12/10/2019

האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?

בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

ב3 באוקטובר נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הפתיחה של הכנסת ה-22. בנאומו הוא דיבר על הצורך הדחוף בממשלת אחדות בגלל האיום האיראני וכי נדרשות החלטות כי הוספת מיליארדי ₪ לתקציב הביטחון בגלל המשך הניסיון של איראן להתבסס סביב ישראל ולפגוע בה. האיום האיראני הוא לא דבר חדש בכלל וכך גם לא הצהרות ראש הממשלה בנושא. מה שחדש פה זו האפשרות שממשל טראמפ יגיע להסכם עם איראן.

כבר בחודש מאי בהצהרה משותפת עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה טראמפ הצהיר כי הוא לא מתכוון להפיל את משטר האייתוללות ולאיראן יש פוטנציאל כלכלי עצום אילו רק תוותר על הנשק הגרעיני, באומרו שיש לה פוטנציאל כלכלי עצום הוא מתכוון שהיא יכולה לצמוח כלכלית מהר לאחר הסרת הסנקציות ולקבל זרם השקעות גדול מהמערב. הוא אישר לאבה להגיע לאיראן חודש לאחר מכן כדי לנסות לתווך בינה לבין ארה"ב. למרות אין ספור התקפות של איראן במפרץ הפרסי בין מאי עד ספטמבר 2019 ארה"ב הבליגה על כל ההתקפות האלו, כולל החרמת מכלית בריטית והתקפות טילים על סעודיה. בפסגת הg7 טראמפ חזר על הצהרות דומות בנוגע לאיראן ובסוף ספטמבר, לאור העצרת הכללית של האו"ם, היו פרסומים על פגישה אפשרית בינו לבין רוח'אני.

יש כאן בעיה גדולה. בישראל טראמפ נתפס עם כניסתו לתפקיד כמי שיפיל את איראן על הברכיים. אי אשרור הסכם הגרעין באוקטובר 2017 ואז הפרישה מהסכם הגרעין במאי 2018 באה עם 12 דרישות מאיראן כדי להתפרק מנשק גרעיני. אלו חלק מהדרישות: להתפרק מכל יכולת גרעינית, להפסיק את פרויקט הטילים הבליסטיים, להפסיק לתמוך בחיזבאללה החות'ים וחמאס, להפסיק לתמוך בטליבאן, להפסיק את האיומים על סעודיה וישראל ועוד. בשלבים עד אוגוסט ונובמבר 2018 הוטלו עליה סנקציות מלאות כשנוספות הוטלו מאוחר יותר כולל על משמרות המהפכה. הכלכלה האיראנית נפגעה ובסוף 2017 תחילת 2018 אף היו בה הפגנות נרחבות על רקע כלכלי ונגד מדיניות החוץ האיראנית.

זו הייתה בדיוק האסטרטגיה הישראלית ישראל מבינה והבינה כי איראן לאט ובבטחה בונה סביבה טבעת חנק. היא משתלטת ומחזקת את חיזבאללה, משתלטת על עיראק דרך מיליציות שיעיות מקומיות כולל השתלטות כלכלית, היא מתחזקת ביחד עם רוסיה את משטר אסד בסוריה ומטהרת סונים מהמקום, היא משתלטת על תימן דרך החות'ים(אנצאר אללה), היא חותרת בגלוי להשתלט על המפרץ הפרסי, על מרכז אסיה, על הקווקז, למשוך לצדה את פקיסטאן, הודו, סין, ירדן, ומצרים כולל חיזוק הקשר עם טורקיה באמצעות אנרגיה. וכמובן יש את פרויקט הגרעין אבל כשמסתכלים על התמונה הכוללת רואים שהוא שולי לעומת המטרות הגאו-פוליטיות האחרות שלה.

לכן מה נותר לישראל לעשות? אפשרות אחת היא התקפה ישירה. כלומר לצאת בו זמנית להתקפה נגד איראן ושלוחיה בעזה, בסוריה, ובלבנון, כולל הפצצות עומק בעיראק ואפילו הפצצות עומק באיראן עצמה כדי להשמיד את השלוחים שלה, לפגוע קשות באוכלוסייה השיעית-עלווית-עזתית עליה היא מתבססת. ולחסל מתקנים חשובים שלה באיראן עצמה. רק שיש פה כמה בעיות:

  • התקפה כזאת תגרור מיידית התקפה רקטית על העורף הישראלי מכיוון עזה ולבנון בעיקר שעלולה לפגוע קשות בכלכלה הישראלית ולגרום להרס גדול בתשתיות עם מאות ואף אלפי הרוגים אזרחיים עד כדי השבתת נמל התעופה במרכז הארץ.
  • מאות ואף אלפי הרוגים לצה"ל בהתקפה על לבנון, סוריה, ועזה. בעזה זו לחימה עירונית קשה ואילו בלבנון זו לחימה הררית קשה נגד גרילה מחופרת ומאומנת היטב.
  • אפשרות לאובדן עשרות מטוסים ונפילה של טייסים בשבי בהתקפות באיראן ובעיראק, במיוחד כשאיראן חמושה במערך טילי הs-300.
  • פגיעה ביחסים עם מדינות כמו צרפת, איטליה, רוסיה, סין, הודו ואחרות שרוצות או להשקיע באיראן, או משתפות איתה פעולה אנרגטית, או תלויות בה לייבוא נפט וגז.

ככה שזו בעיה רצינית. האם יש חלופה? כן והחלופה הייתה לבודד את איראן. אם היא לא תוכל לייצא נפט וגז עליהם היא מתבססת אז היא תפשוט את הרגל. אם היא לא תוכל לייצא רכבים ואלומיניום ופלדה ולמעשה לא תוכל לייצא או לייבא שום דבר במוקדם או במאוחר היא תגיע למצב שאין לה כסף למזון האוכלוסייה עלולה לגווע לצאת להפגנות נגד השלטון והמיעוטים להתקומם נגד השלטון בטהראן. בגלל בעיות כלכליות היא לא תוכל להעביר כסף כלל לשלוחיה במזרח התיכון ואלו יתמוטטו כלכלית ויובסו על ידי מיליציות סוניות ומדינות המפרץ. ואז אין כל צורך בהתקפה ישראלית.

בשביל שאסטרטגיה כזאת תצליח ישראל צריכה, סליחה לא צריכה, חייבת את ארה"ב לצדה. איראן מבודדת עוד מאז המהפכה האסלאמית בה ב1979 עם סנקציות ואמברגו נשק מערבי והיא כבר התאימה את עצמה למצב של בידוד כלכלי. ממשל אובמה הטיל עליה סנקציות קשות שכללו את שיתוף הפעולה של האיחוד האירופי. שיא הסנקציות היה בין 2012 ל2015. היא לא יכלה לסייע לשלוחיה והסונים, כולל המדינה האסלאמית, שגשגו באותן שנים כשאסד היה על סף נפילה, בגדד על סף מצור, והסונים איימו לחדור לתוך איראן. ישראל שמרה על ניטרליות בנוגע לסוריה והחליטה לא להתערב. אולם הסכם הגרעין ב2015 שחרר לה כספים רבים, 150 מיליארד דולר על פי טראמפ, והיא חזרה להיות מעצמה אזורית. בתוך זמן קצר אסד ניצל ויצא במתקפת מנע, המיליציות השיעיות בעיראק התחזקו ויצאו בהתקפה צפונה, וחיזבאללה הפך להיות כוח אימתני.

חזרת טראמפ עם הסנקציות הביאה לתקווה. אבל נראה כרגע כי התקווה הזאת הייתה מופרזת. כדי שהסקנציות תצלחנה להכניע את איראן כלכלית ולגרום לה לעמוד ב12 הנקודות שארה"ב הציבה במאי 2018 האמריקאים צריכים לפעול בכמה רמות:

  • בידוד כלכלי של איראן עם נוכחות ימית במפרץ הפרסי כדי לוודא שאין הברחות נפט ומטבע זר לאיראן(לא קורה).
  • נוכחות ימית חזקה במפרץ הפרסי ופגיעה בכלי שיט של איראן במידה והיא פוגעת בכלי שיט של בעלות הברית האמריקאיות כשמטרת הפגיעה שלה היא להציג חוסר אינטרס אמריקאי לפעול במפרץ וחוסר נכונות אמריקאית לכפות את הסנקציות האמריקאיות(לא קורה).
  • המשך נוכחות אמריקאית חזקה בסוריה ועיראק עם הרחבת הכוחות המקומיים שלה כולל כיבוש הגשר היבשתי האיראני, מעבר אל קאעים, כדי למנוע את הקשר שלה לאסד ולבנון(לא קורה).
  • המשך נוכחות באפגניסטאן ולחימה בטליבאן כדי שאיראן לא תוכל להרחיב את הכוח שלה למרכז אסיה, חיוב ועמידות לשבת במקום עד שהמטרה תושג(לא קורה).
  • פריסת כוחות גדולה יותר במפרץ הפרסי ומזרח סעודיה(לא קורה).
  • נוכחות ימית קבועה במזרח הים התיכון עם נושאת מטוסים שתהייה מוכנה לפגוע בחיזבאללה עם איום לכך(לא קורה).

כלומר אין מנופי לחץ מעבר ללחץ הכלכלי. יותר מזה בנקודה השלישית. אנחנו רואים כי ארה"ב מוכנה לסגת במהרה מסוריה ולנטוש את הכורדים לטובת הטורקים. אין לה שום כוונה להישאר שם וטראמפ חוזר על כך לעיתים קרובות כי מטרתו היא נסיגה. טראמפ מאיים על סעודיה כי תושמד אילו לא תרכוש נשק אמריקאי.

כלומר איזה תמריץ יש לאיראן להאמין שארה"ב פה ללחוץ עליה בצורה צבאית ישירה עד שתיכנע כשהוא מצהיר על רצון להיפגש עם רוח'אני וכבר נפגש עם קים ג'ונג און לפני שזה התחייב למשהו?

צריך להבין אין כאן גינוי לנתניהו או לישראל על האסטרטגיה שבחרו. זו הייתה הטובה ביותר בהתחשב בנסיבות. כלכלת ישראל צמחה ב40% בעשור האחרון, ישראל הגיע לשיא תיירים ב2018 ושיא מחודש ב2019, ההייטק ומרכזי מו"פ שלה מתרחבים. יש זרם השקעות הולך וגובר אליה ולתעשיות הדיגיטליות שלה. זו הצלחה כלכלית משגשגת וגם הצלחה דמוגרפית משגשגת של עם ישראל. במצב של מלחמה עם התקפת טילים זה פשוט לא יכל לקרות. ישראל בונה קשרים וכוח דיפלומטי דרך אותה הצלחה כלכלית ככה שבצורה עקיפה היא מתחזקת ברמה האזורית מבלי להיכנס למלחמה.

אבל שוב לא ישראל היא זו שמובילה את הסנקציות אלא ארה"ב. כשנתניהו נאם בקונגרס האמריקאי ב2015 כנגד הכוונה של אובמה לחתום על הסכם גרעין וכשהוא קורא לקהילה הבין לאומית לגנות את איראן תוך שהוא חושף את ארכיון הגרעין שלה הוא מנסה לשמור את ארה"ב מחויבת לסנקציות נגדה. כבר ראינו איך מדינות כמו יפן, קוריאה הדרומית, סין, אינדונזיה, והודו(שלהן יש אינטרסים מנוגדים) יכולות להיות מאוחדות ברצון להמשיך לרכוש גז ונפט מאיראן. ככה שחובה את ארה"ב לצד ישראל.

אבל אם ארה"ב של טראמפ מגיע להסכם עם איראן, נניח שהיא מחויבת להפסיק את פרויקט הגרעין והטילים הבליסטיים שלה, בתמורה להסרת הסנקציות וזאת יחד עם נסיגה אמריקאית מעיראק סוריה ובמיוחד מעבר אל טנף? אז שום דבר לא מונע מאיראן את ההון הנדרש כדי להמשיך לבנות את טבעת החנק סביב ישראל ולהתכונן להתקפה נגד סעודיה.

אולי זו ההתנהגות האמריקאית הנוכחית היא רק מכשלה זמנית ואולי זה רק חלק מאסטרטגיה כוללת כדי להכניע את איראן ואולי עוד יש אפשרות לשבור ולהכניע אותה כלכלית. ואולי אנחנו צריכים לחשוב על אסטרטגיה אחרת?

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram