22/01/2020

ביקור פומפאו בבלארוס

האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

ב29 בדצמבר 2019 צייץ מייק פומפאו בחשבון הטוויטר שלו הוא מתכנן לבקר באוקראינה, בלארוס, קזחסטאן, אוזבקיסטאן, וקפריסין. מלבד קפריסין כל המדינות האלו נמצאות בטווח ההשפעה הרוסי ו\או יש לרוסיה אינטרס ביטחוני ישיר בהן והיא לא מוכנה לוותר על האחיזה בהן למען ביטחונה והישרדותה. למעשה ב4 בינואר היה אמור פומפאו לבקר בבלארוס. זה היה אמור להיות הביקור הראשון של מזכיר המדינה האמריקאי(המקבילה של שר החוץ) באותה מדינה מאז התפרקות ברה"מ ולמעשה מאז ומתמיד. קודם לכן ב29 באוגוסט ביקר בה מי שהיה אז היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון בולטון. בולטון הוא בעל עמדות אנטי-רוסיות מובהקות ועצם ביקורו בה, כשהוא בתפקיד, מראה עד כמה מדינה זו הולכת ומתקרבת מערבה כשרוסיה לא רוצה לאבד אותה וממשיכה בניסיונות שלה לשלוט בה בצורה עקיפה דרך הכלכלה, האנרגיה, והתקשורת המקומיות כך שהיא על העומק האסטרטגי שלה תהייה מדינת בובה רוסית.

פומפאו לא ביקר בה ב4 בינואר בשל חיסול סולימאני והפגישה נדחתה ל1 בפברואר 2020. נשיא בלארוס, אלכסנדר לוקושנקו, מנסה לשמור על יחסים טובים הן עם רוסיה והן עם המערב וככל הנראה רוצה שמדינתו תקבל השקעות מערביות ואולי אפילו סוג של יחסים ביטחוניים מעבר לרוסיה. הוא מצדו רוצה להיות עצמאי, לא כפוף לפה או לפה, לרוסיה גם כפיפות שלו למערב או אפילו עצמאות שלו הם סיכון, למערב מספיק שהוא לא יהיה כפוף לרוסיה והמערב מתחזק מול הרוסים. לפולין והמדינות הבלטיות, וכמובן שלרומניה וממשלת קייב מדובר במצב מעולה לרוסיה לא. ב19 בינואר במהלך וועידת ברלין של המעצמות שרוצות לסיים את המלחמה בלוב(לפחות הצהרתית) פומפאו ופוטין נפגשו, כמובן שהפגישה לא ציננה את המתיחות בין המדינות. נחכה לראות האם פומפאו יגיע למינסק ומה ביקור כזה יניב.

בשבועות האחרונים זה נראה שפוטין מכין את עצמו לכהונה נוספת למרות שאמור לסיים את כהונתו סופית ב2024. הוא מפטר אויבים פוליטיים או מחליש אותם תוך חיזוק מעמדו עוד יותר. פוטין מאמין חזק באיום החיצוני על רוסיה ופועל להחזרת השליטה הרוסית על מדינות הלוויין הקודמות שלה. הוא נשיא לוחמני מכל בחינה: גאורגיה, אוקראינה, צ'צ'ניה, סוריה, לוב, עם איומים גוברים על פולין והמדינות הבלטיות תוך הכנות צבאיות בבלארוס למלחמה כזאת. המשך שלטונו והכנה להמשך שלטון כזה היא המשך הכנות למלחמה למען התרחבות מערבה כנגד פולין. בחודש שעבר הוא אף האשים את פולין שהיא אחראית לפרוץ מלחמת העולם השנייה והאשים גם את צרפת ובריטניה שגררו את ברה"מ למלחמה. פולין עצמה יחד עם המדינות הבלטיות מחזקות את צבאן לקראת מלחמה נגד בלארוס. סיפוח בלארוס לרוסיה אומרת שהגבול בין רוסיה לוורשה יצטמצם מ714 ק"מ ל140 ק"מ, ולהפך, מצב של מעבר בלארוס למערב(כל שכן לנאט"ו) יצמצם את הגבול בין פולין למוסקבה מ920 ק"מ ל430 ק"מ, שיא הפחדים של רוסיה.

בלארוס עלולה להיות גורם למלחמה גדולה יותר ואפילו כוללת במזרח אירופה(בדגש על האזור הבלטי). כשמצד אחד פולין עלולה לתקוף בקלינינגרד או רוסיה את הבלטיות מה שיצית מלחמה גדולה יותר.

נראה בשבועות הקרובים כיצד הדברים יתפתחו.

רוסיה תוקפת את פולין
האזורים במזרח אירופה שהם שטח חוצץ רוסי מערבה תוך איום להתנגשות בפולין | mapchart.net

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram