14/12/2019

אלוהי האינטרנט

האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
הירשמו כמנויים לערוץ לאומנות ביוטיוב  

ברעיון הזה נתקלתי בספרו של יובל נוח הררי "ההיסטוריה של המחר" ועם הזמן הוא נראה לי יותר ויותר אפשרי, אפשרי כי עם ההתפתחויות הטכנולוגיות העולם יהפוך להיות קרקע נוחה לדת\אידאולוגיה חדשה והיא הדטיזם מלשון דטה-מידע או אפשר לקרוא לה דת האינטרנט שבה הכול מחובר לרשת, מהמחשבים דרך המכשירים ועד מוחות בני האדם לזרימת מידע אחת עצומה.

על פי אותו רעיון העולם המערבי של היום מבוסס על דת הליברלית שלפיה בני אדם הוא הסמכות העליונה לכל. ויותר מכל כל אדם הוא individual מלשון בלתי ניתן לחלוקה כלומר בתוך האדם יש קול פנימי ייחודי, לכל אדם יש נשמה ייחודית, ולכל אדם יש זכויות ייחודיות רק לו. הרעיון הליברלי מעניק לאדם והבחירה שלו את הסמכות ומעניק לחופש שלו ולקניין הפרטי שלו משמעות וזכות גדולה. לכן לכל אדם יש "לב ללכת אחריו" ויש שיקול דעת שחובה לתת לו חשיבות. עצם הרעיון של הקפיטליזם, של שוק חופשי עם האמונה שהלקוח תמיד צודק נמצאת פה. וגם הרעיון של דמוקרטיה שלכל אדם יש בינה מסוימת וקול פנימי שמכווין אותו עם תבונה מאפשרת להמונים לבחור את ההנהגה הפוליטית של המדינה ולכן את המדינאות שלה. יש רבים שמתנגדים לליברליות הזאת, במיוחד כל מי שתומך במשטר ריכוזי ומאמין בריכוז הסמכויות אצל המדינה ואצל מומחים למיניהם. הדת הליברלית הזאת היא עמוד היסוד של התרבות המערבית בעולם ואין דת אחרת שיכולה להטיל עליה סיכון אידאולוגי. לא קומוניזם ולא אסלאם לא יכולים להחליף אותה ואלו, עם מה שנשאר מהקומוניזם בעולם, רק מגיבים לליברליות המערבית.

אבל יש שתי התפתחויות שמטילות ספק באותה דת ומכשירות את הקרקע לדת חדשה. האחת היא שינוי בהבנה של בני אדם. מדענים רבים יותר בעולם טוענים שבני אדם הם רק אלגוריתם ביולוגי שהתפתח בעקבות כל שנות האבולוציה. שכל הרגשות של בני אדם, מפחד, שנאה, אהבה, משיכה מינית, קבוצתיות, לוחמנות ועוד הם למעשה פיסות מידע שטבועות בתוך הביולוגיה של האדם ומשרתות מטרה הישרדותית. לכן כל מה שבן אדם מרגיש הוא לא ייחודי רק לו ולא נשמתי בשום דרך אלא רק תגובה למצבים קיימים והמשך האבולוציה. יחד עם זאת משתרשות האמונות הפסיכולוגיות שאדם הוא רק תוצר הסביבה שלו וכל הרעיונות שלו וכל תפיסת העולם שלו הם לא שלו אלא של החברה שלו כולל הזהות שהוא חושב שהיא שלו. לכן בני אדם הם לא ייחודים ואין צורך לשמור על ייחודיות כביכול מלאכותית. השנייה היא דווקא טכנולוגית ונמנה רק כמה טכנולוגיות שמטילות ספק בתפקיד האדם:

  • רכבים אוטונומיים. אלו מבטלים את הצורך במגוון מקצועות מנהגי מוניות לנהגי אוטובוס ואפילו תפקידים צבאיים. יותר מכך הם יכולים לבטל את אחד מהקניינים הפרטיים הגדולים ביותר שיש, הרכב הפרטי. יצירת מצב שיש רק מספר אלפי רכבים או עשרות אלפי רכבים במדינה ואלו עובדים 7\24 ונותנים שירות לכל האוכלוסייה. בני אדם לא ינהגו בעצמם.
  • האינטרנט של כל הדברים. כשכל המוצרים הביתיים מהמחשב דרך הפלאפון דרך מזגנים ומכונות כביסה ועד שבבים רפואיים בתוך הגוף יוצרים מצב שתוכנה אחת יכולה לנהל לאדם והמשפחה שלו את סדר היום ואפילו את רפואת המשפחה.
  • תוכנות למידה עצמית כמו depp mind שיכולות ללמוד לבד ולנתח מידע ללא יד אדם מה שעלול לבטל מקצועות כמו נוטריונים, חשבונאות, מזכירות, מחקר רפואי ועוד.
  • רפואה דיגיטלית עם חיבור הגוף לשבבים מושתלים ואלו מחוברים לרשת מה שיאפשר לרשת או תוכנה אחת לעקוב אחרי לחץ הדם, כולסטרול, סוכר ועוד בגוף כולל לחץ נפשי ולתת לאדם הנחיות והוראות.
  • רובוטיזציה שתייתר את כל המקצועות הפיזיים הפשוטים.
  • תוכנות רוחניות שיכולות לרכיב שירה ומוזיקה שמרגשת את האדם.

אלו ועוד משנים את תפקיד האדם ויכולים\עלולים לגרום לאבטלה המונית ובו זמנית חוסר צורך בבני אדם וזאת גם בלי לקחת בחשבון מצב של סייבורגים, בני אדם שחלקים מגופם הוא רובוטי. יחד עם זאת מנועי החיפוש של גוגל או חברות אחרות והתפתחות תוכנות שיודעות לעקוב אחרי בני אדם ואחרי ההתנהגות שלהם ואלו מחוברות לגופו תוך זיהוי הרגשות שלו והאם הפעולות שלו מספקות אותו או לא תוכלנה לדעת מה טוב עבורו יותר מאשר הוא עצמו ידע מה טוב עבורו.

לדוגמא אם אדם עוסק בשרברבות והוא לחוץ כל היום, כועס, עצבני, מרגיש חוסר סיפוק עצמי וכו' חיבור גופו דרך שבבים לתוכנה אחת או מנוע חיפוש ידע לזהות מה מרגש אותו ומה לא, יותר מכך התוכנה תדע לזהות (לפי הקריאה שלו, התחביבים, סוג חברים וכו') מה הוא אוהב באמת ואז להחליט לו על מקצוע נכון ועל סדר חיים נכון. כלומר התוכנה תהייה המדריך שלו לחיים כולל מדריך רוחני. הוא עצמו אומנם לא יודע מה טוב עבורו אבל התוכנה כן. זו גם תוכל להחליט לו היכן לגור, עם מי להתחתן, אילו תחביבים הכי מתאימים לו על פי המבנה הגנטי שלו ועוד. מצד אחד זה יכול להישמע טוב, האדם יהיה מאושר יותר, אולם מצד שני זה מנוגד לחלוטין לליברליות.

אם האדם הוא לא זה שקובע עבור עצמו אלא התוכנה אז התוכנה היא האלוהים שלו והאינטרנט היא הדת שלו. אדם או קהילה מסוימת יוכלו להתקהל סביב מכשירים כמו "אלקסה" שישוחחו איתם ויכווינו אותם כמו בטקס דתי. אותם מכשירים יהיו מחוברים לרשת הרחבה והם עצמם, דרך השבבים בגוף, מחוברים לרשת כשכל דבר אחר בעולם מחובר לרשת.

אפשר גם לטעון שמצב כזה יוביל לדיקטטורות דיגיטליות או מונופולים חזקים דרך הרשת וזה בהחלט מצב נכון. אם מדינה אחת או ארגון אחד ישיגו מספיק גישה לבני אדם והמכשירים שלהם הם יוכלו לאט עם הזמן להשתלט עליהם בצורה עקיפה ולנהל לחלוטין את חייהם. אבל גם יש אפשרות שכל הרשת תהייה בעלת הכוח, כלומר שהיא עצמה בצורה לא ברורה תגיע למצב של שליטה מוחלטת על העולם. ישנם רבים, כיום בעיקר מתכנתים נלהבים, שלהוטים אחרים חופש המידע. אלו יוצאים בהתקפות גרילה אינטרנטית נגד מכוני מחקר ומידע נגד מאגרי מידע של אוניברסיטאות ומדליפים לרשת האפלה אין ספור מסמכים עם הידע כדי ליצור חופש מוחלט. הם תוקפים את מי שמנסה לסגור את זרימת המידע גם אם הוא עושה זאת מסיבות לגיטימיות של זכויות יוצרים וזאת למען "שחרור הידע" או "זכויות הידע". אותם קיצוניים אינטרנטיים מאמינים שזרימת המידע היא לא אפשרות אלא ציווי. וכי הגדרת חיים לא יכולה להיות ביולוגית אלא חיים הם כל דבר שהוא פיסת מידע. בצורה קיצונית יותר אפשר לחשוב על זה שכל בני אדם מחוברים ישירות מהמוח שלהם לרשת ומנוהלים על ידי מאגר כוח אחד.

אומנם אין פה תשובה חד משמעתית על מה זה אלוהי האינטרנט אבל אפשר לחשוב על זה כרשת אחת כוללת שבה כל בני האדם, החפצים, אפילו חיות וצמחים מחוברים לרשת ומנוהלים דרך רשת אחת כשאין לאף אחד את היכולת להתנתק מאותה רשת וכוח אחד מרכזי.

השאירו תגובה:

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך:

13/10/2019
אידיוטים שימושיים
על הבלבול שבשילוב חברה וגאו-פוליטיקה
12/10/2019
אימפריה בלתי נראית
התחרות על אינטליגנציה מלאכותית בין מדינות וכיצד שליטה בה יכולה לכונן דיקטטורות דיגיטליות
14/12/2019
אלוהי האינטרנט
האם הרשת יכולה לשלוט בעולם?
12/10/2019
ארדואן רוצה גרעין?
למה ארדואן מתכוון כשהוא אומר שכל מדינה זכאית לגרעין
22/01/2020
ביקור פומפאו בבלארוס
האם עלולה לפרוץ מלחמה בין רוסיה לפולין בגלל בלארוס?
12/10/2019
האם האסטרטגיה של ישראל נגד איראן כשלה?
בשנים האחרונות ישראל ניסתה ליצור קואליציה בין לאומית בראשות ארה"ב נגד איראן כדי להביס אותה כלכלית. האם ניסיון זה הצליח או לא?
12/10/2019
האם יש עתיד לחקלאות הישראלית
האם לאור הבצורת המזרח תיכונית והמחסור במים החקלאות בישראל יכולה להמשיך להתקיים
19/10/2019
הבלוק הפולני
הקואליציה האנטי גרמנית-רוסית החדשה של פולין
12/10/2019
הגזו-דולר
למה אין מלחמה בין ארה"ב ואיראן
12/10/2019
ההיגיון הכלכלי של הפלישה הטורקית לסוריה
כיצד טורקיה תממן את יישוב הערבים בשטח הכורדי של צפון סוריה
לאומנות גם במדיות החברתיות
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram