12/10/2019

ארדואן רוצה גרעין?

למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

" אחזקה של יכולות גרעיניות צריכה להיאסר לכולם או להתאפשר לכולם" את המילים האלו נשא נשיא טורקיה ארדואן בנאום שלו בעצרת הכללית של האו"ם בספטמבר 2019. במה שנראה כניסיון להשיג לטורקיה יכולות גרעיניות צבאיות. בו זמנית באותו נאום הוא האשים את ישראל כי זו מבצעת כביכול רצח עם ברצועת עזה, קשה יותר מאשר שואת היהודית, והוא הציג את מפת ההתנחלויות והתיישבות היהודית ואיך ישראל כביכול מבצעת טיהור אתני(הוא גם הציג מפה איך הוא מתכנן לכבוש את החלק הכורדי של סוריה).

בתחילת אותו חודש הוא נשא נאום בטורקיה שבו הוא הצהיר כי זה לא מתקבל על הדעת שמדינות בעלות יכולת גרעינית תגבלנה את טורקיה להתגרען בעצמה. בו הוא תקף את ישראל על שהיא מחזיקה ביכולות גרעיניות והאשים אותה בהפחדת מדינות המזרח התיכון וכי זו אף מאיימת על הסביבה. למרות שטורקיה יחד עם חברת האנרגיה הרוסית "רוסאטום" בונות כורים גרעיניים ברחבי המדינה למטרות ייצור חשמל לא צריך לראות את הנאומים האלו ככוונה לייצר לטורקיה נשק גרעיני, לפחות לא בטווח הנראה לעין. כרגע יש בשטחה, בבסיס האמריקאי אינג'רליק, נשק גרעיני אך זה שייך לארה"ב ועלול להיות מועבר לרומניה או יוון.

טורקיה רוצה להרחיב את ייצור החשמל על ידי אנרגיה גרעינית בתוך המדינה לצד אמצעים אחרים להרחבת ייצור החשמל שלה. היא תומכת בחתירה של איראן ליכולות גרעיניות בפורומים בין לאומיים ותומכת בזכותה להחזיק יכולות גרעיניות(על אף שהיא דווקא מרגישה מאוימת מהיכולות הבליסטיות של איראן). למעשה התמיכה הזאת בהתגרענות של איראן לצד ההתגרענות שלה וההתקפות נגד ישראל נובעת משתי סיבות עיקריות. האחת היא תעשיית הנשק המתרחבת שלה והשנייה היא יצירת עצמאות מדינית כשהיא המובילה את העולם המוסלמי(ההתקפות נגד ישראל אמורות לזכות אותה בדעת הקהל המוסלמית).

למעשה הממשל הטורקי חותר כבר מתחילת שנות ה-2000 לפתח את יכולות הנשק שלו ושם לעצמו כמטרה את "חזון 2023" שבו היא תגיע לקראת חגיגות 100 שנות עצמאות למגוון יכולות חדשות ומשופרות למדינה בין היתר ייצוא נשק בשווי 25 מיליארד דולר. היא רוצה לספק לעצמה את כל ייצור הנשק שלה. כמדינה עם הצבא השני בגודלו בנאט"ו היא התבססה במשך שנים על רכש נשק אמריקאי וגרמני ועל אף שזהו נשק מתקדם ברמה העולמית התלות בייבוא מאותן מדינות מגביל אותה ברמה המדינית. ייצור תעשיית נשק בטורקיה ייתן לה מספר יתרונות. יתרון אחד הוא במישור הדיפלומטי שבו היא תמכור נשק למדינות כמו פקיסטאן, אינדונזיה, מלזיה, בנגלדש, אפגניסטאן, קטאר, לוב(ממשלת טריפולי), מדינות באפריקה כמו סומליה, גאנה, סודאן הצפונית ואחרות. מכירות נשק שוות רווחים כלכליים מצד אחד ומצד שני הן שוות כוח דיפלומטי שכן ייצוא נשק בדומה לייצוא דלקים גורם למדינות אחרות להיות כפופה למדינה שמספקת להן את הנשק. בין 2011 ל2016 טורקיה הכפילה את ייצוא הנשק שלה שעמד כבר על 1.68 מיליארד דולר ב2016, אומנם רק 1% מהשוק העולמי אך עדיין רמה שהולכת וגוברת. בתחילת 2017 היא הייתה לקראת הרחבת הייצוא לסעודיה אך זה הוגבל בגלל המצור הסעודי על קטאר.

פיתוח הכלכלה שלה יהיה תוצאה נוספת של ייצוא הנשק שלה. ארה"ב מתנגדת למהלכים האלו והגבילה פעמים רבות בעבר את טורקיה בכל פעם שלא הייתה מרוצה מהמדיניות שלה, בין אם נגד הכורדים, נגד ישראל, נגד קפריסין, והמשך ההפרות של הריבונות האווירית והימית של יוון. קבלת הs-400 הרוסי על ידי טורקיה ביולי 2019 הגיע לאחר שנים שארה"ב ניסתה למנוע ממנה לקבל את הנשק הרוסי מה שהיה מגביל את האחיזה שלה על טורקיה ואת הרווחים האמריקאים מייצוא נשק. ארה"ב השעתה את טורקיה מתוכנית פיתוח הf-35  ומכירות מערכת הפטריוט. אולם זמן קצר לאחר מכן טראמפ הצהיר כי ממשל אובמה היה האחראי לכישלון הנוכחי ביחסי ארה"ב-טורקיה ורמז על רצון להמשיך לעשות עסקים איתה למרות קבלת הנשק מרוסיה(שנועד לגוון את היכולות הצבאיות שלה ולהפחית את התלות בנאט"ו). למעשה בספטמבר פורסם כי ישנם המשך מגעים לרכישת פטריוט מארה"ב לטורקיה למרות רכישת הs-400. שיתוף הפעולה האמריקאי-טורקי הוא הרבה יותר עסקי מאשר ביטחוני, ואת זה צריך לזכור על רקע השינוי במדיניות החוץ האמריקאית. ב6 באוגוסט ארדואן הכריז כי טורקיה מוכנה לפלוש לרוג'בה אך במהרה הוא הגיע להסכם עם ארה"ב והן פתחו בסיורים משותפים לאורך הגבול וחיילים טורקים החלו להיכנס. טורקיה רוצה להתקדם 34 ק"מ דרומה לסוריה על חשבון הכורדים ואילו הכורדים מוכנים לאזור פירוז של 5 ק"מ בלבד. נכון לתחילת אוקטובר היו כבר 3 סיורים משותפים כאלו והמשך העמקת הפעילות הטורקית במקום.

המטרה של טורקיה לייצא נשק בשווי 25 מיליארד דולר עד 2023 כוללת הרחבת ייצור סוגי כלי הנשק שלה. היא מפתחת מסוקי קרב, כלי שיט(כמו נושאת המטוסים אנדולו), תעשיית מלט"ים, טנקים, מערכות רקטיות, כלים אמפיביים, רכבים קרביים, משוריינים, ועוד. אלו כלים שנחשבים למתקדמים. דוגמא אחרונה אחת היא פיתוח לייזר שמורכב על גבי משוריינים, טנקים, ונגמש"ים בשם armol ויכול ליירט מלט"ים ורחפנים. נכון ל2018 ייצוא הנשק שלה עמד על 2.03 מיליארד דולר בלבד רחוק(תקציב הביטחון שלה נכון לאותה שנה עמד על 19 מיליארד דולר) למרות שזה יכול להיראות מעט מאוד בהשוואה למטרה שלה או לתקציב הנוכחי מדובר למעשה בהכפלה של כמעט פי 10 מאז 2003. יש לה שני אתגרים בהרחבת ייצוא הנשק, האחד הוא שוק סגור של מספר מדינות כמו טוניסיה וטורקמניסטן והיא חותרת להגיע לעסקאות נוספות כמו עם אלג'יריה(אחת היבואניות הגדולות בעולם של נשק) והשני הוא בריחת מוחות ומהנדסים מהמדינה בגלל משבר הלירה ושוק הנשק הקטן בה כרגע. אך יחד עם זאת אי אפשר להתעלם כי היא ממשיכה להרחיב את ייצוא הנשק שלה ואת שכלולו. למעשה לפי דו"ח של sipri טורקיה הגדילה את ייצוא הנשק שלה ב170%! ב2014-2018 לעומת 2009-2013. כך שאפשר להגיד כי היא הולכת ומתקדמת בהצלחה בכיוון הזה.

השגת יכולות גרעיניות(גם אם לייצור חשמל בתור התחלה) יחד עם דומיננטיות בשוק הנשק העולמי ומדיניות עצמאית ברחבי המזרח התיכון ומדינות מוסלמיות באפריקה ואסיה תוביל אותה למעמד של מעצמה אזורית עולה ואז מעצמה עולמית. את נאום ארדואן לא צריך לראות טקטית כדי להשיג נשק גרעיני אלא כחלק מאסטרטגיה כוללת של חתירה להגמוניה מזרח תיכונית.

להורדת קובץ pdf עם הפניות למקורות מידע

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram