04/01/2020

העושר הישראלי והצורך הטורקי

בזמן שישראל מתעשרת אנרגטית טורקיה מעצימה את כוחה הימי
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

לפי פרסום של משרד האנרגיה הישראלי מנובמבר 2016 יש במים של ישראל עתודות של 2.137 טריליון מ"ק גז ו6.6 מיליארד חביות נפט! אין ספק שמדובר בכמות פשוט עצומה. אם לוקחים בחשבון שצריכת הגז הישראלית היא בממוצע 10 מיליארד מ"ק וצפויה להיות 16.8 מיליארד מ"ק ב2030 אז כמות הגז הזאת תספיק לישראל ל150 שנים קדימה, אם לא לוקחים בחשבון ייצוא ועלייה בצריכה. לצד זאת ישראל אמורה להגיע עד 2025 למצב שבו היא לא מייצרת בכלל חשמל על בסיס פחם, כשהתחנה הפחמית בחדרה תישאר רק למצב חירום, מעבר ליתרון הסביבתי מדובר גם ביתרון כלכלי שכן בערים חיפה, חדרה, תל אביב, אשדוד, ואשקלון, יתפנו שטחים גדולים שלא ניתן לבנות לידם בגלל הזיהום של הפחם, זיהום שיופחת בזכות שימוש בגז, ואלו אזורים בעלי ביקוש נדל"ני גבוה. ישראל שומרת לעצמה הון רב בזכות ירידה בייבוא פחם. אילו ב2010 היא ייבאה פחם בהיקף של כ2.4 מיליארד דולר אז ב2017 רק ב553 מיליון דולר, כמעט פי 5 פחות, ואלו עוד 553 מיליון דולר שיכולו להיחסך לקופת המדינה עד 2025. ב2019 ישראל ייצרה באמצעים "ירוקים" 6.9% מהחשמל שלה, כשהיעד הוא 10% ל2020 ו13% ל2025. בדצמבר האחרון משרד האנרגיה הכריז כי הוא שם לעצמו מטרה של ייצור חשמל באמצעים ירוקים עד 2030 בהיקף של 30% מהחשמל בישראל במקום 17%, היעד המקורי. לכך אפשר להוסיף את הפוטנציאל של 6.6 מיליארד חביות נפט. נכון להיום הצריכה הממוצעת בישראל היא קצת פחות מ250,000 חביות ביום מה שאומר 91 מיליון חביות בשנה, כלומר אותן עתודות(על בסיס הצריכה הנוכחית וללא ייצוא) יכולות להספיק לישראל ל73 שנים. דבר כזה לא רק שמפחית דרסטית את התלות של ישראל במדינות חיצוניות לאספקת הנפט שלה, הוא מקפיץ בצורה משמעותית את הכלכלה והשוק המקומי. כשלישראל יש את כל הגז והנפט שהיא זקוקה לו ויותר אז מחיר החשמל והדלק יכול לרדת דרסטית. תתארו לעצמכם שמשק בית בישראל ישלם רק 100 ₪ בחודש על חשמל ורק 2 ₪ על ליטר דלק. הכסף הזה שנחסך יוכל להיות מופנה פנימה לצריכה מקומית במקום החוצה לייבוא דלקים. אם כך לכלכלת ישראל יש עוד מקום רב לצמוח.

כמובן שכאלו עודפים יופנו החוצה לייצוא ויכניסו לישראל מטבע זר וכוח דיפלומטי גדול (דלקים היא מנוף לחץ מדיני הרבה יותר מאשר רווח כלכלי). הסיפור של הגז מאוד מוכר בישראל, בניית צינור גז מישראל דרך קפריסין ליוון ואז איטליה ובסוף לכל אירופה, צינור שאמור להעביר עד 2025 10 מיליארד מ"ק גז בשנה. אבל גם יש את האפשרות לסיפור הצלחה בתחום הנפט. במרץ 2019 פורסם כי ענקית האנרגיה האמריקאית אקסון מובייל שוקלת לחפש נפט בשטח ישראל, זו כרגע פעילה במפרץ הפרסי, קפריסין, ומצרים ועיקר המומחיות שלה הוא נפט וזיקוקו. היא מתחרה במזרח הים התיכון בטוטאל ושל וכמובן eni וכניסתה לישראל היא גם בעלת משקל פוליטי, כלומר נותנת לישראל כוח בוושינגטון מעבר להפקת הנפט. בשלב זה אין עוד פרסומים על התקדמות בהפקת נפט בישראל.

אבל כמובן שכל הגז והנפט האלו מביאים לתחרות אזורית. טורקיה היא הטובעת בעלות העיקרית במזרח הים התיכון ורוצה את הגז אצלה. ראשית נאמר שלא מדובר בארדואן והשאיפות "המגלומניות" שלו, גם אם היה נשיא חילוני בטורקיה הוא היה חותר להשתלטות על גז. צריכת הגז והנפט בטורקיה ב17 השנים האחרונות עלתה בקצב מהיר ביותר. מ30.5 מיליארד מ"ק גז בשנה ב2006 ל47.3 ב2018 ומ673 אלף חביות נפט ביום ב2011 למעל מיליון היום. צמיחה של עשרות אחוזים. טורקיה תלויה מאוד בייבוא גז ונפט מרוסיה, איראן, ועיראק, מה שהופך אותה לתלויה בהן והיא חותרת בגלוי להשתלט על הדלקים של מזרח הים התיכון. ישראל וקפריסין הן יעד מועדף לכך. ביוני 2016 פורסם כי ב2017 ישראל כבר תתחיל לייצא גז לטורקיה וכי עד 2020 יבנה צינור גז בין המדינות שיספק לטורקיה בין 8-10 מיליארד מ"ק גז. בפברואר 2017 הגיע לישראל שר האנרגיה הטורקי כדי לבחון את האפשרות לבנות צינור גז בין המדינות באורך 550 ק"מ על ידי חברות זרות אולם כבר אז שר האנרגיה הישראלי קידם את תוכנית "צינור הגז המזרח ים תיכוני"(או eastmed). ישראל כבר הייתה במתיחות גדולה עם טורקיה ולא יכלה לסמוך עליה שלא תגביל אותה בייצוא הגז מרגע שהצינור יבנה והיא תהייה זו שתקבע לה את המחיר. לטורקיה יש יכולות נגד ישראל שלישראל אין נגד טורקיה. טורקיה מפרה באופן שיטתי את המרחב הימי של קפריסין, היא מגדילה את חיל הים שלה תוך בניית נושאת מטוסים שתהייה מבצעית עד 2021(Anadolu), מבצעת תרגילים ימיים גדולים. ב23 בדצמבר פורסם שטורקיה בונה 6 צוללות חדשות מדגם גרמני, הראשונה שבהן תיכנס לשירות ב2022 והשישית ב2027. הכוח הימי שלה הוא מאוד ברור וכך גם הכוונות שלה. הסיפור של ה27 בנובמבר 2019 כבר ידוע היום. טורקיה יחד עם ממשלת טריפולי(שנמצאת במלחמת אזרחים נגד כוחותיו של ח'ליפה ח'פתר) חילקו ביניהן חלק ממזרח הים התיכון. חלק שפשוט חוסם את האפשרות לבניית צינור גז ישראלי. בתגובה לכך ב2 בינואר 2020 נפגשו מנהיגי ישראל, קפריסין, ויוון באתונה כדי לחתום על ההסכם לבניית הצינור ולגנות את טורקיה, נתניהו ראה בכך את תחילתה של ישראל כמעצמה אנרגטית וברית חזקה בין המדינות. טורקיה מצדה גינתה את ההסכם וטוענת שאף צינור לא יבנה בשטח בלי אישורה. למרות גינויים נגד טורקיה צריך להבין שהיא מאוד רצינית בנוגע לכך. באותו היום הפרלמנט הטורקי אישר, ברוב של 325 מול 184, שליחת כוחות ללוב לתמיכה בממשלת טריפולי. לא נאמר כמה כוחות יישלחו בדיוק אבל מה שבטוח זה שטורקיה נחושה בדעתה למנוע את נפילת טריפולי לידי ח'ליפה ח'פתר. ב25 בדצמבר הגיע ארדואן לתוניסיה כדי לנסות לתאם העברת נשק וחיילים דרך שטחה ללוב, ועל הדרך גם גינה את המעורבות הזרה בלוב(בלי לציין שמות) על שליחת 2,000 שכירי חרב רוסים ו5,000 שכירי חרב סודאנים. מנגד ערוצי תקשורת פרו-רוסים טוענים כי טורקיה עצמה שולחת שכירי חרב משלה מסוריה ללוב.

טורקיה פועלת בצעדים קטנים בכל פעם, בין אם בקפריסין, בעיראק, בסוריה, ועכשיו גם בלוב. היא מתקדמת צבאית ומחכה לתגובה בין לאומי, אם אין תגובה אז היא עוברת לשלב הבא, וכל זאת תוך כדי המשך חיזוק חיל הים שלה. לוב היא מגרש משחקים בין מעצמתי וזה אפשרי בהחלט שהיא מתאמת את הפעולות שלה עם רוסיה במקום כפי שהיא עושה איתה בסוריה, את ארה"ב דבר זה מדאיג ולאחרונה טראמפ הזהיר את ארדואן בשיחה טלפונית לא להרחיב את הפעילות שלה בלוב(הוא גם הזהיר אותו לא להרחיב את הפעילות ברוג'בה).

בכל אופן צריך להבין פה שני דברים. לישראל יש פוטנציאל אנרגטי וכלכלי פשוט עצום, להתחזק כמדינה ולהביא רווחה גדולה לתושביה. אולם לטורקיה יש פה צורך אנרגטי לא מבוטל, צורך שלא משנה מי ישב באנקרה. טורקיה חותרת ותמשיך לחתור לשלוט בגז הזה וישראל צריכה להיות מוכנה לכך.

להורדת pdf עם הפנייה למקורות מידע

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram