01/12/2019

המלחמה בסוריה שנת 2020

מה הצפי של המלחמה הסורית בשנת 2020?
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

ב15 במרץ 2020 המלחמה בסוריה נכנסת לשנתה העשירית, עשור של מלחמה בפיסת ארץ מפולגת עדתית ובעלת חשיבות גדולה למעמד הגאו-פוליטי של כל מדינה שתשלוט בה, מעמד שמשליך על כוחה של המעצמה בכל רחבי המזרח התיכון. אולם אחרי עשור של מלחמה אין מנצח ברור אחד. הקרובות ביותר לניצחון בשלב זה הן איראן ורוסיה והרחוקות מניצחון הן ישראל וסעודיה כשטורקיה וארה"ב נמצאות איפשהו באמצע מבחינת תחרות ההישגים.

המלחמה בסוריה
המלחמה בסוריה 1.12.2019 | credit image: syria.liveuamap.com

בשביל ישראל המצב הנוכחי לא מאפשר מבחינתה ניטרליות או המשך מעורבות מופחתת כפי שהיה בין 2011 עד 2017 ואכן מאז 2017 ההפצצות הישראליות בסוריה רק הולכות וגוברות כדי למנוע את ההתבססות של איראן תחת משטר אסד או יותר נכון תוך הכפפת משטר אסד לטהראן במקום למוסקבה. אסד הוא המפתח לניצחון האיראני-רוסי בסוריה כשהסונים היו יכולים להיות המפתח לניצחון ישראל-סעודיה. אין צפי שהמלחמה בסוריה תיגמר ב2020 למרות המשך מגעים לשלום או הסדרה כלשהי, מגעים שככל הנראה יתקיימו גם ב2020, התקווה שאסד ייפול היא לא רציונלית, לפחות לא לשנה הבאה. אסד ניצח במלחמה נכון לרגע זה, כשיש לו צבא של 100,000 חיילים והוא בונה אותו מחדש עם סיוע רוסי ואיראני. איראן מספקת לוחמים שיעים לסוריה, תוך יישוב שיעים, שליחת נשק, וחיפוי אווירי של רוסיה.

אלו נקודות המפתח למלחמה בסוריה ב2020:

  • בדרום סוריה, אזור דרעא\הבשן, יש פעילות תאי טרור עם פיגועים, מארבים, צליפות וכו'. זה האזור בו המלחמה בסוריה התחילה והוא עבר לידי אסד ביולי 2018 כשהלוחמים הסונים ברובם הגדול התפנו לאדיליב. יש שם גם הפגנות מידי פעם נגד אסד ובאזור זה ב2020 תהייה פעילות גרילה וטרור כולל מחאות אזרחיות. אבל אלו צפויים להיות מוגבלים ביכולות וההיקף שלהם. הדבר תקף גם לגבי אזור דמשק.
  • במדבר חומס(מערבה לנהר הפרת) יש פעילות של לוחמי המדינה האסלאמית, ככל הנראה כ1,000 לוחמים. אלו פוגעים בהתקפות גרילה וטרור בלוחמי אסד ולוחמים שיעים ואיראנים שפעילים שם. הפעילות שלהם והיכולת שלהם לכבוש מובלות מוגבלת מאוד כשמזרחה משם שמעבר "אל קאעים"(חיבור עיראק-סוריה) יש נוכחות איראנית גדולה עם בניית הבסיס "אימאם עלי". המקום גם יהיה רווי פעילות טרור אבל לא ברמה שתכניע את אסד אלא רק תציק לו.
  • אידליב היא מרכז הלחימה של סוריה עם עשרות אלפי לוחמים סונים(רובם נאמני "תחריר א-שאם") שיורים פגזים, רקטות, והתקפות נחילי מלט"ים על בסיסי אסד, רוסיה, ואיראן. עצם קיום המובלעת הזאת היא איום גדול על יציבות המשטר הזה עם התקפות וניסיונות לכבוש כפרים. אסד מצדו מנוע מלצאת להתקפה גדולה שם לא רק בגלל היקף כוחות קטן משל עצמו אלא בעיקר בגלל טורקיה שפרסה את חסותה על אידליב. לכן אסד נוגס במנות קטנות, תחילה כפר נבודה, ואז ח'אן שייח'ון, ולאחרונה מערב סינג'ר. כך הוא פועל וכך סביר להניח שימשיך לפעול במהלך 2020 עד שיכבוש את כל החלק הדרומי של המובלעת עד מארת אל נועמן וג'יסר אש שוגור. הוא מנסה לנצח ללא מערכה גדולה באדיליב שתשליך על יציבות משטרו והקיף כוחותיו בשאר סוריה.
  • צפונה משם בתל ריפאת, עפרין, וג'רבלוס יש פעילות גרילה וטרור כורדית נמשכת וזו יכולה להימשך, במיוחד אחרי שמובלעת מנביג' עברה לידי אסד והכורדים שם קיבלו את חסותו. העובדה שיש להם את מנביג' עם חסות רוסית נותנת להם את הכוח לפעול בשאר המובלעות ללא פחד של התקפה טורקית גדולה. גם לאסד וגם לרוסיה זה טוב שאלו מציקים לטורקיה וגורמים להם לפזר כוחות. יכול להיות שנראה ב2020 איזו חלוקה דיפלומטית סביב מנביג' אבל לא הפסקת הטרור הכורדי.
  • בצפון רוג'בה ארה"ב צמצמה את נוכחותה מה שהביא לפלישה הטורקית. טורקיה ניצחה בקלות מוחצת את הכורדים ויכולה להמשיך לעשות זאת אילו רוסיה תאפשר לה. הכורדים שם כרגע מקיימים לחימת גרילה עיקשת בטורקים ו"הצבא הסורי הלאומי"(ערבים וטורקמנים). לחימת הגרילה הזאת נועדה לתת להם מנוף כלשהו כדי להגיע להסדר טוב יותר עם רוסיה, אסד, איראן, אל מול יציאת ארה"ב מסוריה והמזרח התיכון. טורקיה שואפת לספח את כל החלק הצפוני של רוג'בה עד כביש m4(כולל הכביש) מה שיחסל את הטרור הכורדי בתוך טורקיה. הדבר תלוי באישור רוסי ובחירת הכורדים לצד מי ללכת רוסיה או ארה"ב?.
  • דרומה משם, האזור העשיר בנפט של דיר א-זור ודרום רוג'בה, יש נוכחות אמריקאית של מספר מאות חיילים ושכירי חרב. שר האנרגיה האמריקאי והנשיא האמריקאי הצהירו על רצון לשמור את הנפט לעצמם ולמנוע את התמלוגים ממשטר אסד. אבל זה דורש נוכחות אמריקאית קבועה מה שיסתור את הבטחות הבחירות של טראמפ. השאלה האם ארה"ב תישאר או לא בסוריה של 2020 היא גדולה מאוד וצמצום נוכחות אמריקאית עלולה להביא לכניסת אסד לשם דרך השבטים והמיליציות הערביים. יציאה אמריקאית משם תוביל במהרה להסדרה דיפלומטית בין הכורדים לאסד, איראן, ורוסיה.
  • דרומה משם ישנה מובלעת אל טנף שקוטעת את כביש בגדד-דמשק בפני תנועה איראנית. ככל הנראה כביש זה ימשיך להישלט על ידי כוח אמריקאי שכן יציאתה ממנה היא איום גדול מידי על ישראל וזו תפעיל את מלוא יכולותיה הדיפלומטיות למנוע את היציאה הזאת.
  • ישראל תמשיך לפעול בסוריה בקצב גובר, יותר הפצצות, יותר ניסיונות חיסולים, ולמעשה לעשות הכול כדי למנוע מאיראן להגיע לגבול שלה. מבצעים כמו "בית הקלפים" ככל הנראה יחזרו ב2020 ואולי בהיקף גדול הרבה יותר.

מכל זאת אפשר להבין כי משטר אסד יציב בסוריה והאיומים עליו הם נקודתיים. הוא לא יפול ב2020 אלא אם כן יקרה משהו מקיף כמו החלטה טורקית-אמריקאית להפיל אותו או התקפה ישראלית יוצאת דופן או משהו בסגנון הזה. בשביל ישראל היציבות של משטרו והכניסה האיראנית לא מאפשרת המשך ניטרליות כמו בשנים קודמות במיוחד לא כשלבנון של חיזבאללה ועיראק השיעית מתחברות עם סוריה למעין חזית קדמית של איראן לכיוון מזרח הים התיכון.

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram