12/10/2019

ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה

כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

המעורבות הטורקית בסוריה באה בעיקר כנגד הכורדים הרבה יותר מאשר נגד משטר אסד ואיראן. כיבוש ג'רבלוס נועד מצד אחד לפגוע במדינה האסלאמית ומצד שני לנתק כל קשר בין מובלעת עפרין הכורדית למזרח סוריה בה הsdf  הכורדי היה ועדיין בשליטה מלאה עם חסות אמריקאית. בתחילת 2018 טורקיה גם כבשה את עפרין תוך גירוש ככל הנראה עד 300,000 כורדים מהמקום אל אזור חלב. הלחימה של הטורקים נגד הכורדים בעפרין ממשיכה והיא בעיקרה לחימת גרילה ולוחמה בטרור. אולם טורקיה דורשת לכבוש את כל צפון מזרח סוריה, כלומר אזור רוג'בה הכורדי על מנת להביס את ה ypg שהינו פלג צבאי של הpkk  ארגון טרור כורדי הנלחמים בטורקים. הדרישה הזאת של טורקיה חוזרת חדשות לבקרים עם הפצצות על צפון מזרח סוריה ונוכחות צבאית גדולה על גבול טורקיה-סוריה לקראת פלישה כזאת. היא מנועה מכך כרגע בשל הנוכחות האמריקאית במקום והאיום של ממשל טראמפ כי אילו תפלוש אז תסתכן בסנקציות אמריקאיות. אולם ישנם מגעים בין המדינות ליצירת אזור פירוז בעומק של כ30-40 ק"מ דרומה מהגבול הטורקי לשם כוחות טורקיים ייכנסו ואמריקאים וכורדים ייסוגו. מעבר לחשיבות הביטחונית הזאת לטורקים יש במקום גם חשיבות כלכלית לתעשיית הטקסטיל שלה וליישוב פליטים סורים.

טורקיה משכנת בתוכה כ3.6 מיליון פליטים מסוריה שהגיעו אליה במהלך המלחמה. 130,000 מהם כורדים אבל רובם ערבים סונים. חלקם משתלבים בתעשיות מקומיות כמו בניין ומסיק זיתים או ייצור שמן זית אבל דבר זה גורם לאי נוחות בקרב האזרחים הטורקים שלא מעוניינים בשילובם של הערבים בקרבם, אותה נוכחות אף החלישה את הakp  במחוז דרום מזרח אנטוליה בבחירות האחרונות. לכן החודש ממשלת טורקיה הצהירה כי היא מתכננת ליישב 700,000 פליטים בצפון סוריה באותו שטח מפורז. יישוב מוצלח כזה יוביל בטווח האחרון ליישוב שאר הפליטים הסורים בצפון סוריה כשהיא קרב מנהלת יישוב מחדש כזה בג'רבלוס ועפרין, בהם רוב המיושבים מופנים לחקלאות. התיישבות מחדש כזאת יכולה גם להיות בצפון עיראק אילו מבצע "מגן החידקל" הטורקי ייצא לפועל.

אבל במה אותם אנשים יעבדו? התשובה היא חקלאות ובעיקר במגזר הכותנה לטובת תעשיית הטקסטיל. צריך לזכור פה כי לטורקיה יש את מרב המים במזרח התיכון. יש לה 2,939 מ"ק מים מתחדשים לנפש ב2014. פי 3 מאשר בעיראק וקרוב לפי 10 מאשר בסוריה. הסיבה לכל כך הרבה מים היא כמובן העובדה כי טורקיה הנה הררית ביותר ובה יש את מקורות הפרת והחידקל. לטורקיה יש חקלאות מתקדמת ברמה האזורית והינה היחידה במזרח התיכון שהיא יצואנית חיטה ולא יבואנית. ב2006 היא הפיקה כ2 מיליון טון חיטה וסוריה כחצי מיליון. פריסת ייצור החיטה הטורקית היא רחבה, כש15% ממנו הוא במחוז דרום מזרח אנטוליה והשאר בעיקר במרכז ומערבה. ואילו ייצור החיטה הסורית היא בעיקר ברוג'בה(מזרח המדינה). מחוזות א-ראקה, אל-חסכה, ודיר א-זור אחראים לייצור 73% מהחיטה הסורית והשאר בעיקר בצפון מערבה שם הטורקים כבר שולטים בחלקם. מה שאומר שהשתלטות על צפון רוג'בה תתן לטורקיה את האדמות הפוריות ביותר במדינה עם הנגישות למים של דרום מזרח אנטוליה כדי להגביר את ייצור החיטה. לא רק לעצמה אלא גם לשאר המזרח התיכון, וזהו כוח רציני. לטורקיה אין שום תלות בייבוא דגנים לעומת שאר מדינות המזרח התיכון והיא בעודף דגנים של 0.2% לעומת עיראק שצריכה לייבא 78.2% מהדגנים שלה, מצרים 34.1%, סעודיה 75%, וירדן 90%. הצלחה טורקית מאוחרת יותר ברוג'בה תתן לה יכולות ליישב במקום את הפליטים הסורים ולהגביר את ייצור החיטה כי אחרי הכול לא רק שהמקום הזה הוא פורה ומישורי ולעומת שאר סוריה לא סובל מבצורת חריפה והרס כבד, הוא גם קרוב לסכרים של דרום מזרח אנטוליה. למדינות כה תלויות בייבוא מזון כמו מצרים וירדן מדובר בתלות בטורקיה אילו תאבדנה את האפשרות לייבא מארה"ב ורוסיה.

לזה אפשר להוסיף את הרחבת ייצור הכותנה ותעשיית הטקסטיל הטורקית המתקדמת. היא למעשה ספקית הטקסטיל ה6 בגודלה בעולם והשלישית הגודלה לאיחוד האירופאי. 9.4% מהייצוא שלה הוא טקסטיל וייצוא זה התרחב ב2018 ב8-10%. 5 המדינות הגדולות ביותר אליהן היא מייצאת הן: גרמניה, בריטניה, ספרד, צרפת, והולנד. ב2016 ייצוא הטקסטיל שלה עמד על 14.7 מיליארד דולר(ירידה מ16.2 ב2014) כשלישראל הוא עמד באותה שנה על 265 מיליון דולר.

אין ספק שההנעלה והלבשה הטורקיים מכניסים לה כסף רב אבל בשבילם היא זקוקה לכותנה ואכן היא יצרנית כותנה גדולה. ב2013 היא הפיקה 877,500 טון כותנה(ירידה מ954,600 ב2011) כשבסוריה תפוקת הכותנה הייתה ב2013 220,475 טון, זהו שינוי לא גדול לעומת 2009 של 224,300 טון. הסיבה לכך שתעשיית הכותנה הסורית לא נפגעה היא כי רובה נמצאת בצפון מזרח סוריה באזורים הכורדיים. במחוזות א-ראקה ואל-חסכה מיוצרים 62% מהכותנה שלה והשאר בעיקר במחוזות עפרין, ג'רבלוס, וחלב. אלו גובלים בריכוזי הפקת הכותנה הטורקיים כלומר מחוז דרום מזרח אנטוליה בו 58% מהכותנה שלה מופקת. 22% נוספים מופקים במחוז האגאי. מה שמשותף לשניהם הוא ריכוז הנהרות הגדול מההרים שחשוב ביותר להפקת כותנה הצורכת מים רבים, אפשר במקרה הזה להיזכר בימת אראל במרכז אסיה שמתייבשת כי ברה"מ הטתה את מי הנהרות שלו לצורך הפקת כותנה. דרום מזרח אנטוליה שופע בסכרים טורקיים, למעשה יש בו 20 סכרים(בהם סכר אטאטורק הענק) ועוד 12 בבנייה. הסכרים הטורקיים, על פי משרד האנרגיה הטורקי אחראים לייצור 22% מהחשמל שלה עם אפשרות לייצר 32%. כלומר אילו תחליט להגביל את זרימת המים דרומה.

המסקנה מכך מאוד ברורה לטורקיה יש את האפשרות הצבאית לפלוש לצפון סוריה, אזור עם אדמה עשירה ונגישה למים רבים מדרום מזרח אנטוליה, שכבר גובל באזור עם הפקת כותנה רבה ובו יש הפקת כותנה רבה, שיכולה להיות מופנית להרחבת תעשיית הטקסטיל של טורקיה שבלאו הכי הנה אחת הגדולות בעולם, ולהשתמש ביישוב הפליטים הסורים במקום ככוח אדם כשהיא בלאו הכי כבר עושה את זה אבל כרגע בהיקף הרבה יותר מצומצם.

*חשוב לציין פה שהממשל הטורקי לא הכריז כי הוא יפלוש לצפון סוריה ועיראק בשביל רווחים כלכליים וחקלאיים אלא מסיבות ביטחוניות ואכן הוא עושה\יעשה זאת מסיבות ביטחוניות וכדי ליישב את הפליטים הסורים. אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש פה יתרון כלכלי תזונתי עצום בשבילה שהיא תוכל לנצל ואכן תנצל בשביל הרווחים שלה.

הורדת pdf עם מקורות מידע

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram