלהן אלא המשכי תחת השם "קלאופטרה". תרגיל קלאופטרה אחר התבצע בפברואר 2018 במי הים האדום וכלל תרגול אמפיבי, ימי, ואווירונאוטי. כלומר מצרים היא שחקנית חשובה למעצמות שרוצות לפעול בים התיכון והים האדום.

אפשר להמשיך בדוגמאות של רכש הכלים הימיים שלה כמו פרסום מאפריל 2019 כי היא תרכוש מגרמניה 6 פריגטות בעלות של 2.2 מיליארד יורו, אבל זה כבר ברור היא קניינית נשק גדול. בינה לבין ארה"ב יש מתיחות בנושא כשהיא, כמו טורקיה, רוצה להגביר את הרכש מרוסיה מה שלא מוצא חן בעיניים האמריקאיות.

יש יותר מזה והוא בניית נמלים של מצרים. האתר הביטחוני נציב.נט מדווח שמצרים בונה 10 נמלים חדשים, 5 צבאיים ו5 אזרחיים, ומרחיב את הנמל הצבאי בפורט סעיד. כבר התפרסם במאי 2019 שמצרים בנתה קורבטה(שנייה) במספנה חדשה באלכסנדריה וזאת אחרי בניית קורבטה ראשונה בספטמבר 2018. כלומר מצרים נמצאת בתהליך של בניית ספינות ולא רק רכישה שלהן. יותר מזה אתר נציב מדווח שישנה האפשרות כי רוסיה תמכור למצרים את טילי הקרקע-ים מסוג k-300-p במידה והדיווח הזה הוא נכון אז מצרים הופכת להיות איום רציני ביותר על ישראל. אותם טילים הם בעלי טווח פגיעה של עד 350 ק"מ נגד מטרות ימיות ויכולות לגרום לנזק אפילו לנושאות מטוסים. הצבה של סוללה כזאת, נניח בפורט סעיד, מאפשרת לה לפגוע בכל נמלי ישראל והמתקנים שלה בים התיכון ולהגיע כמעט עד דרום קפריסין מה שבשעת משבר לא יאפשר לישראל לשוט מערבה אלא אם כן היא עוקפת את קפריסין מצפון מזרחה.

סוללות קרקע-ים רוסיות אצל מצרים
טווחי פגיעה של הk-300 הרוסי בידיים מצריות | credit image: google maps

ההתעצמות הימית הזאת והתרגילים עם צרפת לא פוסחים על חברות "הברית הים תיכונית" של ישראל. בנובמבר 2019 התקיים תרגיל המדוזה ה-9. זהו תרגיל ימי משותף עם יוון מאז 2014 ועם קפריסין מאז 2018. בו הן מתרגלות מגוון פעולות בים מצוללות, ירי טילים,  הגנה על אסדות גז, לחימה בטרור, ואווירונאוטיקה ימית. בתרגיל האחרון שר הביטחון המצרי אף גינה את טורקיה על גניבת הגז של קפריסין. הגינוי והתרגילים מצביעים בדיוק על האיום והוא טורקיה וכמה יוון וקפריסין צריכות להישען על מצרים ולא על ישראל, שהצי שלה הוא בקושי חמישי מהמצרי.

למה מצרים מעצימה ככה את הצי שלה? יש לאותה העצמה מספר יתרונות:

  • ביטול צינור הגז הישראלי דרך קפריסין ויוון עם מנוף לחץ חזק על ישראל ומתן מענה ביטחוני ליוון וקפריסין נגד טורקיה. מצרים כבר קיימה השנה שני פורומי אנרגיה מזרח ים תיכוניים והיא רוצה להיות המעצמה האנרגטית של האזור.
  • הרתעת טורקיה לא לרדת דרומה לשדות הראשיים של קפריסין ובעתיד לשדות שלה.
  • להפוך להיות קניינית נשק של מעצמות ובכך לקבל את חסותן ואפילו השקעות של סין בנמלים שלה.
  • להיות שחקנית חשובה יותר באפריקה דרך קרן אפריקה והכוח שתקבל במזרח הים התיכון.
  • הרתעת ישראל, מעצמה שגובלת בצפונה(בהקשר הזה אפשר להוסיף את סגירת מעבר רפיח כנגד ישראל).
  • ועלייה במעמדה בים האדום ובעתיד, בתקווה, בים הערבי עד הודו תוך הפיכה למעצמה ימית ומסחרית בשילוב תעלת סואץ.

הנקודות האלו הן יתרונות אפשריים אבל ההתעצמות הימית היא עובדה.

להורדת pdf עם מקורות מידע

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram