04/12/2019

הכיתור הגאופוליטי

אזהרה: זהו התרחיש הקיצוני ביותר עבור ישראל.
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

בנובמבר 2019 פרסם משרד האנרגיה האמריקאי כי ארה"ב הגיע לשיא חדש בתפוקת נפט, 12.9 מיליון חביות ביום. אכן אלו חדשות משמחות עבור אמריקאים וכל מי שרוצה לראות אותה משגשגת, רק שעבור בעלות בריתה במזרח התיכון אלו חדשות פחות משמחות. האינטרס העיקרי של ארה"ב במזרח התיכון היה נפט וגז, וכשהיא לא זקוקה לאותו נפט וגז ויש לה שפע משל עצמה אז היא נסוגה מהמקום. הנסיגה המסיבית של אובמה מעיראק יצרה את הווקום שהביא למלחמה בסוריה והאביב הערבי זאת לצד ירידה דרסטית במעורבות הצבאית הישירה שלה במרחב שלנו. סעודיה נתונה למעשה במלחמת שלוחים נגד איראן שרק הולכת ומחריפה למלחמה של ממש. במאי 2019 החות'ים, בעלי הברית השיעים של איראן בתימן, תקפו בהתקפות רקטיות ורחפנים את צינור הנפט " מזרח-מערב" שלה, וקודם לכן תקפו פעמים רבות את עריה ברקטות. בספטמבר כביכול הם, ואולי דווקא איראן, תקפו פעמיים את מתקני הנפט החשובים ביותר של סעודיה במזרחה. ההתקפה הביאה לזמן קצר לשיתוק מחצית תפוקת הנפט הסעודית תוך אי יעילות של מערכת הפטריוט בהגנה נגד רקטות(זו עוצבה להגנה נגד מטוסים). אי התגובה האמריקאית לאותן התקפות, יחד עם אי התגובה האמריקאית להתקפות רבות של איראן במפרץ הפרסי(כולל הפלת מל"ט אמריקאי) באה לצד בדלנות נוספת שלה והיא נטישת הכורדים.

מאז 2015 אלו היו בעלי בריתה החשובים ביותר בסוריה ובמידה מסוימת בעיראק, היא סיפקה להם נשק וציוד רב כדי שיילחמו במדינה האסלאמית ויהוו משקל נגד לאיראן וסוריה של משטר אסד. אולם ב7 באוקטובר הצהיר טראמפ על נסיגה מצפון החלק הכורדי של סוריה, רוג'בה, מה שהביא כצפוי לפלישה טורקית שגרמה ל1,000 כורדים הרוגים ועוד כ 300,000 כורדים עקורים. למרות הצהרות קודמות של טראמפ על "הרס הכלכלה הטורקית" אילו פלישה כזאת תקרה אז לא היה שום הרס, להפך. ב13 בנובמבר 2019 הגיע ארדואן לוושינגטון ושם שני 2 המנהיגים דיברו על החזרת עסקאות נשק, הגברת השותפות בין המדינות והגברת המסחר. טורקיה היא מעצמה, השנייה בכוחה בנאט"ו, קניינית נשק חשובה, וגורם עוצמתי במזרח התיכון שארה"ב רוצה לצדה. ממשל טראמפ מצהיר פעמים רבות על רצון לסגת מהמזרח התיכון והוא מצהיר על רצון להוציא כל חייל אמריקאי מהמרחב, ובדומה לממשל אובמה עלול גם הוא להגיע להסכם עם איראן. מה שישאיר את ישראל, שוב פעם, לבד במרחב.

תוצאה אחת של נסיגה כזאת עלולה להיות שותפות טורקית-איראנית. טורקיה מקבלת 20% מהנפט שלה ו16% מהגז שלה, נכון ל2017 , מאיראן תלות כה גדולה בגז מביאה לשותפות וצורך של טורקיה באיראן. בנוסף לזה היא תלויה רבות בייבוא דלקים מעיראק וקטאר מה שמחייב שוב פעם שותפות עם איראן, והיא רוצה להגביר את הייבוא הזה ואת השותפות הכלכלית ומתנגדת לסנקציות נגדה. נסיגה אמריקאית בשילוב הסכם גרעין חדש תאפשר להן להגיע לפשרה כלשהי ביניהן על צפון עיראק, הכורדים, קטאר, הקווקז, וסוריה של אסד.

טורקיה תוכל לקבל את הגז שהיא רוצה, לחסל את הכורדים, ולחזק השותפות עם קטאר ואיראן תוכל לקבל הכנסה כספית גדולה וחופש פעולה רחב יותר מדרום לטורקיה והמפרץ הפרסי עד למזרח הים התיכון.

הגשר היבשתי האיראני כבר קיים ואסד, נכון להיום, ניצח במלחמה. ממשלת בגדד השיעית, המיליציות השיעיות של עיראק, האחיזה בסוריה של אסד, וההגעה ללבנון תוך העצמת חיזבאללה, כל אלו הם עובדה מוגמרת. מאז הניצחון של כוחות אסד על הסונים בחזית דרעא(הבשן) על גבול ישראל ביוני-יולי 2018 איראן כבר נמצאת על הגבול שלנו וביצעה התקפות ברקטות ורחפנים מספר פעמים אל עבר ישראל, האחרונה רק לפני חודש. הבעיה הקשה ביותר לישראל היא לא בסוריה עצמה, כרגע לפחות, כשאיראן מתבססת עוד בצפון ועוד יש לה לנצח את הסונים באידליב. אלא הבעיה היא לבנון.

לחיזבאללה יש ככל הנראה 130,000 רקטות. חלקן יכולות לכסות את כל שטח ישראל כמו הסקאד(עד 700 ק"מ) או הזילזאל(עד 210 ק"מ). עוד הוא נמצא במרוץ דיוק טילים, דיוק שנועד להפוך את הרקטות הטיפשות ביותר לבעלות יכולת דיוק במרכזי האוכלוסייה של גוש דן. באוגוסט 2019 צה"ל חשף את שמות הבכירים באותו פרויקט וכיצד הוא מתבצע. ישראל הגיעה לשני עימותים צבאיים מצומצמים עם חיזבאללה ב3 החודשים האחרונים, כשארגון זה כבר מונה בין 80-60 אלף לוחמים, בונה מנהרות משלו בדרום לבנון אל תוך שטח ישראל, ומתכונן להתקפת רקטות מסיבית תוך הכנות ללחימת גרילה במקרה של פלישה ישראלית לשטח הטופוגרפי ההררי של לבנון ואף אפשרות להתקפה על יישובי הגליל.

מאז 2017 ישראל הגבירה בצורה משמעותית את ההפצצות בסוריה כדי למנוע כמה שהיא יכולה את אותו פרויקט דיוק טילים. מדרום ישראל מנהלת מלחמת התשה כנגד ארגוני הטרור של עזה מאז מרץ 2018 אולם לא נגררת למערכה. על פי פרסום אחד ממאי 2019 יש לחמאס כ6,000 רקטות ואילו לג'יהאד האסלאמי 8,000 ולשניהם יחד עשרות אלפי לוחמים, בניית מנהרות, הכנות ללחימה בשטח עירוני צפוף, ואף מלט"ים. חודש שעבר הג'יהאד האסלאמי ירה 500 רקטות אל עבר ישראל. הרצועה יכולה בקלות להיות משומשת כדי לגרום לצה"ל להתמקד בדרום. בצוק איתן, לחימה שנמשכה 50 ימים, כל חטיבות החי"ר הסדירות, יחידות עילית, סיירות, שריון, מילואים ועוד פעלו ברצועה מה שכמובן הפחית משאר חלקי הארץ. חלק גדול מבעיה יכול היה להיפתר אילו מצרים הייתה פותחת את מעבר רפיח אבל היא לא עושה את זה ורוצה לשמור את צה"ל עסוק ברצועה ואת ישראל מוטרדת בגלל הערבים של עזה.

מצרים נמצאת בתהליך התעצמות צבאית מסיבי: הכפלת סד"כ מובילי הטנקים שלה, הכפלה של פי 10 של גשרים ומובילים מעל תעלת סואץ, בניית נמלי ים, בניית נמלי תעופה בסיני, הכפלת סד"כ כוח הרגלים בסיני תוך הפרת הסכם השלום, בניית מתקני ראדר ואלקטרוניקה, שוב תוך הפרת הסכם השלום(אלו בפברואר-מרץ 2018 גרמו לבעיות קליטה בנגב בטענה של" לחימה בטרור").

על פי insider business הצבא המצרי הוא כבר ה12 החזק בעולם בעוד ישראל היא רק במקום ה17(טורקיה במקום ה-9 )ולפיו הצי המצרי הוא ה-6 בגודלו בעולם. הצבא המצרי ואולי במיוחד הצי שלו נמצאים בתהליך התעצמות, מצרים מרחיבה את צי הצוללות שלה ולאחרונה פורסם כי היא מתכננת לרכוש צוללות נוספות מסין לצד רכש טילי ים-קרקע. בנוסף לכך באתר נציב.נט פורסם כי מצרים מתכננת לרכוש מרוסיה מערכת p-300-k במידה וידיעה זו נכונה אז זה אומר כי היא תוכל ליירט כל כלי שיט(לרבות נושאת מטוסים) מהחוף שלה בטווח של עד 350 ק"מ, כלומר לפגוע בכל מתקן ישראלי.

רוסיה ומצרים נמצאות בשותפות צבאית גוברת באוקטובר 2016 הן קיימו תרגיל צבאי באדמת מצרים , ובנובמבר 2019 פורסם כי רוסיה מתכננת לבצע תרגיל ימי גדול בדרום הים התיכון. למצרים יש אינטרס למנוע מישראל לחבור לקפריסין ויוון כדי לשמור את הגז אצלה ולרוסיה יש אינטרס להיות דומיננטית בים התיכון תוך כיתור טורקיה מדרום ושמירת משטר אסד לצידה ולא לצד איראן.

רוסיה קיבלה את נמל טרטוס בינואר 2017 לחכירה של 49 שנים ו 25 שנים הארכה אוטומטיות נוספות לאחר מכן. היא משכנת במקום כלי שיט ולפי צילומי לוויין מרחיבה את הנמל. כלי שיט שלה מפציצים את הכוחות הסונים בסוריה זאת לצד בסיס התעופה בחמיימים שנמצא בידי רוסיה. רוסיה מקיימת תרגילים ימיים במזרח הים התיכון ושואפת מזה מאות שנים לנמל במים חמים ורוצה לחזור לעגון באופן קבוע במצרים וסוריה כפי שעשתה בחלק מימי המלחמה הקרה. בספטמבר 2018 היא קיימה תרגיל ימי גדול עם 25 כלי שיט ו30 מטוסים במזרח הים התיכון,מה שגרם לשיבושי טיסה לישראל. ביוני 2019 מטוסים שלה שטסו מעל לים התיכון כמעט התנגשו באמריקאים והיא חשה בעלת כוח בים הזה. "קלף ההיזק" של ישראל נגד רוסיה ומשטר אסד למעשה התבטל. אותו קלף היה איום שאילו איראן תתקרב יותר מ80 ק"מ אל עבר הגבול הישראלי או שאסד יתעצם יותר מידי אז ישראל תתקוף ותחליש אותו מה שיחזק את הסונים. אולם הסונים הובסו כרגע בכל סוריה מעבר לאידליב ואין לישראל איך לאיים\ללחוץ על אסד ורוסיה. באוקטובר 2018 רוסיה הכריזה על העברת מערכת ה300-s לאסד, העברה שממנה ישראל חששה זמן רב. אותו מערכת סופקה  לו ב2019 ומגבילה את יכולות ההתקפה האוויריות של ישראל בסוריה. ישנה האפשרות כי רוסיה, במידה ותרצה להגדיל את הכוח שלה דרומה בלבנון, אז תספק לה ולמעשה לחיזבאללה מערכת 300-s או אפילו למצרים ולכל מי שחושב שזה תסריט הזוי אז בבקשה שיראה כי רוסיה מספקת לאיראן את המערכת הזאת מאז 2015 .

ב2012 פורסם כי חיזבאללה מחזיק בטילי ים-ים רוסיים מסוג "יאחונט" עם טווח פגיעה של עד 300 ק"מ וראשי נפץ של 300 ק"ג(עוד הם מחזיקים בטיל ימי מונחה gps גם עם טווח פגיעה של עד 300 ק"מ). פרויקט דיוק הטילים הוא גם ימי ואלו יוכלו לפגוע באסדות הגז של ישראל ואפילו בחיפה ומתקני הזיקוק דרך הים. ביולי 2006 הוא פגע באח"י חנית עם טיל נגד ספינות איראני-סיני מסוג c-802. ביוני 2018 חיל הים ביצע תרגיל להגנת מתקני הגז של ישראל עם טילי "ברק" נגד ה-"יאחונט" והכריז על תרגיל מוצלח.

על פי האלוף יצחק בריק בזמן מלחמה ישראל תספוג 2,000 רקטות וטילים ביום כי כרגע המערכות הקינטיות לא יכולות לספק הגנה וכל ישראל על נמלי התעופה שלה, הבסיסים, תחנות החשמל, אסדות הגז ועוד יהיו חשופים. יותר מכך לא ברור האם לישראל יש את היכולת לבצע תמרון קרקעי אל תוך לבנון, סוריה, ועזה בו זמנית על מנת להשמיד את האיום הרקטי.

בכל אופן זו לא הנקודה פה אלא הכיתור הגאו-פוליטי, אפשר להוסיף פה גם את האיום של טורקיה כי זו יורדת דרומה וגונבת גז מקפריסין תוך שהיא מעצימה בצורה ניכרת את הצי שלה במזרח הים התיכון, הים האגאי, והים השחור תוך לחץ על קפריסין ויוון בעלות הברית של ישראל.

אותו כיתור, שעלול לקרות אילו אין ברית הגנה או לפחות שותפות יציבה עם ארה"ב, מגיע בכמה נקודות:

 • מצרים בעלת כוח צבאי גדול מידי בסיני ומזרח הים התיכון כשהיא פורשת מהסכם השלום ומושכת לצידה את קפריסין ויוון ואלו מכווינות את הגז שלהן אל מצרים במקום בשותפות עם ישראל כשמצרים יכולה להעניק להן הגנה ימית מול טורקיה. ומצרים חוזרת להיות שחקן צבאי מאיים בסיני.
 • איראן הופכת להיות הכוח החזק ביותר בעיראק, סוריה, ולבנון ואין אופוזיציה סונית או שיעית שיכולה לערער עליה. היא מאיצה את פרויקט הטילים שלה בעיראק וסוריה, כולל בדרומה, עם יכולת פגיעה מסיבית בישראל ושיכון עשרות אלפי חיילים שיעים בסוריה.
 • החות'ים בתימן הפכו להיות הכוח הדומיננטי תוך פשרה עם הסונים של עדן ואולי אפילו קבלת חסות איראנית על אותם סונים כשמצרי באב אל מנדב הפכו להיות איום רציני וממשי עבור ישראל
 • חיזבאללה, הג'יהאד, והחמאס הגבירו את היכולות הרקטיות שלהם בשילוב הגנה תת קרקעית ויכולות נ"מ. עם דיוק טילים רחב כנגד גוש דן.
 • ירדן, מפאת חוסר תמיכה אמריקאית, עוברת לצד טורקיה או איראן.
 • טורקיה ואיראן מגיעות לשותפות אנרגטית וכלכלית.
 • סעודיה נאלצת להגיע לפשרה כלשהי עם איראן\טורקיה ויוצאת מברית עם ישראל.
 • שארית ההתנגדות הכורדית נמחצת.
 • טורקיה ומצרים מגיעות לפשרה כלשהי.
 • יש יכולות סייבר גבוהות יותר לאיראן ובעלות בריתה עם יכולת התקפית חזקה בסייבר.
 • רוסיה הופכת עוינת לישראל במקום תיאום ביטחוני ומזרח הים התיכון נהייה מסוכן לשיט ישראלי.

מדובר פה בהתפתחות איטית והדרגתית כישראל בעשור האחרון קיבלה קו ניטרלי במזרח התיכון, מעבר להתקפות נקודתיות נגד איראן בסוריה ולאחרונה בעיראק, כשצעד אחרי צעד כל המתנגדים של ישראל מכרתים אותה גאו- פוליטית. אפשר היה להוסיף פה גם את ערביי יו"ש או חלק מערביי ישראל שעוינים את המדינה והופכים להיות גורם חתרני ממומן בגלל אותו כיתור, כולו הוא התפתחות איטית והדרגתית שעלולה לכתר את ישראל עד כדי שחמט.

עכשיו חשוב לציין כי זה התסריט הקיצוני ביותר, הסיכוי שהוא יקרה הוא נמוך ותלוי עד כמה ישראל תינטש על ידי ארה"ב ועד כמה האמריקאים יהיו או לא יהיו מעורבים במזרח התיכון. המצב הזה חייב ויכול להיות נמנע אילו ישראל תגיע לברית הגנה, לחץ חזק בלובי שלה בוושינגטון להמשך מעורבות אמריקאית, והכנות מקיפות לקראת תמרון קרקעי ומתקפת מנע נרחבת.

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram